444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2014 Ehliyet Alma Şartları Neler?

21 Mart 2014

Ehliyet almak için başvuru yapmaya karar veren ya da başvuru yapanlardan mısınız? Peki Yeni Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde de yer alan ehliyet sınavındaki değişikliklerden ne kadar haberdarsınız? 

Uzun süredir üzerinde çalışılıp ortaya çıkan yeni yönetmeliğin en önemli özelliği Avrupa Birliği standartlarına uygun, sektör temsilcileri ve tüm ilgililerin görüşleri alınarak hazırlanması ve direksiyon sınavının çok zorlaşması. Düzenleme ile ancak her türlü şartta araç kullanabilen kişiler ehliyet sahibi olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başta; soru sayısının 50'ye düşürülmesi ve sınav süresinin 1 saat 15 dakikadan 1 saate indirilmesini içeren ehliyet sınavı birçok teorik değişikliği de beraberinde getirdi. 

Başvuru yapmadan önce evraklardaki değişikliler, 2014 ehliyet alma şartları  şartları neler öğrenerek işinizi kolaylaştırın ve hazırlığınızı yapın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN
 

Adayları zorlayacak 2014 Ehliyet alma şartları değişikliklerini şöyle özetleyebiliriz:


•    Ehliyet kurslarına katılmak isteyen sürücü adayları için gereken belgelere ''parmaz izi belgesi'' eklendi.

•    Direksiyon sınavına sınırlama getirilerek, sınav hakkı 3'e indirildi.

•   Artık teorikler dersler ve direksiyon sınavında başarılı olamayan adaylar her sınav sonrasında en az 2 saat direksiyon dersi almak zorunda kalacaklar.

•    Kurs kapsamında sigortasız çalıştırılmanın önlenmesi için; yeni kursiyer kayıtlarına prim borcu bulunmaması şartı getirildi.


•    Ehliyet sınavı tarihlerinin kararını il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin vermesine, sınavların 07:00-18:00 saatleri arasında yapılmasına karar verildi. 

•    Ehliyeti teslim alma kapsamındaki düzenlemelerde ise ehliyetlerin adreslere gönderilmesinde karar kılındı.

•    Uygulama, direksiyon sınavı komisyonu il veya ilçe milli eğitim müdürleri başkanlığında bakanlık personeli ile gerçekleşiyordu. Yapılan değişiklik ile komisyon üyesi ve başkanı; bakanlık tarafından verilmiş taşıt sürücüleri kursu direksiyon eğitimi sınav sorumlusu belgesi olan, en az yüksekokul mezunu ve 3 yıl önce alınmış yine en az ''B'' sınıfı belgesi bulunan adaylardan oluşacak. 

Bütün bunları yaşayarak edindiğiniz ehliyetinizi huzurla kullanmanız için; 

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. Her türlü soru ve sorununuz için www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 destek alabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Sigortam.net Müşterilerine Daha Çok Kazandıracak

13 Ağustos 2010 Cuma
Sigortam.net web sitesi kullanıcılarının katılabildiği bir kampanya ile müşterilerine daha çok kazandırmayı hedefliyor.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, Tüketicileri Hangi Konuda Uyardı?

19 Ağustos 2010 Perşembe
Tüketiciler sigorta yaptırırken sadece poliçe primlerine bakmamalı, poliçede verilen teminatların limit ve kapsamların ihtiyacı karşılaması daha önemli.