444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Aksigorta Hisselerinin Yüzde 31'ini Ageas'a Devrediyor

18 Şubat 2011
Haberx
 
Aksigorta hisselerinin yüzde 31'ini Ageas'a devrediyor. Ageas, Aksigorta hisselerinin yüzde 31'i için 220 milyon dolar ödeyecek olup Aksigorta'nın yüzde 38'lik halka açıklık oranı ise değişmeyecek. Aksigorta hisselerinin yüzde 31'ini Ageas'a devrediyor. Ageas, Aksigorta hisselerinin yüzde 31'i için 220 milyon dolar ödeyecek olup Aksigorta'nın yüzde 38'lik halka açıklık oranı ise değişmeyecek.
 
Sabancı Holding iştiraklerinden Aksigorta'ya 180 yıllık geçmişe sahip Belçikalı sigorta devi Ageas ortak oluyor. Aksigorta'nın yüzde 62 hissesine sahip olan Sabancı Holding, hisselerinin yüzde 31'ini 220 milyon dolar karşılığında, Ageas'a devretme kararı aldı. Faaliyetlerin ise, Aksigorta markası altında devam edeceği belirtilirken, Aksigorta-Ageas hisse devrinin, yasal mercilerden alınacak izinlerin ardından tamamlanacağı belirtildi. 
 

'Bizim için en doğru ortak'

 
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 'Titizlikle sürdürdüğümüz çalışmalarımız sonucunda, Avrupa'nın en itibarlı ve en başarılı sigorta şirketlerinden Ageas'ın bizim için en doğru ortak olduğuna karar verdik. Aksigorta için hedeflerimiz yüksek. Ageas ile birlikte Aksigorta'daki hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Hedeflerimiz, daha müşteri odaklı bir şirket olmak, hem pazar payımızı hem de karlılığımızı artırmaktır' dedi.
 
Türkiye'de sigortacılık sektöründe büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade eden Kurtul, 'Sigorta sektörümüzün büyüklüğünün milli gelirimize oranı yüzde 1 seviyelerinde. Gelişmiş ülkelere göre düşük olan bu oran sigorta sektörümüzün hızla büyüyeceğine işaret ediyor. Ageas da sektörün büyüme potansiyelini gördü. Tabii ki yatırım kararlarında Türkiye'nin geleceğine ve Sabancı Topluluğu'na duyulan güven çok önemlidir. Aksigorta olarak sağlıklı büyümek istiyoruz' şeklinde konuştu.
 
Sağlıklı büyümenin ilk şartını hizmet kalitesinin mükemmel olması, operasyonel verimlilik ve mevcut dağıtım kanalları potansiyelinin çok iyi kullanılması olarak tanımlayan Kurtul, 'Çok önemli rekabet avantajlarımız var. Aksigorta'da deneyimli ve bilgili ekibimiz var. Aksigorta markasının ülkemizde bilinilirliği çok güçlü. Banka sigortacılığını daha da geliştirmek istiyoruz. Her zaman olduğu gibi Akbank ile ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu noktada Ageas'ın banka sürans deneyiminin de bizim için çok değerli olduğunu düşünüyoruz. 
 
Karlılık içinde büyüme stratejimiz doğrultusunda dağıtım kanallarımıza, teknoloji altyapımıza ve insan kaynaklarımıza yatırım yapacağız. Ageas ile birlikte şirket alımı yaparak büyüme imkânlarını da inceleyeceğiz. Ortaklığımızın tüm çalışanlarımıza, bin 500'e yakın acentemize, yatırımcılarımıza ve iş ortaklarımıza hayırlı olmasını diliyorum' dedi.
 

'Türkiye'nin hayat dışı sigorta sektöründe yüksek büyüme potansiyeli bulunuyor'

 
Türkiye'nin, sigortacılık sektöründeki büyük potansiyeli nedeniyle kendileri için çok cazip bir pazar olduğunu belirten Ageas CEO'su Bart de Smet ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 'Bu yeni ortaklığı, Eylül 2009 sonunda açıkladığımız stratejimizin gerçekleştirilmesi yönünde atılan bir adım olarak görüyorum. Hızlı gelişen bir ülke olan Türkiye'nin hayat dışı sigorta sektöründe, düşük penetrasyon ve yüksek büyüme potansiyeli bulunuyor. Bu büyüyen pazara, Türkiye'nin en itibarlı, öncü ve ortaklıklar konusunda tecrübeli Sabancı Holding ile girmekten dolayı büyük memnuniyet duyuyorum' dedi.
 

'Aksigorta, yeni ortağı Ageas ile Türk sigorta sektöründe konsolidasyonun öncüsü olacak'

 
Bir süredir titizlikle sürdürülen ortak arayışında son noktaya gelmekten dolayı duydukları mutluluğu ifade eden Sabancı Holding Strateji, İş Geliştirme ve Sigorta Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Akbaş, 'Kârlı ve sürdürülebilir büyüme hedefimize bundan böyle Ageas ile devam etme kararı aldık. Sabancı ve Ageas gelecek stratejileri konusunda hem fikir. Hem Ageas'ın tüm dünyada uyguladığı stratejik yaklaşımı gereği hem de yapılan araştırmalara göre Aksigorta'nın Türkiye'nin ilk akla gelen sigorta markası olması nedeniyle faaliyetlerimizi yine Aksigorta adıyla sürdüreceğiz. Aksigorta'nın 50 yıllık Türkiye deneyimi ve Ageas'ın 180 yıllık uluslararası deneyiminden alacağımız güçle Türkiye'nin lider sigorta şirketi olacağız. Aksigorta, yeni ortağı Ageas ile Türk Sigorta sektöründe konsolidasyonun öncüsü olacak ve şirket satın almaları ile büyüyecek' dedi. Akbaş ayrıca banka sigortacılığında ve sağlık alanında uzman, yeni kanallarda önemli başarılara sahip olan Ageas ile stratejik hedefleri doğrultusunda daha hızlı büyümeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.
 
Ageas Continental Europe CEO'su Steven Braekeveldt ise şunları söyledi:
 
'Belçika'da Belçika'da BNP Paribas ile, Tesco ile İngiltere'de, Milleniumbcp ile Portekiz'de, UBI Banca ile İtalya'da ve çeşitli Asya ülkelerinde yaptığımız başarılı ortaklıklarımıza bir yenisi daha ekleniyor. Bu hisse devri, şirketimizin, Türkiye sigorta pazarında beklenen büyümenin içinde yer alabilmesi için büyük bir fırsattır. 
 
Aynı zamanda Ageas, Akbank şubeleri üzerinden yapılacak çapraz satışların geliştirilmesi için banka sigortası konusundaki geniş bilgi ve tecrübesiyle katkı sağlayacaktır.' 
 
Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen de konuyla ilgili olarak, 'Müşteri odaklı bir anlayışa sahip Ageas ile el sıkışmış olmaktan ötürü çok mutluyuz. Aksigorta olarak 2011 yılı ve sonrasına çok büyük hedeflerle giriyoruz. Operasyonel mükemmelliği ve uluslararası düzeyde başarılı ortaklıklar kurmasıyla ön plana çıkan ortağımız Ageas, bin 500 acentemiz ve iş ortaklarımızı da kapsayan organizasyonumuza yeni bir dinamizm kazandıracaktır' dedi. Citigroup Global Markets Limited ve Ak Yatırım süreçte finansal danışman olarak birlikte yer aldı.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.