Organik Beslenme ve Bahar Sebzeleri- Sigortam.net

Organik Beslenme ve Bahar Sebzeleri   
        Son yılların trendi sağlıklı yaşam ve organik gıdalar. Artık marketlerde organik gıda reyonları görüyoruz, hatta sadece organik ürünler satan dükkanlar ve pazarlar var. Peki organik beslenme nedir ve herkesin organik beslenmesi şart mıdır? Organik olmayan gıdalar sağlığımızı nasıl tehdit ediyor, tüm bunların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.  
 

Organik Gıda Nedir?

 
Gıdaların yetiştirilmesi sırasında hiç bir kimyasal madde kullanılmadan elde edilen ürünlere “organik” denir. Sebze, meyve ve tahılların organik olarak tanımlanması için haşere ilacı gibi yapay herhangi bir madde kullanılmaması gerekmektedir. Böylece gıdalar doğallıklarını korumakta ve sağlığımız için hiç bir tehlike oluşturmamaktadırlar. 
 
Organik tarım yapabilmek için devlet denetimi gerekmektedir. Sadece bu denetimleri kabul eden ve gerekli sertifikaları alan tarım kuruluşları organik gıdaları üretebilmektedirler. Bunlar dışında kalan üreticilerin ürünlerini organik etiketli olarak piyasaya sürmesi yasaktır. 
 
Yani bahçemizde yetiştirdiğimiz veya yol kenarlarındaki kamyonlarda satılan ve “bahçe” ürünleri olduğu iddia edilen sebze ve meyveler aslında organik değiller. Organik tarımda ürünlerin yetiştirildikleri toprağın, kullanılan suyun kalitesi de önemlidir ve bütün bunlar denetimden geçmektedir. 
 
Tarım ürünlerinin yanı sıra et, tavuk ve yumurta da organik olarak sunulmaktadır. Bu tip gıdalarda havyanların yetiştiği ortam ve yedikleri yiyeceklerin organik olarak yetişmiş olması gerekmektedir. 
 

Organik Gıdalar Pahalı Mıdır?

 

Organik gıda kavramı son yıllarda hayatımıza girdiğinden, bu tür doğal gıdaların pahalı olduğu yönünde görüşler vardır. Bu konuya yaklaşırken aslında organik olmayan, ilaçlı gıdaların neden çok ucuz olduğundan bahsetmek daha açıklayıcı olacaktır.
 
Organik olmayan yiyecekler zamandan kazanmak için ilaçlanarak yetiştirilirler. Bu da daha kısa zamanda daha fazla ürün alınması sağlar. Böylece fiyatlar düşer. 
 
Ancak organik ürünlerin yetiştirilmesi zor, masraflı ve daha fazla zaman almaktadır. Verilen emek de diğer ürünlere göre daha fazladır. Organik ürünlerin fiyatları bu nedenle diğerlerine göre yüksektir, ancak üretici açısından bakıldığında elde edilen kar oldukça düşük olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde organik ürünlerin pazardaki yerini artırmak için devlet teşvikleri verilmektedir. 
 

Hangi Gıdalar Organik Olarak Alınmalı?

 

Aşağıdaki ürünler, yetiştirildikleri sırada ağır ilaç ve hormonlara maruz kaldıklarından, organiklerini tercih edilmesinin sağlık açısından faydalı olduğu tespit edilmiştir. 
 
- Elma
- Kiraz
- Vişne
- İthal üzümler
- Nektarin
- Şeftali
- Armut
- Ahududu
- Çilek
- Dolmalık biber
- Kereviz
- Patates
- Ispanak
- Yaban mersini
- Yeşil salata
- Havuç
- Domates
 
Doğal Beslenmek için Bazı İpuçları:
 
Bahar ayları geldi, pazarlardaki sebze ve meyvelerin çeşidi arttı. Mevsimine göre nasıl beslenebiliriz ve ilaçlı gıdaları daha az nasıl tüketebiliriz bir göz atalım:
 
- Domates, salatalık, patlıcan, kabak, fasulye gibi sebzeler yaz sebzeleridir. Bunları kış aylarında daha az tüketmek gerekir, çünkü kendi mevsiminde yetişmeyen gıdalar doğal ortamlarında, doğal gün ışığı ile değil, kapalı ortamlarda, hormonlarla, aşırı derecede kullanılan tarım ilaçları ile büyüyorlar. 
 
- Mevsim dışı satılan gıdalar vitamin ve mineral bakımından da eksik olurlar. Doğal bir şekilde yetişmeyen sebze ve meyveler kanser riskini %70 oranında artırabilmektedir. 
 
- Kullanılan tarım ilaçları ve hormonlar anne karnındaki bebeğe ve emziren annelerin sütüne de kolaylıkla geçer. Böylece mevsiminde yenmeyen gıdalardan sadece anne değil, bebek de olumsuz etkileniyor.  
 
- Mevsim dışı yetişen gıdalar normalden daha pahalı olarak satılır. Hem sağlık hem de bütçe açısından olumsuzluklar yaratır. 
 
- Ne zaman alınırsa alınsın tarım ilaçlarının giderilmesi için tüm sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması şart. Ayrıca sebzeler pişirilmeden önce soyulmalıdır. 
 
- Elma, salatalık gibi kabuğuyla yenebilen sebze ve meyveleri fırça yardımı ile temizlenebilir. 
 
- Marul ve lahana gibi sebzelerin en üst yaprakları kullanılmamalıdır. 
 

Baharda Hangi Sebze ve Meyveleri Yiyelim?

 
- Bahar meyveleri arasında can erik, yeni dünya, malta eriği, dut ve çilek bulunur.
 
- Bahar sebzeleri arasında şunlar vardır: enginar, bakla, madımak, patlıcan, arpacık soğanı, semizotu, papatya, ebegümeci, domates, salatalık, bezelye ve barbunya. Çoğu sebze bahar aylarında zeytinyağlı olarak pişirilir ve sağlık için daha faydalı olur. Yalnız zeytinyağlı yemekler tekrar ısıtılmadıkları için bakteri çoğalması için zemin hazırlarlar, bu nedenle kısa sürede tüketilmeleri gerekmektedir.
 
- Taze soğan, taze sarmısak, maydanoz, dereotu, fesleğen ve diğer aromatik otların yeşilliği ve tahıllar bahar aylarında mutfaklara renk getirir. 
 
- Balıklardan da barbunya, levrek, kılıç, kırlangıç, dilbalığı ve istakoz yemek için bahar ayları idealdir.
 
- Bahar ayların sonlarına doğru karpuz ve kiraz da çıkmaktadır. 
 
Organik beslenmek kadar her gıdayı mevsiminde yemek de önemli, uzmanlar tarafından özellikle tavsiye ediliyor. Kontrol edebildiğimiz ve ulaşabildiğimiz kadar sağlıklı gıdalara yönelmek uzun vadede kendimizin ve çocuklarımızın sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. 
 
Yediklerimize dikkat etmek kadar, sağlığımızı sigorta ile güvenceye almak da önemli. Özel sağlık sigortası yaptırarak elinizde olmayan durumlara karşı kendinizi ve ailenizi koruyabilirsiniz. Özel sağlık sigortası konusunda Sigortam.net uzmanları size yardımcı olmaya hazır.  


Hikayeni Paylaş
Siz de Sigortam.net'in 1.6 Milyon mutlu müşterisinden birisiyseniz hemen
hikayenizi bizimle paylaşın, yayınlayalım.

Etiketler:

Bu konuyla ilgili diğer yazılar


444 24 00
7/24 SİGORTA DESTEK HATTIChemOrbis
Plastik hammadde fiyatları ve alım satım tekliflerini bulabileceğiniz global iş ağı.
Cimri
Tüm ürünlerin fiyatlarını kıyaslayabileceğiniz önde gelen fiyat karşılaştırma sitesi.
Dijimecmua
Dergiler ve diğer basılı yayınları online okuyabileceğiniz dijital dergi platformu.
GittiGidiyor
Türkiye’nin en işlek alışveriş caddesi.
Firaret
Online otel rezervasyonu yapmanızı sağlayan otel rezervasyon platformu.
HangiKredi
Kredi hesaplama ile bankaların ihtiyaç, taşıt, konut kredisi ürünlerini karşılaştırın.
Hangisi.net
En uygun kredi hangisi? En ucuz cep, adsl, fiber internet tarifelerini karşılaştırın.
HangiMevduat
Mevduat faiz oranları hesaplama ve güncel altın fiyatları ile akıllı yatırım rehberi.
Kariyer.net
İş arayanlar için iş ilanları; eleman arayışı için milyonlarca özgeçmiş burada.
Neredekal.com
Otel yorumları, otel fiyatları bulunan ve tatil tavsiyeleri veren bir seyahat platformudur.
Sigortam.net
Kasko, trafik ve sağlık sigortası branşlarında en uygun sigorta
seçenekleri burada.
SteelOrbis
Güncel çelik fiyatları, çelik endeks ve fiyat arşivi, çelik ticareti.
Unisbul.com
Oyun ablası, part-time iş ve eleman
bulmanın en doğru yolu.


En iyi kasko fiyatları burada Reviewed by En iyi kasko fiyatları burada En iyi kasko fiyatları burada En iyi kasko fiyatları burada Rating: 5 En iyi kasko fiyatları burada