Alkollü Araç Kullanımı 2 Bin TL' den Ediyor!

Trafikteki riskleri, araca ve sürücülere gelecek zararları, her zaman kontrol etmek mümkün olmayabiliyor. Bu kazaları doğurarak can kaybına neden olan durumlar ise çoğunlukla yanlış sürücü davranışlarından, trafik kuralları ihlallerinden kaynaklanıyor. Aracınıza yazılmış bir trafik cezası olup olmadığını plakadan ceza sorgulama sayfası üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. 

En çok yapılan trafik kuralları ihlalleri yazımızda da bahsettiğimiz gibi trafik kurallarını hiçe sayan pek çok sürücü var. Bu ihlallerden biri var ki ciddi yaptırımları olmasına rağmen pek çok sürücü ihlal etmeye devam ediyor. Elbette alkollü araç kullanımından bahsediyoruz.

Trafikte alkol ve uyuşturucu kullanımının tespit edilmesi amacıyla yapılan denetimlerden kaçmaya çalışan, denetimlere direnen, teknik cihazlara üflemeyen sürücülerin ehliyetlerine iki sene süreyle el konulmasına ilişkin düzenlemeye tasdik verdi. Peki, bu düzenlemenin detayları neler?

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı ve TESK Genel Başkan Vekili Fevzi Apaydın, alkollü araç kullanımı cezasının uygulamasıyla ilgili bilgileri 2014’ün son aylarında vermiş, alkollü araç kullanan sürücülere kesilen para cezalarının 727 lira değil 800 lira olarak uygulanacağını bildirmişti.
 
Apaydın, açıklamasında alkollü araç kullanımı cezasının her defasında artacağını belirterek şu sözleri söylemişti:
 
''2015 yılı içerisinde alkol alarak yola çıkan araç sürücüleri artık rahat olamayacak. Çünkü her defasında yazılacak cezalar değişiyor. 2015 yılında ilk defa alkollü araç kullanan sürücüye 800 lira, ikinci kez alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüye bin 3 lira, 3 ve sonrası için alkollü araç kullanan sürücülere de bin 609 lira para cezası yazılacak.''

Alkollü araç kullanıcılarına uygulanacak cezalar sadece para cezasıyla da sınırlı değil, belli bir alkol limitini aşan sürücülerin 2 yıl hapsi istenebilecek. 

2 Yıl Hapis Cezası Uygulaması

Ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmalarının yasak olduğunu,  hususi otomobil sürücülerin ise 0,50 promil üzerinde alkollü araç kullanırlarsa işlem yapıldığını hatırlatan Apaydın;
 
''Yeni düzenleme ile trafik görevlilerince alkol ölçümünde teknik cihazlar kullanılmasının sürücü tarafından reddedildiğini  hep görüyor, duyuyorduk. Artık bu cihazların kabul edilmemesi halinde yani alkolmetreye üflenilmemesi halinde yeni yılda görevliler tarafından tutanak tanzim edilerek, 2 bin 288 lira Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenecek ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınarak araç sürücüsü araç kullanmaktan men edilecek."sözleriyle önce para cezasının detaylarını açıkladı.

Alkol ölçümlerinde 1,00 promilin üstünde alkollü olduğu tespit edilen araç sürücülerine ayrıca Türk Ceza Kanun doğrultusunda işlem yapılarak adli mercilere sevk edileceğini belirten Apaydın, bu sürücülerin en az 2 yıl kadar hapis cezası talebiyle mahkemeye sevk edileceğini ifade etti.

Alkollü araç kullanan sürücülere her defasında 20 ceza puanı kesildiğini de ekleyerek sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Alkollü araç kullanan sürücülerin geriye doğru 5 yıl içerisinde 1’inci defada 6 ay, 2’inci defada 2 yıl, 3 ve 3’ten fazlasına 5 yıl mahkemece sürücüler araç kullanmaktan men ediliyor. Ayrıca belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine, 5 yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulacaklar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için istenen şartları yerine getirmiş olması gerekmekte, verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur."

Trafikteki ihlallerin yanı sıra trafik sigortasının yaptırılmaması veya geciktirilmesi de çeşitli cezalara neden olabilmektedir. 

Hem bu cezalara maruz kalmamak hem de trafikteki riskleri arttırmamak için araç sigortanızı yaptırmayı unutmayın. En uygun araç sigorta fiyatlarına ulaşmak, hasar anında yalnız kalmamak için Sigortam.net’e gelerek araç sigorta hesaplaması yapın, Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları