2015 Araç Sigortaları Fiyatları | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015 Araç Sigortaları Fiyatları Nelerden Etkilenecek?

Araç sigortaları trafik sigortası ve kasko sigortasıdır. Araç sigortalarını yaptırmamak riskle karşılaşılması durumunda çıkacak maddi masrafların cebinizden çıkacağı anlamına gelir.

Trafik sigortası zaten ülkemiz trafiğindeki araçlar için zorunlu olan bir sigortadır. Yaptırılmaması para ve aracın trafikten men edilmesi cezası ile karşı karşıya kalınmasına neden olur. Trafik sigortasının amacı trafikte mağdur olan tarafın masraflarını karşılamak ve trafikte güvenliği sağlamaktır. Aracın hasarlarını değil, trafik kazasında zarar gören tarafın ve 3. şahısların zararlarını güvence altına alır.

Kasko sigortası zorunlu değil, isteğe bağlı bir sigortadır. Kasko ile aracınıza gelebilecek hasarlar koruma altına alınır. Böyle araç sahibinin bütçesi de korunmuş olur. 

 

2015 araç sigortaları fiyatlarını etkileyen ortak özellikler ve ayrı durumlar vardır. 

2015 Araç Sigorta Fiyatlarını Etkileyen Özellikler
 

 • Aracın üretim tarihi üzerinden ne kadar zaman geçtiği araç sigortası fiyatlarını etkiler.
   
 • Aracın markasının ve modelinin pahalı ya da ucuz olması fiyatları etkiler.
   
 • Aracın yoğun şehirlerde bulunması ya da tam tersi bir şehre bağlı olması fiyatlar üzerinde etkilidir.
   
 • Aracın kişisel ya da ticari amaçlı kullanılacak olması fiyatları etkiler.
   
 • Araç sahibinin daha önce kazaya karışmış ya da karışmamış olması araç sigortasını etkiler.

Trafik sigortası 2015 yılında yapılan trafik cezası zamlarından oldukça fazla etkilendi. Artık trafik kazalarına karışan sürücüler trafik sigortasını daha yüksek fiyattan yaptırmak zorunda kalacak.

Kasko sigortasında ise yeni bir durum söz konusu. Henüz ülkemizde olmasa da yurt dışında bu uygulama yapılmaya başlandı. Kaskoda kara kutu uygulamasının başlayacağına “Araçlara Kara Kutu Zorunluluğu Geliyor!” yazımızda değinmiştik. Yakında Türkiye’de de başlayacak olan bu telematik sistem ile kasko ve trafik sigortasında fiyat belirlerken etkili olacak kriterlerle ilgili önemli değişikliklerin yaşanacağı belşrtiliyor. Araç sigortası fiyatlarını belirlerken etkili olan yaş ve cinsiyet kriterinin yerini aracın kullanım amacının alacağı öngörülüyor. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “Araç Sigortası Fiyatlarını %30 Düşürmesi Beklenen Bir Uygulama Geliyor!” yazımızdan alabilirsiniz.

Aracınızı ve bütçenizi güvence altına almak için Sigortam.net’ten zaman kaybetmeden sigorta sorgulaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın. 


Benzer İçerikler

HDI Sigorta’dan Avantajlı Genişletilmiş Kasko

Geniş kapsamlı bir kasko sigortasına uygun fiyatlarla sahip olmak, ek hizmetlerle donatılmış bir kasko poliçesi istiyorsanız, HDI Sigorta’nın genişletilmiş kasko sigortasını incelemenizi öneririz.

Devamını Oku

Online Trafik Sigortası Ücreti Neye Göre Değişir?

Online trafik sigortası ücretlerini değiştiren kriterleri öğrenin, Sigortam.net'ten 2 dakikada teklif alarak en uygun trafik sigortası fiyatlarına ulaşın.

Devamını Oku

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı ile İlgili Merak Edilenler

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı ile ilgili tüm bilgileri öğrenin, sigortanızı yaptırırken planlarınızın dışında herhangi bir sürprizle karşılaşmayın.

Devamını Oku