5 Soruda Zorunlu Trafik Sigortası

Hazine Müsteşarlığı tarafından limitleri belirlenmiş olan ve her sürücünün muhakkak yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası, şahıs hasarlarında ölüm de dahil olmak üzere her türlü durumu kapsamaktadır. 

Ayrıca mahkeme giderleri, avukatlık ücreti gibi giderler de bu tazminatlara dahildir. Ancak bu tanımlama zorunlu trafik sigortasının kanpsamını ve verdiği güvenceleri anlamak için yeterli değil. Kısa vadeli trafik sigortası, araç değişiminde trafik sigortasının durumu gibi araç sigortası kapsamında geçen pek çok detay var.

Zorunlu trafik sigortasını tam anlamıyla anlayabilmeniz adına, sürücülerin sıklıkla sorduğu 5 soruyu bir araya getirdik.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Zorunlu Trafik Sigortasında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1 Kaza yaptığımda aracımda olan hasarı trafik poliçem karşılar mı?

Trafik sigortası sürücülerin kendi araçlarını değil, karşı taraftaki hasarları karşılar. Aracında olan hasarları korumak isteyen sürücülerin kasko poliçesi düzenletmesi gerekir. Trafik poliçesi, araçlara ve kişilere verdiğiniz maddi ve bedeni zararları poliçe genel şartları içerisinde karşılar.

2 Kaza nedeniyle diğer araca ve sürücüsüne verdiğim zararları trafik poliçem ne oranda karşılar?

Bir kaza halinde diğer bir araç ve sürücüsüne verdiğiniz zararlar aracın kullanım şekli ve limitleri dahilinde karşılanır.

3 Aracımı değiştirdim, yeni satın almış olduğum araç için yeni bir poliçe mi düzenlettirmeliyim, yoksa eski poliçem geçerli olur mu?

Trafik poliçesi ruhsat sahibi adına düzenlenir ve aracın modeline göre farklı bir fiyat belirlenir. Bu sebeple yeni aldığınız araç için ayrı bir poliçe düzenletmeniz gerekir. Bunun dışında eski aracınızı sattığınız tarih itibari ile 10 gün süre içerisinde trafik poliçenizin aslı ve noter satış senediyle ilgili sigorta şirketine başvurarak satışını yapmış olduğunuz aracınıza ait trafik poliçesinin prim iadesini alabilirsiniz.

4 Kısa vadeli trafik sigortası yaptırılabiliyor mu?

Kısa vadeli trafik sigortaları sadece geçici plakalar için düzenlettirilmelidir. Bu araç türleri dışındaki araçlar kısa vadeli poliçe alamaz.

5 Kaza neticesinde ortaya çıkan tedavi masraflarımı trafik sigortası karşılar mı?

Kaza neticesinde ortaya çıkan tedavi masrafları, trafik sigortası poliçesine dahil değildir. Trafik poliçesi sadece karşı tarafa verdiğiniz bedeni ve maddi zararlar karşılar.

Trafik sigortanıza dair tüm soru işaretlerine uzman desteğiyle son vermek ve en uygun trafik sigortası fiyatlarına ulaşmak için Sigortam net’ten destek alabilir, dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

Müşteri Yorumları