2013 Model Sıfır Araç Alacaklara Öneriler

Yeni yılda sıfır kilometre bir araba sahibi olmak hayallerinizi süslüyorsa veya bu hayalin gerçekleşmesine yakınsanız; 2013 model araç satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.

Henüz Hangi Aracı Alacağınızı Belirlemediyseniz

Aklınızda belirli bir marka ve model yoksa öncelikle alacağınız aracın kullanım amacını belirlemelisiniz.

– Ağırlıklı olarak iş için mi kullanacaksınız, yoksa özel mi?

– Ailece kullanacağınız bir araç mı olacak yoksa bireysel kullanacağınız bir araç yeterli mi?

– Sadece hafta sonları ve tatillerle kullanılacak bir spor araba veya cip mi istiyorsunuz?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Bu adımdan sonra, bütçenize uygun ve zevklerinizle örtüşen sıfır araç modellerini belirlemeniz gerekiyor. Sonraki elemelerde ise
– Ekonomik mi,
– Güvenli mi,
– Konforlu mu olsun
sorularına vereceğiniz cevaplar belirleyici faktörler olarak öne çıkacaktır.
Araç tercihlerinizi belirlerken, markaların internet siteleri size zaman kazandıracaktır. Yıl içinde yaptığınız, yapmayı öngördüğünüz kilometreye göre aracınızın benzinli mi, dizel mi olması gerektiğine karar verebilirsiniz. Şirketlerin marka ve modellerine göre bu konuda farklı sıfır araç kampanyaları bulunmaktadır.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Ek maliyetleri göz önünde bulundurun

Bütçe noktasında, sadece araç için ödeyeceklerinizi değil, ek maliyetleri de kapsamlı olarak değerlendirmelisiniz. Aracınızın kasko sigortası ve trafik sigortası, servis ve bakım giderleri, deposunun hacmi, yakıt tüketimi gibi konulara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu giderler ilk başta aracın fiyatına göre az görünse de ileriki yıllarda bütçenizi için zorlayıcı olabilir.
Unutmayın ki zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar için ruhsat verilmemektedir.

Vites seçiminiz önemli

Vites seçimi de bütçe ve kullanım açısından fark yaratmaktadır. Şu anda üretilen araçlarda manuel, otomatik, ya da tiptronik vites seçenekleri mevcuttur. Otomatik vitesin genel olarak yakıt tüketimine olumsuz etkisi olduğunu göz önünde tutarak; sıkışık trafikte geçen zamanınıza göre manuel vitesi mi tercih ediyorsunuz, yoksa farkını ödeyip tiptronik vites ile her iki duruma da çözüm mü yaratmak istiyorsunuz düşünmenizi tavsiye ederiz.
İnternetten beğenin, test sürüşünü ihmal etmeyin
Her ne kadar internet sitelerinden pek çok bilgiyi alabilir olsanız da, aracınız almadan önce mutlaka test sürüşü yapmanızı öneririz. Böylece kullanacağınız aracın, yol tutuşu, fren  sistemi gibi güvenlik fonksiyonlarının yanı sıra kapılar, camlar, koltuklar, ısıtma gibi konfora yönelik özelliklerini da birebir deneyimlemiş olursunuz.
Genel kontrolleri yapın
Aracı satın almadan önce genel olarak bazı kontrolleri yapmanız faydalı olacaktır:
– Otomobilin kapılarını birkaç defa hızla açıp kapatarak, kapı mekanizmasında ve montajında bir sorun olup olmadığına bakın.
– Sürücü koltuğunu kendinize göre ayarlayarak konforlu sürüş şeklinize veya güvenli sürüş pozisyonuna göre ayarlama yapılabildiğinden emin olun.
– Koltuk ayarlarını ideal pozisyona getirdiğinizde orta konsolda bulunan butonlara rahat ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol edin.
– Dikiz aynasından ve arka camdan geriye bakış açınızın oldukça geniş olması gerekir. Dış dikiz aynalarının elektrik kontrollü ve buğu önleyici olması size avantaj sağlar.
– Tüm havalandırma ızgaraları istediğiniz gibi ayarlanabiliyor mu? Kalorifer ve klima düğmelerine ulaşma konusunda bir sorun olup olmadığını kontrol edin.
– Otomobilin iç aksamında malzeme ve işçilik kalitesinin düşük olmamasına dikkat edin.
– Direksiyon göbeğinin ve kollarının göstergeleri kapatmamasına dikkat edin.
– Sinyal ve silecek kollarının, ellerinizi direksiyondan ayırmadan kumanda edilebilir olması çok önemlidir. Camların kolayca ve düzgün olarak açılıp açılmadığını kontrol edin.
– Radyo teybi açarak ses kalitesi iyi mi, butonlarına rahat ulaşılıyor mu, bilgi ekranı yeterli mi diye bakın.
– Yol bilgisayarı varsa veri ekranını değiştiren buton yerinin ergonomik açıdan iyi seçilmiş olmasına ve ekranın rahat okunuyor olmasına dikkat edin.
– İç aydınlatmayı kontrol edin. Işık kolayca açılıp kapanabiliyor mu, iç aydınlatma butonunun yeri iyi seçilmiş mi bakın.
– Acil durumlarda kullanacağınız dörtlü flaşörün kolay ulaşılabilir bir yerde olup olmadığını kontrol edin. Emniyet kemeri takılıyken ani fren anında kolayca ulaşabilmeniz önemlidir.
– Torpido gözü ve iç mekandaki diğer bölmeler sizin ve ailenizin kullanımı için yeterli mi?
– Yolcuların konforu açısından ön ve arka koltuklarda diz ve baş mesafesini kontrol edin.
– Arka koltukta başlıkların ve üç emniyet kemerinin de üç noktadan bağlantılı olmasına dikkat edin. Bu durum konfordan çok güvenlik açısından önemlidir.
– Bagajın büyüklüğünün size ve otomobilin kullanım amacına göre yeterli olup olmadığına bakın. Yükleme eşiğinin yüksekliğine de dikkat edin.
– Bijon anahtarı, kriko gibi lastik değiştirme donanımının tam olup olmadığına bakın. Bunların dışında standart aksesuar listesinin eksiksiz olmasına dikkat edin.
– Test sürüşü esnasında belli bir hızda giderken iç gürültünün sizi rahatsız edip etmiyor olmasına dikkat edin.
– Yine test sürüşünde düz ve boş bir alanda ani fren yaparak, otomobilin düz şekilde yavaşladığını ve varsa ABS’nin zamanında devreye girip girmediğini kontrol edin. Kısa hareketlerle slalom yaparak, otomobilin yol tutuşunu test edin.
– Yetkili servis ağının yaygın olmasına, yedek parçalarının kolay bulunabilir olmasına ve elbette düşük maliyetli olmalarına dikkat edin. İleride çıkabilecek sorunlara karşı önleminizi şimdiden almanızda yarar var.
Her araç bir yatırımdır
Tüm bunların dışında her aracın aynı zamanda bir yatırım olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Aracınızı hangi amaçla almış olursanız olun, ikinci el oto piyasasının nasıl olduğu hakkında mutlaka bilgi edinin. 2. el oto piyasasında çabuk satılan araçları tercih etmeniz, satış esnasında kolaylık yarattığı gibi, ödediğiniz bedelin karşılığını da almanızı sağlar.
Aracınızı aldığınızda zorunlu trafik sigortası dışında, ihtiyacınıza yönelik kasko sigortasını da mutlaka yaptırın ve trafiğe güvenli bir şekilde çıkın. Araç sigortaları hakkında detaylı bilgi almak, ihtiyacınız olan poliçeye en uygun fiyata sahip olmak için Sigortam.net internet adresinden ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan bize 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler