Akü ve Bakımı Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Akü kimyasal yapısı ile enerji toplayan ve elektirik enerjisini kimyasal enerji olarak depo edebilen, ihtiyaç duyulması halinde araca elektrik enerjisi yükleyen cihazdır.  

Akünün görevi; marş motoruna elektrik akımı vermek, araç motorunun çalışmadığı zamanlarda kullanılacak alıcılara akım göndermek ve motorun çalışmadığı durumlarda kullanılarak alıcılara akım göndermek ve motorun zarar görmesini engellemektir. 

Nikel, demir, kadmiyum ve lityum akünün içerisinde yer alan kimyasallardır. Akü, marş motoruna ilk elektriği veren araç olduğu için büyük bir öneme sahiptir. Zamanında yapılan akü bakımı sayesinde yolda kalmadan aracınızı sağlıklı bir biçimde kullanabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.


Belli başlı kontrollerin zamanında ve sürekli yapılması araç performansını arttırma yolunda önemlidir. Akünün amacını yerine getirememesi durumunda yolda kalabilirsiniz, bu durumda panik olmadan neler yapabileceğinizi öğrenmek için; ''Aracımın Aküsü Bitti, Ne Yapmalıyım?'' başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Birçok araç markası olduğu gibi birçok akü seçeneği de bulunur. Akü seçerken dikkat edilmesi gereken ilk husus kullanılacak amaca göre seçim yapılmasıdır. Araç performansını arttıracak ek bilgiler ile iglili detaylar için ''Araç Performansını Arttıracak Bilgiler'' başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Araç Aküsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Su Seviyesi Kontrolleri


Akünün işlevini yerine getirebilmesi adına aküdeki su seviyesi her daim önemli bir ayrıntıdır. Su seviyesinde baz alınması gereken oran su seviyesinin hiçbir zaman plaka seviyesinin altında olmaması. 
Bilhassa yaz aylarında meydana gelen buharlaşmadan dolayı su seviyesi düşebilir. Bu sebeple; su seviyesi kontrolleri gözden kaçmamalıdır.

 

Araç Aküsü Metallerden Uzak Tutulmalı


Hem elektriksel hem kimyasal birçok birleşenden oluşan araç aküleri oldukça hassas bir bileşene sahiptir. Yapısı korumak adına aküler sürekli kontrol altında tutulmalı ve kısa devreden korumak için metallerden her türlü metalden uzak tutulmalıdır

Jel Akü Bakımı


Aşırı sıcaklara karşı kullanabileceğiniz Jel akü hiçbir şekilde titreşimden etkilenmeyecektir ve sıcakların aşırı arttığı durumlarda direnç göstereceklerdir. 

Bu tür akülerde jel hücreler sayesinde kurşun plaka üzerinde döküntüler meydana gelmez. Diğer akülere oranla fiyatı pahalı olan jel  aküler araç performansını yükseltecektir. Yüksek fiyatlar ilk başta fazla gelse de size uzun vadede kazanç sağlayacaktır. 

Kullanılacak Alana Göre Tercih


Akü tercihi kullanılacak alana göre yapılmalıdır. Gerek standart kuru aküler gerekse jel aküler aracın yapısına göre tercih edilebilir. Aracın yüksek performans göstermesinde oldukça işlevsel olan jel akülerin yanı sıra normal kullanılan akülerde tercih edilebilir. 

Takip ve Bakım


Araç bakımının sürekli kontrol altında olması gerektiği gibi, akülerin uzun ömürlü olması için de elektrot seviyesi, akünün geneli ve su oranı da bellir periyotlarla takip edilmelidir. 

Akülerden elde edilecek uzun performans ancak bu sayede sağlanabilir. Aküdeki seviyeler kontrol edildikten sonra kutup başları ve oksitlenmelere karşı gerekli önlemler alınabilecektir. 

Akünü yüzeyinde yer alan tozlar, kaçaklar ve oksitlenmelere karşı sürekli bakım ve temizlik gerektiği gibi mevsimsel bakım programları (yaz-kış) uygulanmalıdır. Aracın her bir parçasından yüksek performans ve doğru kullanım elde etmenin en iyi yolu bakımdır. 

Aracınızın yüksek performansı sizin elinizde olsa da güvenliği her zaman, her şartta sizin elinizde olmayacaktır. Araç güvenliğinizi sağlamak adına kasko sigortanızı yaptırın aklınız aracınızda kalmasın.

Bütçenize katkı sağlayacak uygun kasko fiyatları için dilerseniz Sigortam.net’in online işlemlerini değerlendirin, dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları