30 Yaşından Sonra Ortaya Çıkan Hastalıkları Biliyor musunuz?

Okul, askerlik, iş, kariyer, evlilik, çocuklar derken nihayet hayatınız bir düzene oturdu. Orta yaş ile beraber artık hayatınızın daha huzurlu ve düzenli olmasını bekliyorsunuz. Ancak vücudunuz yoruldu ve bazı sinyaller vermeye başladı. Eğer orta yaşta baş gösteren hastalıklara yeterince önem vermezseniz, ileriki yıllarda sağlığınızı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte 30 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlayan hastalıklar:
Sigorta ihtiyaçlarınız için

Yorgunluk Sandığınız Şey Parkinson Hastalığı mı?

Parkinson hastalığı çoğunlukla 50 yaşından sonra ortaya çıkıyor. Dopamin hormonunun eksikliğinden kaynaklanan bu hastalıkta kişiler denge duyularını kaybediyor ve en basit hareketleri yaparken bile zorlanıyorlar. Hastalığın en belirgin dört belirtisi:
Eklemlerde Sertleşme: Kol ve bacakları hareket ettirmek zorlaşır.
Titreme: Parkinson hastalarının üçte ikisinde, özellikle ellerde titreme görülür.
Hareketlerde Yavaşlık: Hareket kontrolü kaybedilmeye başlandığından, hareketlerde yavaşlık görülür. Bazen hareketler yarım kalır veya aralıklarla tamamlanabilir.
Denge Kaybı: Denge bozuklukları görülmeye başlanır, dengesini sağlayamayan kişi sık sık düşmeye başlar.

65 yaşın üstündeki her 1000 kişiden 4’ünün parkinson hastası olduğu biliniyor. Çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olsa da parkinsonun 30 yaşından sonra ortaya çıkan formları da bulunuyor. Bu yüzden eğer kendinizde bu belirtilerden biri veya birkaçını görmeye başlamışsanız bir sağlık kontrolünden geçin.

Hidrosefali Unutkanlık ile Başlayıp Ölüme Götürebilir

Kimi zaman gazete haberlerinde beyin sıvısından dolayı başı sürekli büyüyen bebeklerden bahsedilir. Bu durumun sebebi, beyinde su toplanması olarak da bilinen hidrosefalidir. Hidrosefali, nadiren de olsa yetişkinlerde görülebilen bir hastalıktır. Ancak yetişkinlerde çok sık görülmediği için çoğunlukla hidrosefali belirtileri başka hastalıklar olarak yorumlanır. Örneğin; eğer hareketlerde yavaşlama görülüyorsa parkinson, unutkanlık başlamışsa demans ve idrar kaçırma sorunu varsa mesane bozukluğu tanısı konulabilir. Oysa bu sorunlar aynı zamanda hidrosefali belirtisidir.
Hidrosefalinin gelişimi aşağıdaki gibidir:
Beyin, omurilik sıvısı üretme ve bu sıvıyı emme arasında denge kuramaz,
Beyin zarı ve kafatası arasında bulunan bu sıvının yoğunluğu ve miktarı artar,
Sıvı, miktarı arttıkça beyne basınç yapar,
Beyne yapılan basınç neticesinde unutkanlık ve denge bozuklukları başlar.
Bazen bu sorunların yalnız biri görülür. Örneğin hasta, denge bozukluğu şikayeti ile doktora gider ve parkinson teşhisi konur. Unutkanlık ve hareket dengesinin bozulmasının devamında idrar sorunları gelir. Eğer doğru teşhis konulabilmişse tedavi süreci başlar.
Hidrosefali beyin MR’ı ile teşhis edilir. Zamanında teşhis edilen hidrosefali çoğunlukla iyileşme ile sonuçlanmaktadır. Eğer sıvı miktarı fazla değilse tıbbi tedavi ugulanır ve takip edilir. Ancak sıvı miktarı fazla ise shant işlemi uygulanır. Bu işlemde beyindeki sıvı bir boru yardımıyla karın boşluğuna alınır. Bu boru daima orada kalarak beyin sıvısını boşaltma işlemini görür. Shant işlemi doktor tarafından takip edilir. Bu işlem sonrası sıvı miktarı azalacağından hastanın şikayetleri de azalacaktır.

Haşimoto Hastalığı Stresten Kaynaklanıyor

İlk kez Japon doktor Hakaru Haşimoto tarafından tanımlandığı için bu adla anılan Haşimoto hastalığının en büyük tetikleyicisi strestir. Hastalık, kadınlarda daha sık görülür. En sık görüldüğü yaş aralığı ise 30-50.
Haşimoto hastalığı, bağışıklık sisteminin hatalı çalışması durumudur. Bağışıklık sistemi normalde vücuda yabancı ve zararlı olan dış etmenlerle savaşırken, bu hastalıkla beraber vücudun kendi tiroid dokusunu zararlı olarak algılayıp, tahrip etmeye başlar. Vücudun, tiroid dokusuna karşı antikor üreterek onu tahrip etmesi, hipertiroidiye sebep olur. Hastalığın kalıcı bir tedavisi olmadığından tedavi ömür boyu sürer.
Çoğunlukla kadınlarda görüldüğünü belirttiğimiz hastalıkta genetik eğilim görülür. Haşimoto hastası bir kadının kızı, annesi, kız kardeşi için de aynı hastalık söz konusu olabilir. Hastalık sigara içenlerde ve tuz tüketimi fazla olanlarda daha sık görülüyor. Halsizlik, uyku, kas ve eklem ağrıları, saç dökülmesi, ani kilo değişimi gibi belirtiler, Haşimoto hastalığına işaret ediyor.

Orta Yaş Tansiyonu

Orta yaşta görülen beyin kanamasının öne çıkan sebebi, kontrol altına alınamayan tansiyondur. Tansiyon sebebiyle damar içindeki basınç artar ve damar patlar. Beyin içine akan kanın yaptığı basınç beyne hasar verir ve kişi sorununu anlatmaya fırsat bulamadan yere yığılır. Bu durum çoğunlukla vücudun sağ ya da sol yarısının felç geçirmesiyle neticelenir. Bu yüzden özellikle orta yaşta görülen tansiyon rahatsızlıklarına önem verilmelidir.
Hipertansiyonun ilk belirtisi maalesef inme, kalp krizi veya görme kaybı olabilir. Halsizlik, baş ağrısı, çarpıntı gibi belirtiler göstermeyen ve sessiz katil olarak anılan hipertansiyonun tespiti için yılda iki kez kan basıncınızı uygun bir şekilde ölçtürmek gerekli. Yaş ilerledikçe atardamarların esneklikleri azalacağı için kan basıncı da zamanla artar. Ancak yaşa bağlı olmayan istisnai durumlar da görülebilmektedir.
Kan basıncı ölçümü yaptırmadan önce alkol almışsanız, yokuş veya merdiven çıkmışsanız, endişe yaşıyorsanız, tuvalet ihtiyacınız varsa veya çok soğuk bir ortamdaysanız ölçüm işlemini biraz ertelemeniz gerekir. Kan basıncı bu gibi durumlarda normal değerlerin atında veya üstünde seyredeceği için doğru bir ölçüm yapılamayabilir. Kan basıncı sabahları daha yüksektir. Ayrıca alkollüyseniz, yorgunsanız, halsizseniz, ağrı çekiyorsanız yine kan basıncında yükselme görülür.

Diş Hastalıkları Kalp Hastalığına Neden Oluyor

Diş vediş eti hastalıkları, yaş gruplarına göre farklı hastalıklara neden olabiliyor. 5-17 yaş grubundaki çocuklarda büyüme yetersizliğine sebep olan diş hastalıkları, hamilelerde düşük oranını 8 kat arttırıyor. 39-69 yaş aralığında ise kalp sorunlarına sebep olduğu biliyor.
Diş etindeki kızarıklık ve iltihaplanma, tedavi edilmediğinde diş etrafındaki kemik dokusunda ve diş köklerinde enfeksiyona sebep olur. Bu durum, dişlerin kaybı ile sonuçlanabilir. Diş plağındaki bakterilerin ve bu bakterilerin ortaya çıkardığı toksinler damar sağlığına olumsuz etki eder. Tüm iltihaplarda olduğu gibi diş eti iltihaplarında da kandaki iltihap göstergeleri yükselir. Bundan dolayı ileriki dönemlerde koroner damarlarda daralma görülür.
Diş sağlığı herkes için önemli olsa da doğumsal kalp kapakçığı rahatsızlığı olanlar için ayrı bir önem taşır. Çürük dişlere yapılacak tedavi esnasında oluşacak bakteri, kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın iltihaplanmasına sebep olabilir. Bu durum, ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir risk taşır. Ayrıca çürük dişlerde diş dolgu, çekim veya yalnızca fırçalama esnasında meydana gelen kanamalarda kana bulaşacak herhangi bir enfeksiyon etkeni, kalpteki sorunlu bölgeye ulaşarak burada ciddi sorunlar doğurabilir.
Özel sağlık sigortası yaptırarak kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun, anlaşmalı özel hastaneler ve tıp merkezlerinden tedavi hizmeti alın. Özel sağlık sigortası sistemine ne kadar erken girerseniz, bekleme süresi o kadar erken tamamlanır ve sistemde kalacağınız süre size ömür boyu yenileme avantajı sağlar. 
Sağlık sigortası fiyatları için www.sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yapın, size en uygun sigorta fiyatları ve seçeneklerine 3 dakikada ulaşın veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigorta uzmanı danışmanlarımızdan destek alın.

Müşteri Yorumları