Amortisör ile İlgili Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Amortisör nedir? Amortisör ne zaman değiştirilir? sorularının detaylarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Amortisör aracın ağırlığını taşıyan yayların salınmasını azaltarak konforlu sürüş sağlar. Yaylar engebeli olan bozuk yollarda fazla salınır ve güvenli sürüşü de tehdit eder. Amortisörün doğru çalışmadığı durumlarda da bu sonuç görülecektir.

Amortisör Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Amortisör değişimi her 20 bin km’de bir yetkili servis tarafından kontrol edilmeli ve sorun görülüyorsa mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Araç sahipleri bazen amortisörün değişip değişmemesi gerektiğini anlamayabilirler.

Bunu gösteren durumlar; aracın virajlarda sarsılmaya ya da savrulmaya başlaması, tümseklerde sallanıp, ses çıkarması, fren yapıldığında aracın ön kısmının çok fazla inip kalkması, lastiklerin çok kısa sürede aşınması vs. gibi durumlardır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Amortisör Değişmezse Ne Olur?

 • Virajlarda yol tutuş kapasitesi ve lastik-yol temasının kaybı: İyi bir amortisör virajlarda savrulmayı önler, tekerleklerin yola iyi basmasını sağlayarak hem çekişi arttırır hem de fren yapıldığında duruş mesafesini kısaltır.
 • Frenleme mesafesinin uzaması: Ani yapılan frenlerde güç tamamen tekerlekler ile yol arasındaki sürtünmeye aktarıldığından, zıplayan bir tekerlek yerle teması kestiği süre içinde fren yapamaz. Bu ise fren gücünün yarı yarıya azalması, bir başka deyişle durma mesafesinin iki katına çıkması demektir.
 • Sollama sırasında ve yandan rüzgarda tehlikeli şekilde ani savrulma,
 • Suda kızaklamanın düşük hızlarda bile görülmesi: Bu durumun yaşanmaması için amortisörlerin ön çift yada arka çiftinin beraber; tercihen dördününde aynı anda değiştirilmesi önerilir. Ayrıca ön amortisörler değiştirildikten sonra daima ön takım rot balans ayarlarının yaptırılması gerekir.
 • Aşınan amortisör sarsıntıya yol açar, farlar etkilenir, gece yolculuklarında karşıdan gelen sürücülerin görüşünü bozma riski ortaya çıkar
 • Sürücünün daha fazla yorulmasına ve reflekslerinin yavaşlamasına sebebiyet verir.
 • Amortisörlerin görev yapmaması durumunda araç lastikleri farklı yerlerden, düzensiz ve erken aşınır.
 • Aracın temel parçalarının bozulmasına ve gelecekte tamiri son derece pahalıya mal olacak masraflara sebep olur.
 • Buzlu ve karlı yollarda araç hakimiyeti kaybolur.

Amortisör Arızaları Nelerdir?

Amortisör arızaları farklı şekillerde yaşanabilir. Örneğin; amortisör bağlantılarında sorun çıkabilir, amortisörde yağ kaçağı olabilir, amortisör gövdesi hasar görebilir, amortisörün bağlantı uçlarında sorun olabilir, amortisör piston mili paslanabilir ya da amortisör kilitlenebilir. Bunlar gibi birçok sorun yaşanabilir. Dolayısı ile bu sorunları yaşamamak için periyodik bakımın ihmal edilmemesi son derece önemlidir.

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

 • Amortisörde herhangi bir arıza olduğunda görevini tam olarak yerine getiremez. Dolayısı ile amortisöründe sorun olan aracın yola tutunması zorlaşır ve savrulma yaşanabilir.
 • Amortisörlerin %50’sinden fazlasının aşınması durumunda virajlarda ve kuru zeminlerde güvenli sürüş hızı %10 oranında düşer.
 • Amortisörlerde sorun olduğunda yolda ilerlerken aracın hakimiyetini kaybetmesi ve savrulması söz konusudur.
 • Amortisör sorunlarından dolayı direksiyonda sertleşme ve titreme görülür.
 • Süspansiyon sisteminde yumuşama yaşanır.
 • Islak zeminlerde araçta kayma yaşanır.
 • Sorunlu amortisör virajlarda savrulmalara neden olurken fren mesafesinin de kısalmasına yol açar.
 • Amortisörde yaşanan sorunlar aracın gece görüşünü azaltır. Yolun düzensiz bir şekilde aydınlatılıyor olması araç kullanırken gece görüşünü tehlikeye atar. Aracın oldukça fazla sallandığı düşünüldüğünde yakılan farların hareketli olarak yolu aydınlatması diğer sürücüleri rahatsız eder.
 • Lastiklerin hızlı aşınmasına neden olan amortisörler, lastiğin güvenli sürüşteki etkisi düşünüldüğünde oldukça risk yaratır. Ayrıca lastikleri çabuk aşınması maddi yönden sizi sıkıntıya sokar.

Aracınızın uzun ömürlü olması ve riskler yaşamamak için araç bakımını ihmal etmeyin. Ayrıca olası hasarlara karşı çıkabilecek masraflarınızı sigorta güvencesine almak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. En uygun kasko bedeli için Sigortam.net’ten kolay ve hızlı bir şekilde araç kasko poliçesi sorgulaması yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Müşteri Yorumları