23 Nisan ve Atatürk

Nisan ayı denince aklımıza 23 Nisan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ve dünyanın her köşesinden gelen çocukların yer aldığı renkli kutlamalar gelir. Milli bayramlarımız arasında bulunan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kendine has özelliklere sahiptir. Bu ayki bültenimizde hem Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü analım, hem de 23 Nisan’ın ilk kutlanmasından bugüne kadar neler olmuş sizlerle paylaşalım istedik:

23 nisan ve atatürk23 Nisan’ın Ülkemiz için Anlamı

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ ün geleceğin büyüklerine armağan ettiği bu bayramın dayanak noktası “özgür irade ve barış”tır. 23 Nisan, kendi başına karar almaktan yoksun, başka devletlerin güdümünde yaşamakta sakınca görmeyen, içten içe parçalanıp yok olmaya mahkum bir hükümetin yok oluşudur. Milletçe alınmış olan bağımsızlık kararının önce Osman Devleti’ne sonra tüm dünyaya en cesur ifadesidir. Bağımsızlığın her kişi ve ülkenin hakkı olduğuna, bu uğurda verilecek mücadelelerin kutsallığına dair anlamlı bir örnektir.
İstanbul işgal altındayken, ona inanlardan aldığı güçle Türkiye Büyük Millet Meclisin’i açarak halkın egemenliğini kayıtsız ve şartsız millete veren Ulu Önder, ülkenin geleceği için çocukların önemini bilmiş, çalışmalarını bu öngörüyle yönetmiştir. Meclisin açıldığı gün olan 23 Nisan’ı daha sonra çocuklara armağan etmiş, her fırsatta ülkemiz için varlıklarının anlamını, verdiği değeri, ifade etmiştir.

1920 Yılından Bugüne 23 Nisan Kutlamaları

23 Nisan’ın ülkemizin kurtuluşunun simgesi olmanın yanı sıra çocuk bayramı olarak da kutlanmasının sebebine dair Atatürk’le ilgili anılarda şöyle bir bilgi de vardır:
23 Nisan 1920 akşamı, Atatürk ve arkadaşları (Yunus Nadi, Mahzar Müfit, Ruşen Eşref, Fethi Beylerle Hoca Feyzullah Efendi ve birkaç milletvekili) toplanmışlar, amaçlarını gerçekleştirmekten pek keyifli sohbet halindedirler. Milletvekillerinden birinden şöyle bir öneri gelir;
“Paşam, bu güzel günün adını henüz koymadık, bir ad koyalım.”
 
Bunun üzerine Atatürk, yarı karanlık odada koltuğunda doğrularak:
 
“İşgal kuvvetlerini nasıl olsa atacağız. Fakat karşımızda altı yüz senelik bir imparatorluğun dağılmış da olsa bir hükümeti duruyor. Onun karşısında Meclisimiz çocuk sayılır. Onun için bugünün adına “Çocuk Bayramı” diyelim. Büyüsün ve kendi zaferini kendi ilan etsin.” der.
 
Atatürk’ün bu sözleri oturanların alkışları ile karşılanarak 23 Nisan Meclisin açılma günü, bir yıl sonra çıkarılan bir kanunla milli bayram olarak kabul edilmiştir.
1923 yılında, bugünün Çocuk Esirgeme Kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti  23  Nisan günü yapılan milli bayram kutlamalarından gelir elde etmek için Hakimiyet-i Milliyet pulları çıkarmıştır. Elde edilen gelirin şehit ve fakir gazilerin çocuklarına maddi yarar sağlaması amaçlanmıştır.
1927 yılı  Himaye-i Etfal Cemiyeti  tarafından 23  Nisan gününü her yıl kutlanmak üzere Çocuk Günü ilan etmiştir. Böylece bu özel gün Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in himayesinde şenlikli kutlamalar yapılarak yaşanmıştır.
1927 yılındaki bu kutlamalarda amaç hem çocuklara gelir elde etmek, hem de onların mutlu bir gün geçirmelerini sağlamaktır. Atamızın eşliğinde kutlanan bu ilk bayramda Ulu Önder Atatürk, arabalarından birini çocuklara tahsis etmiş ve onlar için “Çocuk Sarayı” isimli bir yer belirleyerek balo düzenlemiştir.
1932  yılında 20 ve 30 Nisan günlerinde pul ve telgraflara Himaye-i Etfal şefkat pulu yapıştırılması için yasa çıkmıştır.
1933 yılında Atatürk, bir şehit çocuğunu 23 Nisan günü Cumhurbaşkanlığı makamına oturtarak, “çocukları devlet makamına kabul etme” geleneğini başlatmış, böylece onlara duyduğu güveni bir kere daha göstermiştir.

23 Nisan’ın Uluslarası Boyuta Taşınması

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) 1979 yılını “Çocuk Yılı” olarak ilan etmesi ile o zaman kadar ulusal boyutta yaşanan çocuk bayramı, uluslararası bir platforma taşınmıştır. Çünkü UNESCO’nun bu girişimi ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünya çocukları ile birlikte kutlama kararı almış aynı yıl kutlamalara katılan 6 ülke olmuştur. Bu milli bayramımız tüm dünyada saygı, sevgi ve takdirle karşılanmaktadır. Her yıl ortalama 40 civarında ülkeden gelen çocuk, bu günün kendisi için olduğunun bilinci ve sevinciyle dünyada yeni arkadaşlıklar kurmaktadır. Farklı coğrafyalardan bambaşka kültürlerden gelen bu çocuklar, dil, din, ırk ayrımı yaşamaksızın 23 Nisanı kutlamakta dünya barışına, bir tuğla daha koymaya devam etmektedirler.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ismi en son şeklini 1981’de almıştır. Darbe döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bayramlar  ve tatillerle ilgili kanunda yaptığı değişiklikle o güne kadar kanunen adı konmamış bir şekilde kutlanan bayrama bugünkü adını vermiştir.
Atatürk’ün, Cumhuriyetin temeli olarak yayınladığı ilkelerden “bağımsızlık ve eşitlik” bu bayramımızla hem vatandaşlarımıza hem tüm dünya çocuklarına verilen en önemli armağanlardandır.
Yurt gezileri sırasında kendisini karşılayan çocuklara;
“Küçük hanımlar, küçük beyler;
 
Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa gark edecek sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz” 
diyerek ülkenin gelişiminde çocukların önemini kendilerine ve büyüklerine açıkça ifade etmiştir.
Bizler de Sigortam.net ailesi olarak yaratıcı ve incelikli bir yaklaşımla geleceğin yetişkinlerine böyle anlamlı bir bayram hediye eden ve bunu herhangi bir ayrıma gitmeksizin tüm dünyayla paylaşan, bizi bu anlamda ilk ve tek ülke yapan Atamızı derin bir saygı ve şükranla anıyoruz.

Benzer İçerikler

Sigortam.net ten Sigorta Almanın Avantajları

Sigortam.net, kasko, zorunlu trafik sigortası ve özel sağlık...sigortası poliçelerini en uygun fiyata almanızı sağlayan sigorta hizmetleri sitesi ve...brokeridir. 

Sigortam.net’ten kasko, trafik ve özel sağlık branşlarında sigorta teklifi almak, 20 sigorta...şirketine ait teklifleri karşılaştırarak ihtiyaçlarınıza özel, en uygun fiyatlı poliçeyi almanızı...sağlar.

 

Sigortam.net'ten Kasko Almanın Avantajları

 • 3 dakikada kasko fiyatları
 • En büyük sigorta şirketlerinden onlarca farklı...ürün
 • %45'e varan farklarla en iyi fiyat
 • Taksit taksit...ödeme

 

Sigortam.net'ten Sağlık Sigortası Almanın Avantajları

 • 3 dakikada sağlık sigortası teklifi
 • 11 sigorta şirketi, onlarca farklı...ürün
 • Ayda 40 TL'den başlayan taksit seçenekleri

 

Sigortam.net'ten Trafik...Sigortası Almanın Avantajları

Yatırımlarınızın güvence altında olduğundan emin olun ve varlıklarınızı sigortasız...bırakmayın.

Sigorta hizmetleri hakkında bilgi almak ve ihtiyaçlarınız doğrultusundaki en uygun sigortayı bulmak...için Sigortam.net  444 24 00 Sigorta Destek Hattından 7/24 bizi arayarak destek alabilirsiniz.

Sigortada %50’ye Varan Fiyat Avantajı Sigortam.net’te Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinden yüzde 50'ye varan fiyat avantajı ile...sigorta satın almak mümkün. 
Kaskozorunlu trafik sigortası ve özel sağlık...sigortası almak için Sigortam.net’e gelenler, Türkiye’nin önde gelen 20 sigorta şirketinden, ihtiyaçlarına uygun...sigorta tekliflerini online veya telefonla alır, fiyat ve teminatları karşılaştırır ve poliçesine % 50'ye varan avantajlarla ile...sahip olur.

Sigortam.net’te Yüzde 50'ye Varan Fiyat Avantajı Nedir?

Sigortam.net Türkiye’de hizmet veren sigorta...şirketlerinin pazar payı olarak %90’ına yakını ile çalışmaktadır. Bu da Sigortam.net’in müşterilerine çok sayıda sigorta...teklifi ve ürün alternatifi sunabilmesine olanak sağlar. Bütün şartlar aynıyken her bir sigorta şirketi kendi fiyat politikası...kapsamında, aynı kişi için farklı fiyat teklifleri sunabilir. Sigortam.net’in sunduğu çoklu sigorta şirketleri ve ürün alternatifleri sayesinde, Sigortam.net’ten teklif...alan kişilerin aldığı en yüksek ve en düşük teklif arasındaki fiyat farkı %50’ye kadar çıkabilmektedir. Sigortam.net...müşterileri, teklif seçenekleri arasından hem teminat hem de ödeme seçeneklerini detaylı olarak karşılaştırabilir, farklı...teminatların sigorta fiyatlarına etkisini şeffaf olarak görebilir ve satın alma kararını buna göre verebilir. Tüm teminatlar...aynı olsa bile, farklı sigorta şirketlerinin; aynı ürün, aynı kişi, aynı araç için farklı risk değerlendirme kriterleri...nedeniyle fiyatlar arasında %50 ile %70 aralığında farklar oluşabilir. Sigortam.net, müşterilerine en doğru ürünü en iyi...fiyata satın almak için tüm imkanları sunarak yüzde 50’ye varan fiyat avantajı yakalamalarını sağlar.  

Sigortada...%50'ye Varan Fiyat Avantajına Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Sigortam.net’te yüzde 50'ye varan fiyat avantajı ile sigorta almak...için sadece bir kaç adım yeter!
 • Kasko, trafik veya özel sağlık sigortası teklifi almak için form doldurun,
 • ...
 • Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin size özel tekliflerini anında online olarak...görün.
 • Farklı teklifler arasındaki fiyatları karşılaştırın,
 • ...
 • %50’ye varan fiyat farkı ile, dilediğiniz teklifi seçin,
 • Dilerseniz online,...dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigortanızı alın.
Unutmayın,...Sigortam.net’e bakmadan sigorta alınmaz!