Akü Bittiğinde Yapılacaklar Nelerdir? Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Akü Bittiğinde Yapılacaklar Nelerdir? Hangi Önlemler Alınmalıdır? Akü bittiğinde yapılacaklar nelerdir? sorusu araç sahiplerinin bilmesi gereken konuların başında geliyor. Akü bittiğinde yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olarak yolda zor durumda kalmadan daha hızlı çözümler üretebilirsiniz.

Aracınızla yola çıkacaksınız ve garajınızdan arabanızı çıkarmaya gittiniz. Fakat aracınız çalışmıyor. Aracın çalışmamasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan en sık rastlananı akünün bitmesidir. 

Bir akü ortalama maksimum 4 ya da 5 yıl kullanılır. Kullanım şeklinize göre bu süre değişkenlik gösterir.

Akünüzün daha uzun ömürlü olması için akü bakımı ihmal edilmemelidir. Marşa bastığınızda marşı çevirme sesinden verdiği güçten, zayıfladığını ya da bittiğini anlayabilirsiniz.

Aküsü biten aracınızyüzünden gitmeniz gereken yere ulaşamayacağınız için panik yapmayın! Aşağıdaki adımları takip ederek, akünüzü hayata döndürebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Akü Bittiğinde Yapılacaklar

Aracınızı İtin!

Aracınızın aküsünün bittiğinden eminseniz, ilk olarak aracınızı halk arasıda vurdurmak denen yöntemle yeniden çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem düz vitesli bir araca sahip olanların başvurabileceği bir yöntemdir. Öncelikle kontağı açtıktan sonra debriyaj pedalına basın. Çevrenizde birileri varsa eğer yardım isteyerek aracı itmelerini rica edin. İkinci vitese geçip hızlı bir şekilde debriyajı bırakın ve motor ateşlendiği zaman gaz pedalına basın. Eğer yine aracınız çalışmazsa yeni bir akü kullanmaktan başka seçeneğiniz yoktur. Böyle bir durumda aküsünden yararlanabileceğiniz bir arkadaşınızı arayabilirsiniz.

Akü Kablosuna Dikkat!

İkinci olarak başvurabileceğiniz yöntem, akü aktarması yapmaktır. Bunun için bir akü kablosuna ve aküsünden aktarma yapabileceğiniz bir tanıdığınıza ulaşmanız gerekir. Akü kablonuzun en az 3 m uzunluğunda olmasına dikkat edin. Daha kısa olan kablolar her araç tipinde kolay kullanılamayabilir. Kablonun akü için yapıldığından emin olun. Kırmızı ve siyah olmak üzere iki kablo olarak üretilmiştir.

Akü Kablolarını Bağlayın

İki aracın da kontağının kapalı olduğuna dikkat edin. Araçlar birbirine temas etmemelidir. Her bir aküde metal kutupları bulduktan sonra kırmızı kablonun bir ucunu kendi aracınızın aküsünün pozitif kutbuna bağlarken diğer ucunu ise diğer aracın aküsünün pozitif kısmına bağlayın. Siyah kablonun bir ucunu diğer aracın aküsünün negatif kısmına diğer ucunu ise kendi aracınızın motor bloğuna ya da kaportaya bağlayın.

Aracınızı Çalıştırın!

Diğer aküden faydalanacaksanız aracınızı çalıştırın ve motoru belli bir süre rölantide bırakın. Bu süre içinde akünüz bir miktar şarj olacaktır fakat motorunuzu kapatmayın çünkü aracınızı kapatıp tekrar açmak için bu şarj yetmeyecektir. Bu uygulamalarınız sonucunda akünüz hala çalışmıyorsa çekici çağırmanız gerekir. Böyle aksiliklerle karşılaşmamak için aracınızın rutin kontrollerini ihmal etmeyin ve gerekli araç bakımını yaptırmayı unutmayın.

Sigortam.net Avantajlarını Kaçırmayın!

Sigortam.ne tüzerinden en iyi sigorta şirketlerinin en uygun kasko sigortası tekliflerine ve zorunlu trafik sigortası tekliflerine kolayca ulaşabilirsiniz. Online olarak 2 dakikada araç sigortası yaptırabilir, dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan yardım alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları