10 Adımda Aracımı Nasıl Park Ederim?

10 adımda aracımı nasıl park ederim? İki araç arasına paralel şekilde araç park etme yöntemleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Park ederken bir çoğumuz gereksiz yere strese giriyoruz ve bu yüzden park ederken zorlanıyoruz. Oysa nasıl trafikte araç kullanırken kendine güvenmek, paniğe kapılmamak hataların önüne geçiyorsa aynı şekilde park ederken de kendine güvenmek ve rahat olmak yapılabilecek hataların bertaraf edecektir.

Kadınlar düzgün park edemez algısı tamamen ön yargıdır. Yeterince pratik yapıldığında aracını herkes park edebilir. Birkaç farklı park şekli vardır. Otoparklarda geri geri veya düz park etmek kısmen daha kolaydır.

En zor ve en korkulan park etme şekli ise paralel parktır. Özellikle akan trafiğin içinde, arkadan gelen araçlar ve trafiği aksatmama stresi park etmeyi daha da zorlaştırmaktadır. Oysa sadece sakin olmak, park etme sırasında yapılması gerekenleri eksiksiz bir biçimde yapmak ise kolayca park etmek için yeterli olacaktır. “Kim korkar park etmekten” diyoruz ve park etmenin pratik yöntemlerini paylaşmaya başlıyoruz. Hatasız park etmek için aşağıdaki 10 hamleyi düzgün sırada ve tarif edildiği gibi yapın.

Yazının sonunda park etmenin inceliklerini gösteren bir videolu anlatım daha bulacaksınız. Videoyu izlemeyi de ihmal etmeyin!

Aracımı Nasıl Park Ederim?

Başka araçların bulunduğu alanlarda genellikle iki şekilde park etmeniz gerekir; iki araç arasına dikey veya yatay. Dikey park etmek yatay park etmeye göre daha kolaydır. Bu tarz park etmede ilk olarak iki araç arasındaki mesafeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Zarar vermeden giriş yapabilecek ve aracınızın kapılarını rahatça açabildiğiniz bir mesafe olmalı bu. Park ederken yanından döndüğünüz araçla aranızda geniş açı olması gerekiyor. İki araca eşit mesafede aracınızı konumlandırabildiyseniz bu iş tamam demektir. Tabi park sırasında trafiğe muhakkak dikkat edin.

İki araç arasına paralel park etmek dikey park etmeye göre daha zordur. Bunun için birden fazla hamle yapmanız gerekir. Mesafelere daha fazla dikkat etmeniz, daha fazla direksiyon hareketi yapmanız, aynaları daha aktif kullanmanız gerekir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Nasıl İki Araç Arasına Paralel Park Ederim?

Aracımı nasıl park ederim? sorusunun detaylarını aşağıdaki 10 maddelik listeden öğrenebilirsiniz.

  • Park ederken ilk yapmanız gereken park edeceğiniz yerin genişliğinin uygun olmasıdır. Çünkü hem park ederken hem de park yerinden çıkarken herhangi bir hasara uğramamanız için park etmenize yetecek bir mesafeye ihtiyacınız var.
  • Park etmek için yeterli mesafeyi bulduğunuzda park edeceğiniz alanı geçerek öndeki arabaya paralel olacak bir biçimde hizalanın.
  • Öndeki araçla mesafenin yarım metre olması yeterlidir.
  • Daha sonra aynalardan trafiği kontrol etmenizin ardından trafik müsait ise direksiyonunuzu tam sağa kırın ve geri geri gitmeye başlayın.
  • Arkadaki aracın plakasını yan aynada görene kadar devam edin. Plakayı gördüğünüzde hep söylenen 45 derecelik açıyı yakalamış olacaksınız.
  • Aracınızın ön kapısı park etmeyi planladığınız aracın tamponu ile aynı hizaya gelince direksiyonu ters istikamette çevirerek toplayın ve düz devam edin.
  • Aracınız kaldırımla paralel hale geldiğinde aracınızı düz vitese alın ve biraz ileri doğru hareket ettirin.
  • Aracınızın öndeki ve arkadaki araçlara mesafesi uygun ise aracınızı durdurabilirsiniz.
  • Aracınzın diğer araçlarla aynı hizada olmasına dikkat edin.
  • Zorlanmadan park edebilmeniz için pratik yapmanız şart. Bu yüzden bir defada sakın pes etmeyin.

Kaskonuzu Sigortam.net’ten Yaptırın!

İster trafikte ister park ederken veya aracınız park halindeyken karşılaşabileceğiniz herhangi bir hasarda güvencesiz kalmak istemiyorsanız kasko sigortası yaptırın, güvencesiz kalmayın! İnternetten kasko hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayarak araç kaskonuzu mutlaka yaptırın. 

Müşteri Yorumları