23 Nisan ve Atatürk

Nisan ayı denince aklımıza 23 Nisan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ve dünyanın her köşesinden gelen çocukların yer aldığı renkli kutlamalar gelir. Milli bayramlarımız arasında bulunan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kendine has özelliklere sahiptir. Bu ayki bültenimizde hem Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü analım, hem de 23 Nisan’ın ilk kutlanmasından bugüne kadar neler olmuş sizlerle paylaşalım istedik:

23 nisan ve atatürk23 Nisan’ın Ülkemiz için Anlamı

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ ün geleceğin büyüklerine armağan ettiği bu bayramın dayanak noktası “özgür irade ve barış”tır. 23 Nisan, kendi başına karar almaktan yoksun, başka devletlerin güdümünde yaşamakta sakınca görmeyen, içten içe parçalanıp yok olmaya mahkum bir hükümetin yok oluşudur. Milletçe alınmış olan bağımsızlık kararının önce Osman Devleti’ne sonra tüm dünyaya en cesur ifadesidir. Bağımsızlığın her kişi ve ülkenin hakkı olduğuna, bu uğurda verilecek mücadelelerin kutsallığına dair anlamlı bir örnektir.
İstanbul işgal altındayken, ona inanlardan aldığı güçle Türkiye Büyük Millet Meclisin’i açarak halkın egemenliğini kayıtsız ve şartsız millete veren Ulu Önder, ülkenin geleceği için çocukların önemini bilmiş, çalışmalarını bu öngörüyle yönetmiştir. Meclisin açıldığı gün olan 23 Nisan’ı daha sonra çocuklara armağan etmiş, her fırsatta ülkemiz için varlıklarının anlamını, verdiği değeri, ifade etmiştir.

1920 Yılından Bugüne 23 Nisan Kutlamaları

23 Nisan’ın ülkemizin kurtuluşunun simgesi olmanın yanı sıra çocuk bayramı olarak da kutlanmasının sebebine dair Atatürk’le ilgili anılarda şöyle bir bilgi de vardır:
23 Nisan 1920 akşamı, Atatürk ve arkadaşları (Yunus Nadi, Mahzar Müfit, Ruşen Eşref, Fethi Beylerle Hoca Feyzullah Efendi ve birkaç milletvekili) toplanmışlar, amaçlarını gerçekleştirmekten pek keyifli sohbet halindedirler. Milletvekillerinden birinden şöyle bir öneri gelir;
“Paşam, bu güzel günün adını henüz koymadık, bir ad koyalım.”
 
Bunun üzerine Atatürk, yarı karanlık odada koltuğunda doğrularak:
 
“İşgal kuvvetlerini nasıl olsa atacağız. Fakat karşımızda altı yüz senelik bir imparatorluğun dağılmış da olsa bir hükümeti duruyor. Onun karşısında Meclisimiz çocuk sayılır. Onun için bugünün adına “Çocuk Bayramı” diyelim. Büyüsün ve kendi zaferini kendi ilan etsin.” der.
 
Atatürk’ün bu sözleri oturanların alkışları ile karşılanarak 23 Nisan Meclisin açılma günü, bir yıl sonra çıkarılan bir kanunla milli bayram olarak kabul edilmiştir.
1923 yılında, bugünün Çocuk Esirgeme Kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti  23  Nisan günü yapılan milli bayram kutlamalarından gelir elde etmek için Hakimiyet-i Milliyet pulları çıkarmıştır. Elde edilen gelirin şehit ve fakir gazilerin çocuklarına maddi yarar sağlaması amaçlanmıştır.
1927 yılı  Himaye-i Etfal Cemiyeti  tarafından 23  Nisan gününü her yıl kutlanmak üzere Çocuk Günü ilan etmiştir. Böylece bu özel gün Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in himayesinde şenlikli kutlamalar yapılarak yaşanmıştır.
1927 yılındaki bu kutlamalarda amaç hem çocuklara gelir elde etmek, hem de onların mutlu bir gün geçirmelerini sağlamaktır. Atamızın eşliğinde kutlanan bu ilk bayramda Ulu Önder Atatürk, arabalarından birini çocuklara tahsis etmiş ve onlar için “Çocuk Sarayı” isimli bir yer belirleyerek balo düzenlemiştir.
1932  yılında 20 ve 30 Nisan günlerinde pul ve telgraflara Himaye-i Etfal şefkat pulu yapıştırılması için yasa çıkmıştır.
1933 yılında Atatürk, bir şehit çocuğunu 23 Nisan günü Cumhurbaşkanlığı makamına oturtarak, “çocukları devlet makamına kabul etme” geleneğini başlatmış, böylece onlara duyduğu güveni bir kere daha göstermiştir.

23 Nisan’ın Uluslarası Boyuta Taşınması

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) 1979 yılını “Çocuk Yılı” olarak ilan etmesi ile o zaman kadar ulusal boyutta yaşanan çocuk bayramı, uluslararası bir platforma taşınmıştır. Çünkü UNESCO’nun bu girişimi ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünya çocukları ile birlikte kutlama kararı almış aynı yıl kutlamalara katılan 6 ülke olmuştur. Bu milli bayramımız tüm dünyada saygı, sevgi ve takdirle karşılanmaktadır. Her yıl ortalama 40 civarında ülkeden gelen çocuk, bu günün kendisi için olduğunun bilinci ve sevinciyle dünyada yeni arkadaşlıklar kurmaktadır. Farklı coğrafyalardan bambaşka kültürlerden gelen bu çocuklar, dil, din, ırk ayrımı yaşamaksızın 23 Nisanı kutlamakta dünya barışına, bir tuğla daha koymaya devam etmektedirler.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ismi en son şeklini 1981’de almıştır. Darbe döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bayramlar  ve tatillerle ilgili kanunda yaptığı değişiklikle o güne kadar kanunen adı konmamış bir şekilde kutlanan bayrama bugünkü adını vermiştir.
Atatürk’ün, Cumhuriyetin temeli olarak yayınladığı ilkelerden “bağımsızlık ve eşitlik” bu bayramımızla hem vatandaşlarımıza hem tüm dünya çocuklarına verilen en önemli armağanlardandır.
Yurt gezileri sırasında kendisini karşılayan çocuklara;
“Küçük hanımlar, küçük beyler;
 
Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa gark edecek sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz” 
diyerek ülkenin gelişiminde çocukların önemini kendilerine ve büyüklerine açıkça ifade etmiştir.
Bizler de Sigortam.net ailesi olarak yaratıcı ve incelikli bir yaklaşımla geleceğin yetişkinlerine böyle anlamlı bir bayram hediye eden ve bunu herhangi bir ayrıma gitmeksizin tüm dünyayla paylaşan, bizi bu anlamda ilk ve tek ülke yapan Atamızı derin bir saygı ve şükranla anıyoruz.

Benzer İçerikler

Sigorta Firmaları Türkiye’nin en büyük
sigorta firmaları Sigortam.net çatısı...altında. Farklı sigorta firmalarından tek bir form doldurarak teklif almak için sadece 3 dakikanızı ayırmanız yeterli. İster kasko, ister zorunlu trafik sigortası...isterseniz de özel sağlık sigortası formunu doldurarak sigorta firmalarının ihtiyaçlarınıza özel hazırladığı teklifleri görün,...karşılaştırın, bütçenize en uygun olanı hemen seçin ve satın alın.

Sigortam.net ile Anlaşmalı Sigorta Firmaları...Listesi

Acıbadem Sağlık ve Hayat...Sigorta

AIG Sigorta

Aksigorta

Allianz Sigorta

Anadolu...Hayat Emeklilik

Anadolu Sigorta

Axa Sigorta

BNP Paribas Cardif Hayat ve Emeklilik

BNP Sigorta

Demir Hayat Sigorta 

Demir...Sigorta

Doğa Sigorta

Dubai Starr Sigorta

Ergo Sigorta

Eureko Sigorta

Generali...Sigorta

Groupama Sigorta

Güneş Sigorta

Halk Sigorta

HDI...Sigorta

Işık Sigorta

Koru Mutuel Sigorta

Liberty Sigorta

Magdeburger Sigorta

Mapfre...Genel Sigorta 

Merkez Sigorta

Neova Sigorta

Ray Sigorta

SBN...Sigorta

Sompo Japan Sigorta

Turins Sigorta

Türk Nippon Sigorta

Unico Sigorta

Ziraat...Sigorta

Zurich Sigorta

Sigortam.net & Petrol Ofisi Akaryakıt Kampanyası Katılım ve Kullanım K...
 • Kampanya, Sigortam.net’ten kasko ya da trafik sigortası poliçesi alan müşterileri kapsamaktadır.
 • Positive...Card’ınız, sigorta poliçenizi almış olduğunuz tarihten itibaren 1 yıl boyunca kullanıma açık olacaktır.
 • Positive...Card’ınızı, Positive Card anlaşmalı Petrol Ofisi istasyonlarındaki akaryakıt ya da LPG pompalarındaki okuyuculara okutarak, 30...gün içerisinde yapacağınız toplam 500 TL’lik alışverişiniz için yine akaryakıt alışverişinde kullanabileceğiniz 20 TL...değerinde Positive Puan kazanacaksınız.
 • Kampanya kapsamında her 30 gün içerisinde yapacağınız 500 TL’lik akaryakıt...ve LPG alışverişiniz için 20 TL değerinde Positive Puan kazanabilirsiniz.
 • 90 gün içerisinde yapacağınız toplam 1.500...TL’lik akaryakıt veya LPG alışverişinizle, daha önce kazandığınız Positive Puan’a ek olarak ekstra 40 TL değerinde daha...Positive Puan kazanacaksınız.
 • 1 kart 90 günde en fazla 100 TL değerinde Positive Puan kazanılabilir.
 • ...
 • Kazandığınız Positive Puan’lar, kazanımı hak ettiğiniz akaryakıt alışverişinden sonraki 3 gün içinde kartınıza...yüklenecektir.
 • Kazanılan puanlar yüklenme ayını takip eden ikinci ayın son gününe kadar kullanılabilir. Bu süre...içinde kullanılmayan Positive Puan’lar silinecektir.
 • Kazandığınız Positive Puanları www.positivecard.com.tr, Petrol...Ofisi mobil uygulaması, 0800 211 02 29 numaralı Petrol Ofisi Ücretsiz Danışma Hattı ya da 444 24 00 numaralı Sigortam.net Sigorta...Destek Hattı’nı arayarak öğrenebilirsiniz.
 • Kazanılan Positive Puan’lar para iadesi olarak talep edilemez, başka bir...karta aktarılamaz, devredilemez.
 • Kazanılan Positive Puanlar sadece Positive Card Üyesi Petrol Ofisi istasyonlarında...akaryakıt ve LPG alımında kullanılabilir. Market alımında kullanılamaz.
 • Kazanılan TL (positive Puan) ‘lerin...kullanılabilmesi için GSM numaranıza gönderilmiş olan Positive Card şifreniz gereklidir.
 • Poliçenizi iptal etmeniz...durumunda Positive Card’ınız iptal edilecektir. Bu durumda daha önce yüklenmiş puanları son kullanma tarihine kadar...kullanabilirsiniz.
 • Kartınızı kaybetmeniz ya da çalınması durumunda 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı...arayarak kartınızın iptalini istemeniz gereklidir. Yeni kartınız 3 iş günü içinde adresinize gönderilecektir. Eski kartınızdaki...puanlar yeni kartınıza aktarılacaktır.
 • Poliçenizin herhangi bir sebepten iptali ya da iadesi durumunda kampanya katılımı...da iptal olacaktır.
 • Positive Card’ınızı sadece poliçe aldığınız araç için kullanabilirsiniz.
 • ...
 • Sigortam.net ve Petrol Ofisi gerekli gördüğünde, önceden haber vermeksizin herhangi bir ihtar ve/veya ihbara gerek olmaksızın...Positive Card programına kısmen veya tamamen son verebilir, kullanıcının/müşterinin üyeliğini iptal edebilir, hediye türlerini,...puan kazanma şartlarını, puan miktarı ve oranını, kampanya içeriği ve işleyişini, kısmen veya tamamen değiştirebilir.
 • ...
 • Programın gerçek kullanım amacı dışında kullanılması ve/veya sahtekârlık, hile gibi yöntemlerle programdan gereğinden...fazla yararlanılmaya çalışılması/fazladan puan kazanmaya yönelik kanun dışı tüm yöntemlerin kullanılması durumunda...Sigortam.net ve Petrol Ofisi'nin her türlü yasal hakkı saklıdır. Katılımcı bu gibi durumların tespiti halinde puan ve hediye...kazanamayacaktır.
 • Petrol Ofisi Automatic kullanıcıları bu kampanyadan faydalanamazlar.
 • Sigortam.net – Petrol...Ofisi kampanyası katılımcıları Petrol Ofisi’nin Positive Card ile sunduğu diğer kampanya ve programlardan faydalanamazlar.
 • ...
 • Positive Card’ınız tarafınıza kampanya katılım ve kullanım koşulları ile iletişim iznini Sigortam.net’e vermenize...istinaden gönderilmiştir.
 • 18 yaşından küçükler bu kampanyadan faydalanamazlar.
Axa Sigorta Kasko Sigorta Sorgulama Sigorta sorgulama,...ihtiyacınız olan sigortaya bir çok şirketinin aynı türdeki ürünleri arasından karşılaştırma yaparak seçmenizi sağlar. Kasko sigorta sorgulama
ile en uygun teminat ve bütçeye sahip kasko poliçesine sahip...olursunuz.  

Axa Sigorta Kasko Sigortası...Sigortam.net'te

Sigortam.net'ten Axa Sigorta kasko sigorta sorgulama ile kasko sigortası ihtiyacınıza diğer şirketlere ait tekliflerle karşılaştırma yaparak...ulaşabilirsiniz. Axa Sigorta kasko sigorta sorgulama ile kasko ihtiyacınıza fiyat ve teminat karşılaştırması...yaparak en hızlı ve güvenilir şekilde ulaşmak için Sigortam.net internet adresinden veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından...7/24 bizi arayarak ulaşın.