kasko-sigortasi yillik-otomobil-masraflari

1 Yıllık Otomobil Masrafları içinde Neler Var?

Yılın başı, ortası veya sonu fark etmeksizin pek çok kişinin ortak hayali; bir otomobil sahibi olmaktır. Bu hayalde otomobillerin bir statü göstergesi olarak sayılmasının önemi büyük. Neticede kültürümüzde de ev ve araba sahibi olmak, en önemli hedefler arasında sayılır.

Öyle ki maddi sıkıntı pahasına otomobil galerileri ziyaret edilir, ikinci el pazarları taranır, yakınlardan fikir alınır. Sonuçta; geliri yetsin yetmesin bir araca sahip olma arzusu ağır basar ve öyle böyle bir araç alınır.

Araç satın alma kararına varıldıktan sonra bir hesaplamaya girişilir. Aracın ortalama maliyetine ve yakıt masrafına dair ön görülerde bulunulur. Bütçe kıyaslamaları yapılır; “Aracın aylık taksidine şu kadar ödesem, yakıt masrafı şu kadar tutsa,trafik sigortasının primi için şu kadar ödemem gerekse…” gibi cümlelerle tahminler yürütülür. Bütün bunlar aracın yıllık masrafına dair hesaplamalar için yeterli mi? 

Bir aracın hem aylık hem de yıllık masrafları olacaktır. Bütün bu masraflar hakkında bilgi sahibi olmak, harcamalarınızı kontrollü yapmanızı sağlarken yıllık bütçe planı hazırlamanızı kolaylaştıracaktır.

Biz de bütün bu hesapları kolayca yapabilmeniz için aylık ve yıllık otomobil masraflarını listeledik.

Aylık Otomobil Masrafları

1. Otomobil Taksitleri

Kimileri araba hayalini elindeki birikimle gerçekleştirse de büyük çoğunluğumuz arabasını krediyle alıyor. Yani her ay düzenli ödenecek bir gider bütçe planımız içerisinde konumlanıyor.

2. Akaryakıt Masrafları

Lpg, mazot yahut benzin bütün akaryakıt türleri az veya çok bir maliyete neden oluyor. Akaryakıt masrafından tamamen kurtulma gibi durum yok ancak benzin yerine LPG’li araçlara yönelerek yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

Hangi yakıt türünü kullanıyor olursanız olun, yakıt tasarrufu mümkün olsa da muhakkak yakıt gideriniz için kenara para ayırmak durumunda kalacaksınız.

3. Park Ücreti

Özellikle büyük şehirlerde kim vurduya giden araç sayısı çok fazla olmaktadır. Aracını çeşitli risklere karşı korumak isteyen sürücüler, park alanlarını kullanacaktır. Ayda birkaç kere dahi olsa park alanlarını kullanmak ekstra bir maliyettir .Üstelik otopark alanının açık veya kapalı olmasına göre de otopark ücreti değişmektedir.

4. Bakım ve Temizlik

Bakımı ve temizliği yapılmamış araçlar, çok daha çabuk yıpranır. Aklınızda hiç olmasa dahi aracınızı elden çıkarmak isteyebilirsiniz. Maliyetine rağmen araç bakımı ve temizliğini yaptırmanız, aracınızı değeriyle satmanızı da kolaylaştıracaktır.

Yıllık Otomobil Masrafları

5. MTV Ödemeleri

Ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda 2 kez ödenmesi gereken MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) de otomobilin yıllık giderleri içerisinde yer almaktadır. MTV’nin maliyeti, otomobilin motor hacimlerine göre değişir.Buna göre; 7-11 yaş ve motor hacmi 1300 altında olan araçlar 210 TL ile en düşük MTV’yi, 1-3 yaş ve motor hacmi 4000 m3 üzeri olan lüks araçlar 19 bin 541 lira ile en yüksek MTV’yi öder.

Güncel MTV fiyatları ile ilgili fikir almak isterseniz; MTV’ye Yeni Yılda Zam Geliyor! başlıklı haberimizi inceleyebilirsiniz.

6. Oto Periyodik Bakımı

Arabası olan herkesin yıl içerisinde en az bir kere yaptırmak zorunda olduğu işlemlerden biri de oto periyodik bakımıdır. Bazı sürücüler, oto periyodik bakımını bütçesinden tasarruf sağlamak adına geçiştirebimektedir. Bu durum tasarruf yerine çok daha büyük maliyetlere neden olur.

7. Araç Muayene

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların yeterliliklerini ölçen muayenedir. Araç muayenesinin düzenli yapılması, trafikteki tüm sürücülerin güvenliği için önemlidir.

8. Mevsimsel Lastikler

Otomobilinizden beklenen performansı almanızda en büyük yardımcınız lastiklerdir. Mevsimine göre kullanılmayan lastikler, sürüş güvenliğini riske atmaktadır. Birçok sürücü bütçesinde tasarrufa gitmek adına lastik değişimini yapmayabiliyor. Tasarruf için güvenliğinizi tehlikeye atmak yerine; lastik firmalarının kampanyalarını takip ederek araç lastiklerinizi uygun fiyatlarla alabilirsiniz.

9. Trafik Sigortası

Aracınıza yeni bir aksesuar almak veya aracınıza LPG takdırmak sizin elinizdedir ama trafik sigortasını yaptırmama gibi bir seçeneğiniz yok. Trafik sigortanızın yaptırılmaması veya yenilemesinin geciktirilmesi maddi bir yaptırıma neden olur, bir diğer ifadeyle bütçenizde çok daha büyük açıklar oluşur.

10. Kasko Sigortası

Araç sigortası çeşitlerinden biri olan kasko, trafik sigortası gibi zorunlu değildir. Ancak büyük şehirlerde yaşıyorsanız, kasko sigortası da bir çeşit zorunluluktur. Çünkü; kaskosuz araç hasar yaşadığında tamir için ayırmanız gereken bütçe çok daha fazla olacaktır. 

Aracınızın tüm bakım ve kontrollerini yaptırsanız da bütçenizi sarsacak bir hasar yaşayabilirsiniz. Yaşanacak hasarı cebinizden ödememek için kasko sigortanızı Sigortam.net’ten alın, güvencenizi şansa bırakmayın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 

Müşteri Yorumları