Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010
Sigortacı Gazetesi
 
“Tamamlayıcı sigortanın ne olduğu, tamamlayıcı sigortanın nasıl işlemesi gerektiği, devletin, özel sağlık kuruluşlarının ve sigorta şirketlerinin durumu hakkında bir durum değerlendirmesi yapmadan ve bu değerlendirmenin sonucunda ‘tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak doğmamış çocuğa don biçmeye benziyor” diyen Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Oğuz, tarafların görüşlerini alarak tamamlayıcı sigortanın özelliklerinin, şartlarının ve işleyişinin belirlenmeden sigorta şirketlerinin bu piyasa şartlarında tamamlayıcı sigorta ile ilgili ürünler satmasının mümkün olmadığını düşündüklerini belirtti.
 
Oğuz sözlerine şöyle devam etti: “SGK’ya bağlı olup özel sağlık sigortası olmayan kişilerin çok büyük bir çoğunluğu ücret ödemeden SGK’ya bağlı devlet hastanelerinden bir bölümü az ya da çok fark ödeyerek SGK’nın anlaşma yaptığı özel sağlık kuruluşlarından hizmet alabilmektedirler.
 
 
 
 
 
Bu kişiler içinde daha az bir bölümü ise SGK ile anlaşmalı olmayan özel sağlık kuruluşlarına giderek sağlık giderlerini ceplerinden karşılamaktadırlar. SGK, sınıflarına göre sağlık kuruluşlarına Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) belirtilen tutarların yüzde 30 ile yüzde 70’i arasında fark alabileceğini belirtmiştir. Pratik uygulamada, bazı özel hastaneler SUT’ta belirtilen fiyatları uygulayıp bu tutarları devletten alıp, kişilerden fark almadan hizmet verirken, bazı sağlık kuruluşları kendilerine başvuran kişilerden, devletin belirlediği üst limitten daha fazla fark ücreti almaktadırlar. Denetimin iyi olmaması ve insanların maksimum alınabilecek fark ücreti hakkında bilgisi olmaması nedeniyle bu uygulama yapılmaktadır. 2009 yılının Haziran ayına kadar, SGK ile anlaşmalı olan özel sağlık kuruluşlarının, muayene ve tedavi olan kişilerden istedikleri oranda fark alabilmeleri yasal olarak mümkündü. Bu dönemde sigorta şirketleri, eğer tedavi olunacak özel sağlık kuruluşunun SGK ile anlaşması varsa, özellikle yatışlı tedavilerde, tedavi olmadan önce özel sağlık sigortası olan kişilerle görüşüp, onları önce SGK’larını kullanmaya sonra aradaki farkı kendilerinin ödemesi için ikna etmeye çalışıyorlardı.”
 
 

Özel Hastanelerin SGK Anlaşmaları 2-3 Branşta 
 

Özel sağlık sigortası olan kişilerin en çok tercih ettikleri özel sağlık kuruluşlarının pratikte kişilerden aldıkları fark ücretinin SUT’un yüzde 30’undan çok daha fazla olduğu için yüksek fiyat uygulayan özel sağlık kuruluşlarının, ‘bu fark bizim kaliteli hizmet vermemiz için yeterli değil’ gerekçesiyle SGK ile olan anlaşmalarını iptal ettiklerini belirten Oğuz, bu sağlık kuruluşlarının SGK ile sadece 2-3 branşta anlaşma yoluna gittiklerine dikkat çekti. Oğuz, “Bu durum sigorta şirketlerinin kendiliğinden bir sisteme ve kurala bağlı olmadan yürütmeye çalıştıkları tamamlayıcı sigorta uygulamalarının son bulmasına neden oldu. Çünkü sigorta şirketlerinin ödedikleri tazminatın yarısını ödedikleri sağlık kuruluşlarının büyük bir çoğunluğu SGK ile sadece 2-3 branşta anlaşmalı hale geldi” dedi. Oğuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Özel sağlık sigortası şirketleri ödedikleri tazminat tutarının yarısına yakın bölümünü SGK ile anlaşmalı olmayan özel sağlık kuruluşlarına ödemektedirler. Bunun yanında SGK ile anlaşması olan sağlık kuruluşları, pratik uygulamada özel sağlık sigortasına sahip olan sigortalıların muayene ve tedavilerinde, sigortalılar için SGK’ya hiçbir tutar fatura etmeden, tüm giderleri özel sağlık sigortası şirketlerine fatura etmektedirler.” 
 

Primler Beklediği Kadar Düşük Olmayacak
 

Yapılan analizlerde sigorta şirketlerinin halihazırda anlaşmalı oldukları sağlık kuruluşlarına ödedikleri bir işlemin ortalama maliyetinin, o işlem için SUT’ta belirtilen, yani o işlem için devletin sağlık kuruluşlarına ödedikleri rakamın üzerinde olduğunun ortaya çıktığını belirten Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Metin Oğuz, “Bu nedenle sigorta şirketleri, özel sağlık kuruluşları ile yaptıkları sözleşmelerdeki fiyatları daha aşağıya çekip ortalama maliyetlerini azaltamazlarsa, önce SGK’yı kullanıp sonra mevcut fiyatlarla aradaki fark sigorta şirketlerinden tahsil edilse dahi, tamamlayıcı poliçelerin primleri ile şimdiki poliçe primleri arasında belirgin bir ucuzluk olmayacaktır” dedi.
     
Şu anki şartlarla tamamlayıcı sağlık sigortası uygulanmasının başlamasının zor olduğunu ifade eden Oğuz, bu poliçelerin primlerinin sanıldığı kadar düşük olmayacağını söyledi. Piyasadaki uygulamaların tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerinin çıkartılması için çok uygun görünmediğini belirten Oğuz, “Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nden şirketimize konuyla ilgili henüz resmi bir yazı gelmedi. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili bir ürün hazırlığımız bulunmamaktadır. Detayların henüz belirsiz olduğu bir ortamda prim ve teminatlar hakkında konuşmak çok doğru olmayacaktır” dedi. 
 

Okumaya Devam Edin

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması. 

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak: Yok Ederek Var Olmayı Önlemek Sektörün Elinde

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, satışı kolay olan kasko ve trafik sigortalarında teknik kar edilmemesi için bir sebep olmadığını düşünüyor.

Allianz Dinamik Sağlık Sigortası

Allianz, limitsiz doğum, sınırsız ve yüzde 100 ödemeli yatarak tedavi teminatı, spor merkezleri, diş klinikleri ve optik mağazalarında yüzde 50’ye varan indirim imkanı sağlıyor.