Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Araç aküsü ne kadar kaliteli olursa olsun, her akünün belli bir ömrü vardır. Akülerin zaman zaman sorun çıkarması, ömrünün dolmaya başladığının göstergesidir.

Araç akülerinin ömrü; aracın elektrik kullanımına, aracın park edilmesi durumuna, hava koşullarına ve aracın uzun müddet çalıştırılmaması gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. 

Araç sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı durumlardan biri de araç aküsünün bitmesidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Bu yüzden, özellikle soğuk kış günlerinde yolda kalmamak ve sizi zor durumda bırakacak sürprizlerle karşılaşmamak adına aracınızın aküsü bir sinyal vermese bile ara sıra akü bakımı yapmalı, yaptırmalısınız.

Üstelik kalorifer ve silecek gibi sistemlerin bu mevsimde sıklıkla kullanımı sebebiyle akülere daha çok yükleneceği için akü süresi kısalabilir. Akülerin zamanından önce bitmesini tetikleyen bazı durumlar vardır.

Akü bitiminde önemli olan panik olmadan, yapabileceklerinizi düşünmektir. Yarı yolda kalmanıza neden olacak akü sorunlarının nedenlerini ve akü takviyesinde  dikkat edilmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Hangi Yanlışlıklar Akünün Bitmesine Neden Olur?

 • Aküye en çok zarar veren durumlardan biri aracı ve aracın aksamları çalışır durumda bırakmaktır.
 • Araç aküsüne zarar veren bir diğer durum araç çalışmıyorken farları açık bırakmak veya unutmaktır. Bu durumda araç aküsü 4-5 saat içerisinde bitebilir.
 • Aracın çok uzun süre çalıştırılması gibi çalıştırılmaması da akünün ömrünü kısaltır. 

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Akünün tekrar çalışması için yapılabilecek en ideal yöntem, başka bir araçtan akü takviyesi yapmaktır. Akü takviyesi için aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz:

 • Akü takviyesi yapacağınız aracı, aracınızın yanına yanaştırın,
 • Her 2 aracın da kaputunu açarak yangın söndürme tüplerini kaputun yakınında bir noktaya koyun,
 • Akü takviye kablosunun artı ve eksik uçlarını her 2 aracada takın,
 • Kabloları taktıktan sonra takviye yapacağınız aracı çalıştırabilirsiniz,
 • Aracı bir süre rolantide beklettikten sonra gaza basarak devri yükseltin,
 • Araç hemen çalışmayabilir, biraz daha bekleyip tekrar deneyin,
 • Araç çalıştıktan sonra takviye kablolalarını çıkartın,
 • Aracınıza akü takviyesi yaptıktan sonra stop ettirmeksizin, en az 20 dakika yüksek devirde sürün. Böylece aracınızın aküsü dolacaktır.

Her zaman akü takviyesi yapabileceğiniz bir araç bulamayabilirsiniz. Bu durumda aracınızı tamir noktasına götürecek çekiciden veya kaskonuz kapsamındaki yol yardım teminatını kullanabilirsiniz. 

Ancak yol yardım teminatının her kaskoda bulunmadığını hatırlatmak isteriz. Yol yardım teminatı için talepte bulunmanız gerekir. Yol yardım teminatı güvencesini alan sürücüler yolda kalma durumları başta olmak üzere pek çok duruma karşı güvence verir. Yol yardım teminatının detayları için "Kaskoda Yol Yardım Teminatı Nedir?" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yolda kalmaların önüne geçebilmek, bütçenizi riske atabilecek durumlara karşı hazırlıklı olmak için araç sigortaları ve kasko fiyatları konusunda Sigortam.net’ten destek alabilir, dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

Müşteri Yorumları