Ankara Sigorta Yardım Hizmetleri

ANKARA SİGORTA YARDIM HİZMETLERİ
 
 

DOST DESTEK HIZMETLERİ

Ankara Sigorta Dost Destek Hizmetleri; kişiler için kaza ve hastalik durumlannda, araçlar için kaza, anza ve çalınma durumlannda geçerli olan, kalinan zor durumdan kurtanlabilmesi için yapilan yardim ve hizmetler bütunüdür.
Ankara Sigorta Dost Destek Hizmetleri için 7 gün/24 saat 0212 444 1936 numarali Alo Bir Dost Çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz. Dost Destek Hizmetleri'nden günün her saati Türkiye sinirlan içinde faydalanabilirsiniz.

SlGORTANIN TANIMI

Hususi ve Ticari Araç

Sigortalı Kişi

1. Policenin adina kesildiği aracin sahibi.
2. Eger yukarıdakinden farklı ise Aracın Daimi Sürücüsü anlamındadir.

Daimi Sürücü

Aracı kullanmak için ehliyeti olmak kaydiyla, gerekli ozelliklere haiz, araçi kullanan kişi.

Lehdar

Binek Araçlar için;

1. Sigortali kişi,
2. Sigortali kişinin kendisiyle birlikte sürekli ikamet eden eşi, çocukları(17yaş ve alti) veya anne/babasi (ebeveyni),
3. Aracin kazaya uğramasi halinde, araçta bulunan herhangi bir baska kişi anlamındadir.

Sigortalı Araç

Hususi Araç: Sofor ile veya sofor olmaksizin kiralanmamis ve taksi amaciyla kullanilmayan, 3.500 kg'i gecmeyen policede tanmlanan dort tekerli araç.

Hafif Ticari Araç: Yüksüz agirligi 3.500 kg'i asmamis olan, ambulans, minibus, panelvan, pick-up.

Ağır Ticari Araç: Yüksüz agirligi 10 tonu asmayan midibüis, acik/kapalı kasa kamyon ve kamyonet.

Özel Maksatli Araç: Yüksüz agirligi 10 tonun uzerindeki otobüs, kamyon, cekici, TIR, römork, treyler, dorse, tanker, transmikser we iş makineleri.

Daimi ikamet Ulkesi:Policenin duzenlendigi iJlke anlamindadir. (Türkiye Cumhuriyeti)

Daimi ikametgah:Lehdar'm daimi ikamet ulkesinde bulunan evi veya ikametgahi anlammdadir.

Arıza: Aracın hareketsiz kalmasina neden olan elektrik veya mekanik arıza anlamındadir.

Kaza:Aracın hareketsiz kalmasina neden olan karayolu trafik kazasi anlamindadir.

Sigortalı Kişi:

1. Alo Bir Dost Çağrı Merkezi'ne bildirilen ve poliçenin adına kesildigi kişi (1 kişi) ve aile üyeleri.
2. Eger yukandakilerden farklı ise araçi kullanan sürucu (l kişi) ve aile üyeleri.
3. Sürücü yardimcisi (1 kisi)

Aile Uyeleri: Sigortali kişinin kendisiyle birlikte surekli ikamet eden esi, cocukları ve ebeveyni.

HİZMET SÜRESi: Ankara Sigorta Dost Destek Hizmetleri, sigorta policesinde belirtilen süre içinde verilmektedir.

COĞRAFi KAPSAM


Hususi araç için
Ankara Sigorta Dost Destek Hizmetleri, Aracın çekilmesi, kurtarilması, oto kapi kilit, lastik degjstirilmesi ve benzin bitmesi durumunda Aracın çekilmesi hizmetlerini daimi ikametgah'tan 0 km'den itibaren sunar. Geri kalan diger hizmetleri daimi ikametgah'tan 25 km'den uzakta Turkiye'de ve KKTC'de temin eder.

Ticari araç için

Tüm Dost Destek Hizmetleri Turkiye dahilinde verilir.

A- TEKNlK YARDIM HİZMETLERi

Sigortalı Aracın kaza, mekanik arıza, tam ya da kısmi çalınma sonucu hareket edememesi halinde Ankara Sigorta'nin sorumluluğu baslar.


1- Aracın cekici ile çekilmesi veya kurtarılması

Aracın arızalanmasi veya kaza durumunda, Dost Destek Hizmetleri Aracın en yakin tamirciye veya Ankara Sigorta anlasmlı servisine (limitler dahilinde) naklini temin edecektir.

Vinç ile kurtarma

Dost Destek Hizmetleri, Aracın yolun dışına taşarak çekiciye ilaveten vinç ile kurtarilmasi gerektigi durumlarda, kurtarma işlemini üstlenecektir.
Ticari veya hususi Aracın yükunden dolayi çekilmesine veya kurtarilmasma engel bir durum var ise, yukün bosaltilmasından Dost Destek Hizmetleri sorumlu detjildir.

2- Bulunmayan yedek parcalarin temini

Hususi araç için

Sigortalının ikamet ettigi ilin disinda iken, Aracın tamir edilebilmesi için gerekli olan yedek parcalarin, Aracın cekildigi serviste veya bolgede bulunamamasi durumunda, Dost Destek Hizmetleri yedek parçanin bulunmasini ve gonderilmesini organize edecektir. Temin edilen yedek parca bedelleri Sigortali tarafından, 10 kg'a kadar nakliye masraflan Ankara Sigorta tarafından ödenecektir.

Ticari araç için

Ticari araçların tamir edilebilmesi için gerekli olan yedek parcalarin, ticari vasitayi cektigi tamirhanede veya bolgede bulunamaması durumunda, Dost Destek Hizmetleri yedek parçaların bulunmasini ve gonderilmesini organize edecektir. Temin edilen yedek parca bedelleri Lehdar tarafından, 20 kg'a kadar nakliye masraflan Ankara Sigorta tarafından ödenecektir.

3- Profesyonel sürucu temini

Hususi araç için

Araç sürücusunün trafik kazasi sonucunda yaralanmasi veya hayatini kaybetmesi ve araçtaki diger sigortalılarin kapsam altindaki aracı sürememeleri durumunda, yolculuklarını tamamlamaları veya ikametgahlarına geri donmeleri için Ankara Sigorta profesyonel bir surucü temin eder ve masraflan karsilar.

Ticari araç için

Ticari araçtaki sürucunun trafik kazasi sonucunda yaralanmasi veya hayatini kaybetmesi ve ekipteki diger sürucunun kapsam altindaki ticari aracı kullanamamasi durumunda, ticari Aracın baglı bulundugu Firmanin / Kurumun garajna getirilmesi veya ticari araçtaki yükun yerine ulastinlmasi için Ankara Sigorta profesyonel bir sürücü temin eder ve masrafları karşılar.

4- Onanlan veya bulunan Aracın emanet ve muhafazasi

Hususi araç için

Kaza geçiren Aracın tamir süresi 72 saati aşmasi veya çalındıktan sonra bulunmasi halinde, Dost Destek Hizmetleri, 3 (üç) gün boyunca Aracın emanet ve muhafazasinı sağlar ve bunu öder.

Ticari araç için

Kaza geciren ticari aracın tamir suresi 48 saati aşması veya çalındıktan sonra bulunmasi halinde, Dost Destek Hizmetleri ticari aracın emanet ve muhafazasinı azami 2 (iki) gün boyunca sağlar ve bunu öder.

5- Tamir edilen aracın teslim almmasi

Hususi araç için

Kaza geciren aracın, onanm sonrasında servisten teslim alınması için (tamirhanenin il sınırları dışında olmasi koşulu ile), Dost Destek Hizmetleri lehdarın veya lehdar tarafından belirlenen bir kişinin aracın onarıldığı servise ulaşımını organize eder ve karsilar.

Seyahat mesafesi 500 km'yi aşıyorsa ekonomi sinifi Uçak bileti, 500 km'yi aşmiyorsa otobüs bileti Dost Destek Hizmetleri tarafından karsilanir.

Ticari araç için

Kaza geçiren (tamirhanenin il sinirlan disinda olmasi koşulu ile] ticari aracın, onanm sonrasmda tamirhaneden teslim alınması için, Dost Destek Hizmetleri lehdar tarafindan belirlenen bir ekibin ticari aracın onarıldığı tamirhaneye ulaşımını organize eder ve masrafları karsilar.

6- Hususi araç için lastik degistirilmesi hizmeti

Herhangi bir şekilde araçta meydana gelebilecek lastik patlamasi veya lastik havasının inmesi durumunda sigortalının talep etmesi halinde gönderilecek olan gorevli ekip, araç lastiginin degisimini gerceklestirecektir, Yedek lastik olmamasi veya onarım gerektiren durumlarda Dost Destek Hizmetleri Aracın en yakin servise cekilmesini sağlar.

B- KİŞİSEL YARDIM HlZMETLERi

Dost Destek Hizmetleri, bu menfaatleri ancak Lehdar daimi ikametgahından 25 km uzakta ve en fazia birbirini izleyen 60 güne kadar araç ile birlikte seyahat etmekte ise Turkiye'de termin edecektir.

1. Tibbi Nakil

Araç içindeki kaza sonucunda yaralanmis kişileri / ekipteki sürüculeri, Dost Destek Hizmetlerien yakin uygün donanimlı hastaneye veya tam teşekküllü sağlik kurumuna naklini saglayacaktir.

Gerektiğinde, sigortali / ekipteki sürucüler gozetim altinda herhangi bir araçta (sedyeli/tarifeli ucus ve kara ambulansi da dahil ama bunlarla sınırlı ollmamak kaydi ile) bedensel zarar ya da hastalığa ozel, daha uygün donanimli bir hastaneye nakledilir veya tibbi durumu olanak veriyorsa, ikametine ya da ikameti yakinindaki uygün hastaneye veya saglik merkezine, gereken gözetim altinda, havaalanlarına ve havaalanlanndan kara ambulansiyla transferler dahil olmak üzere, tarifeli bir havayolu ile doğrudan nakli saglanir.

Dost Destek Hizmetleri tibbi ekibi ve tedavi eden hekim, sigortalının / ekipteki sürücülerin saglik durumunun, siradan bir yolcu gibi nakline musait olup olmadigini ya da baska ilave duzenlemelerin gerekli olup olmadigini belirleyeceklerdir.
Hava ambulansı ile ilgili olarak Dost Destek Hizmetleri sadece organizasyondan sorumlu olacak ve olusacak her türlü masraf sigortalı tarafından odecnecektir.

2- Konaklama

Ankara Sigorta, 72 saati asmayacak onarimın tamamlanmasi beklenirken sigortalinın / araçtaki ekibin Dost Destek Hizmetleri tarafindan belirlenen azami 4 yildizli bir otelde (oda/kahvalti) konaklamasmi (ekstralar sigortalıya / ekibe aittir) azami 3 gece olmak üzere organize eder ve öder.

Kaza yapilan bolgede 4 yildızlı otel yok veya otelde yer musait değil ise, 3 yildizli bir otel temin ediltecektir. Konaklanacak otel, Dost Destek Hizmetleri tarafindan belirlenir.

3. Sigortalinın/ekibin seyahatini tamamlamasi

Hususi araç için

Teminat altindaki aracın 72 saatten fazla hareketsiz kalmasi durumunda sigortalinın ve ayni araçta kendisi ile seyahat eden kişilerin ikametgahina geri donmesi veya seyahatini tamamlamasi saglanir ve ulasim masrafları ödenir. Ulasim, otobüs bileti veya 500 km'yi asan mesafeler için ekonomi sinifi uçak bileti Dost Destek Hizmetleri tarafindan saglanir.

Ticari araç için

Teminat altindaki ticari aracın arka arkaya 72 saatten fazia hareketsiz kalmasi durumunda ekipteki sürücülerin bağlı bulundukları firmanin il veya ilcesine geri donmelerini organize edilir ve ödenir.

4. Tedavi sonrasi geri dönüşün ayarlanmasi

Dost Destek Hizmetleri, kazadan doğan tedavisinin bitiminde (hastanenin il sinirlan disinda olmasi kosulu ile) sigortalinın daimi ikametgahina / ekipteki sürücülerin, bağlı bulunduklan firmanin / kurumun il veya ilcesine naklini saglayacak ve ilgili giderleri karşılayacaktir.

Ankara Sigorta Dost Destek Hizmetleri tibbi ekibi ve tedavi eden hekim, sigortalının saglik durumunun, siradan bir yolcu gibi nakline müsait olup olmadigini ya da başka ilave duzenlemelerin gerekli olup olmadigini belirleyeceklerdir.

5. Refakatci yakının konaklaması

Dost Destek Hizmetleri, sigortalının aracı ile / ekipteki sürücülerin ticari araç ile gercekleşen kaza sonucunda, (ikamet ettiği ilin disindaki) hastanede 8 günden fazla kalmasinin gerektigi durumlarda, bir yakin akrabasinin konaklama masraflarını oda/kahvalti olmak üzere azami 4 yildizli otelde veya refakat edilen hastanede azami birbirini izleyen 8 gece olmak kaydiyla konaklama masrafini öder.

6. Cenazenin tibbi şartlara uygün nakli

Sigortalının / ekipteki sürücülerin vefatları durumunda Dost Destek Hizmetleri, cenazelerin ikamet yerlerine naklinin organizasyonu için tüm gerekli tedbirleri alir ve sehirlerarası tibbi şartlara uygün taşıma için gereken tabutun ve kalan eşyaların defin yerine naklini ustlenir. Cenaze toreni ve defin masraflan kapsam dışıdır.

7. Gerekli ilaçların sevki

Seyahat esnasinda, (tibbi gerekliligi Dost Destek Hizmetleri tibbi ekibi tarafindan onaylanan) eşdeğeri bulunamayan reçete edilmiş, ilaçlar temin edilir, ilaçların bedeli Sigortali tarafindan karşilanır. Nakliye ücreti 10 kg.'a kadar Dost Destek Hizmetleri tarafından ödenir.

8. İkametgaha / iş yerine öngörülmeyen dönüş,

a) Yakının ciddi hastalığı / vefatı durumunda: Sigortalının, yurtiçi seyahati esnasında, ikametgahindaki yakınının hastaligi veya vefati nedeniyle ikametgahina acil donmesi gerekiyor ise, Dost Destek Hizmetleri Sigortalının acilen ikametgahina geri donebilmesi için (varsa mevcut biletini kullanarak) gerekli organizasyonu yapar ve karsilar.

b) Daimi ikametgahın ciddi hasar görmesi durumunda: Sigortalinin yurtici seyahati esnasmda, daimi ikamet ettigi konutun hirsizlik, yangin veya infilak nedenleri sonucunda ciddi hasar gormesi nedeniyle ikametgahina acil dönmesi gerektiginde, Dost Destek Hizmetleri, sigortalinin acilen ikametgahina geri donebilmesi için (varsa meveut biletini kullanarak) gerekli organizasyonu yapar ve karşılar.

c) İş yerinde meydana gelebilecek acil durumlarda: Sigortalinin yurt içi yolculuğu esnasında, iş yerinin hırsızlık, yangin veya infilak nedenleri sonucunda ciddi hasar görmesi veya iş yerindeki amirinin vefati nedeniyle iş, yerine acil dönmesi gerektiginde, Dost Destek Hizmetleri sigortalinin acilen iş yerine geri dönebilmesi için gerekli organizasyonu yapar ve karşılar.

Dönüş otobüs bileti veya 500 km'yi aşan mesafeler için ekonomi sınıfı uçak bileti sağlanir.

9. Acil mesajların iletilmesi

Sigortalinin isteği dahilinde, Dost Destek Hizmetleri acil mesajlarını yakınlarına, iş yerine ve arkadaslarına karşılıklı olarak iletilmesini sağlar.

10. ve 11. maddeler sadece hususi araçlar için geçerlidir.

10. Kiralik araç

'Konaklama' ve 'Sigortalinin Seyahatini Tamamlamasi' hizmetlerinden yararlanmayan sigortalıya aşağıdaki koşullarda ve

Ankara Sigorta'nin onayıyla 7 gün ikame araç verilir:
a) Aracın motor gücüyle ve tekerlekleri uzerinde hareketine engel olan kismi bir hasar oluşması durumunda,
b) Kazalı aracın servise cekiminin Dost Destek Hizmetleri tarafindan yapilmiş olmasi şartı aranir, aksi takdirde sigortali bu hizmetten yararlanamaz.
c) Kaza neticesinde hasar dosyasi açılmış olmasi ve araç onarımının bir iş gününden fazla surecek olmasi (Aracın servise teslimini takip eden 24 saat içinde onarımının saglanamamasi),
d) Policenin gecerlilik süresi boyunca maksimum 7 (yedi) gün,
e) Kiralik araç, sürücü veya sigortali araçta seyahat eden, yol üçreti ödemeyen yolculara temin edilir. Kiralik araç talep eden sürücünün asgari bir yillik sürucu belgesine sahip olmasi gerekmektedir. Sürucu, kiralik araç firmasına kredi karti numarasini vermelidir. Boylelikle ödenmemiş benzin masrafları, kiralik araç firmasmin sağladigi Kasko, Trafik ve ihtiyari Mali Mesuliyet Sigortalan (collision damage waiver) güvencesi disinda kalan diger sigorta giderleri (sürücü ferdi kaza, hayat sigortasi, ek sürücü sigortasi gibi), sürücü masraflan, tek yön ücreti*, trafik cezaları ve bunun gibi uygün olmayan masraflar ortaya cikar ise sigortalinin kredi karti hesabina borç kaydedilecektir. Kiralanan araç A, B veya C grubundaki araç kategorisinden, toplam yolcu sayisina gore belirlenir. Kiralik araç kategorisini Ankara Sigorta belirler,
* Kiralik aracın teslim alınan ildeki büroya teslimi esas olup, kazanin vuku buldugu ilin sinirlan dışındaki farkli bir yere birakilmasi halinde tek yon ücreti ödenecektir.
f) Dost Destek Hizmetleri temsilcisi ile araç kiralama sirketi arasında yapilan anlaşma şartlarına istinaden,
'Konaklama' ve 'Sigortalinin Seyahatini Tamamlamasi' teminatlanndan sadece biri sağlanır. Konaklama' teminati Police üzerinde yazılı daimi ikamet ili disinda, 'Sigortahmn Seyahatini Tamamlamasi' teminati Police uzerinde yazılı daimi ikamet adresinden 25 km. mesafede ve ikame araç teminati herhangi bir km limiti gozetilmeksizin verilir.

11. Refakatci yakının ziyareti

Sigortalının hastanede 8 günden fazla yatarak tedavi gormesi gerektigi durumlarda, Dost Destek Hizmetleri Sigortalinin belirleyeceği bir yakinının refakatini organize eder ve gidiş-dönüş biletini temin eder.
500 km'yi aşan mesafeler için ekonomi sınıfı uçak (gidiş-varış şehrinde havaalani var ise) bileti, 500 km'nin altındaki mesafeler için otobüs bileti temin edilir,

C - SOSYAL YARDIM HİZMETLERİ

1. Sosyal aktivite bilgilendirme hattı

Dost Destek Hizmetleri Sigortalıya Türkiye çapında tiyatro, sinema, opera, bale, konser gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerle ilgili yerlerin ve ayrıca eglence lokalleri, restoranlar, oteller ve buna benzer yerlerin adres ve telefon numaralanm 24 saat 365 gün boyunca sağlar.

2. Turistik, kültürel ve sosyal aktivitelerle ilgili rezervasyon/bilet alimi/ulaştırma

Sigortalı adına yukanda sozü edilen kültürel, sportif ve seyahat amacli aktivitelerde mümkün olan durumlarda rezervasyon yapılır. Rezervasyonlar ulaşım giderleri sigortahya ait olup hizmet ile ilgili olarak sigortali onayi alınmak suretiyle teslimat yapılır.

3. Otel rezervasyonları

Sigortalı tarafindan talep edilen tüm rezervasyonlar, Turk Turizm Acenteleri tarafindan yapilarak, kapi fiyatlanndan yaklaşık % 10-40'a varan bir indirim orani uygulanir. Bu oran direkt acente orani olup, Sigortalıya komisyonsuz olarak aktarılacaktir. Türkiye'deki 5-4-3 yildizli oteller için gecerlidir ve otellerin belli donemlerde acentelere uyguladigi promosyonlar da müşteriye doğrudan verilecektir.

4. Kiralık araç rezervasyonları

Türkiye'de Dost Destek Hizmetleri tarafindan Sigortali adina yapilacak kiralik araç rezervasyonlarında kiralik araç acente fiyatlarından yaklaşık % 10-40'a varan bir indirim orani uygulanir. Bu oranlar, kiralik araç istenilen bolgelere ve sezona gore değişiklikler gosterir ve dogrudan Dost Destek Hizmetleri orani olup, Sigortalıya komisyonsuz olarak aktarılacaktır.

5. Uçak bileti alma / ulaştırma

Sigortalı adina ücret / yer / tarih / mevki onayi alinmak kaydiyla yurt içi ve yurt disi uçak bileti alınır. Sigortalının bildirecegi adrese biletin ulaştırılması gideri ile ilgili onayı üzerine teslimat yapılır.
Tüm IATA mensubu hava yolu şirketlerinin yurt dışı uçak bileti alimlannda % 4, yurt içinde % 2 indirim orani uygulanir veya ödemeler kredi karti ile yapilir.

6. İş organizasyonları

İş gereçleri ve ihtiyaçları (mütercim-tercüman hizmetleri, kongre-seminer-konferans, açılış, toplanti ve benzeri organizasyonlar, ses, ışık projeksiyon gereçleri, faks, mobil telefon, PC kiralama) ücret / yer / tarih / ozellik onayi alinmak kaydıyla Sigortalıya liste fiyatı üzerinden % 5 indirim orani ile saglanir.

Bilet ücretleri, bilet ulaştırma giderleri, posta hizmetleri, hizmet / araç / gereç kiralama, sigorta veya iptal bedeli gibi meblağlar önceden onayı alınmak kaydıyla Sigortalının hesabından tahsil edilir.

7. Seyahat öncesi hizmet

Seyahat öncesinde Dost Destek Hizmetleri (Alo Bir Dost) arandiğinda Sigortaliya yukanda açiklanan tüm teminatlar ve indirim oranlan hakkında bilgi verilir. Sigortaliya tüm bu hizmetlerden yararlanmasi için ne yapmasi gerektigi detayli olarak açıklanır. Sigortalıya vize, pasaportlar, girişteki aşı istekleri, gumrukler ve kurallan, doviz kurları ve vergiler, hava durumu, bankalar, elçiliklerve konsolosluklar hakkında ön bilgi verilir.

D - ISTiSNALAR

Aşağıda tanimlanan istisnalar, sigorta sjrketinin düzenlenmis oldugu ilgili policenin kapsaminda yer aliyor ise istisna olarak uygulanmaz.

1. Asistans hizmeti arka arkaya 62 günü aşmayan seyahatlerde verilir.
2. Olayin meydana geldigl yer cografi kapsam tanımları dışında kalıyorsa, Dost Destek Hizmetleri'ne dahil değildir.
3. Sigortali her turlü teminat kapsami altinda, onceden Dost Destek Hizmetleri'nin onayını almadan, doğrudan dogruya kendi odedigi masraflan geri alma hakkina sahip olmayacaktir.
4. Hukuki kurallara ve prensiplere uygün olmayan hizmet taleplerinin reddedilme hakki saklidir.
5. Hasarli / arızali araç içerisinde unutulan ya da birakilan özel / degerli eşyaların kaybolmasi veya çalınmasından dogacak magduriyetin tazmininden Dost Destek Hizmetleri sorumlu tutulamaz.
6. Dost Destek Hizmetleri verdigi hizmet ölçüsünde sorumludur, hizmetlerin hariçinde, araçta meydana gelen her turlü zarar, kayip ya da masraflar kapsam dışıdır.
7. Aşagidaki nedenlerden kaynaklanan hasarlar kapsam dışıdır;
a) Savaş, işgal, yabanci düşman hareketleri, (savas ilan edilmis olsun olmasın) carpişmalar, iç savaç, isyan, ihtilal, terorist saldırılar veya askeri ya da inzibati güç, ayaklanma ve iç karışıkşlık sonucu dogan olaylar,
b) Aksi belirtilmedikge dogal felaketler, deprem, yangın. nükleer tehlilke, volkanik patlama, meteor düşmesi, sel su baskinları veya her türlü çevresel kaza (Acil mesajların iletimi her durumda gecerlidir).
c) Kasten kendini yaralama veya sigortalının bir suca iştiraki veya sigortalının hileli hareketleri.
d) Sigortalının her turlu araba yarışına ya da gosterilerine yarışmaci olarak iştirak ettiği sirada oluş$an hasarlar.
e) Sigortalının nefsi müdafaa hariçinde, bir kavganin parcasi olmasi sonucu meydana gelen olaylar.
f) Profesyonel olarak ya da resmi bir yarışma veya gosteri igin egitici sifatiyla spor yapilmasi nedeniyle hasar.
g) Herhangi bir nükleer yakittan ileri gelen ionizasyon radyasyonları ya da radyoaktif bulaşmanin veya herhangi bir patlayici nukleer bilesim veya nukleer blleşenin radyoaktif, zehirleyici ve diger tehlikeli ö'zelliklerinden dogrudan ya da dolaylı olarak ileri gelen veya bunlann yol actigi hasar.
h) Alkol zehirlenmesi veya (ehliyetli bir hekimin talimati ve reçetesi doğrultusunda tedavi amaciyla alınanlar hariç) ilaç / uyuşturucu zehirlenmesinin etkisi altinda iken ya da bu etkiden ileri gelen tam veya kismi iş gorememezlik durumu nedeniyle hasar.
i) Intihar ya da teşebbusü sonucunda olüm, yaralanma veya hastalik nedeniyle olusan hasarlar.
j) Mahalli mercilerin izin vermedigi müdahaleler.
k) Olagandişi iklim koşullarından dolayi hizmet aksamaları.
l) Araç sürücüsünün aracın sinifina uygun ehliyete sahip olamamasi.
Madde m, n, 0, p sadece ticari araçlar için gecerlidir;
m) Araçta taşınan yakit, madeni esaslı cisimler veya diger yanici patlayici ya da zehirli maddeler veya LPG nedeni ile oluşan arızalar ve kazalar ve bu kazalara bagli fiziki çevre tedbirlerinin alinmasi için gerekli islemler.
n) Sigortali ya da surucünun taşınan yolcu, hayvan veya malın yolcu kapasitesine ya da yukleme bigimine uymamasinin hasara ya da kazaya sebebiyet verdigi durumlar.
0) Benzin veya akü bitmesi.
p) Lastik patlamasi.
r) Sigortahnin Sosyal Hizmetler aktiviteleri veya adlanna bilet ahnan / rezervasyon yapilan hizmetler mesai saatleri dahilinde (09.00-18.00) yapilacaktir. Ancak rezervasyon imkanlarinda kısıtlık durumlarında veya gosteri, otel, restaurant ve benzer aktivitelerde sübjektif olan kişisel tatminin yüzde yüz olacağı konusunda garanti vermek mumkun degildir.
s) Sosyal Hizmetler'de yapilan tüm masraflar ve sigortali adina odenen bedeller, sigortalının onceden onayi alinmasi kosulu ile kendisinden tahsil edilir.

E - SiGORTALININ YÜKÜMLÜLÜKLERi

Genel Prosedür

Acil bir durumda sigortali, Ankara Sigorta tarafindan duyurulmus olan 0212 4441936 no'lu telefondan cağrı merkezini 24 saat boyunca, herhangi bir şahsi girisimde bulunmadan once arar ve:
- Adini ve soyadini, plakasını ve ticari araç bilgilerini,
- Kendisinde ulasilabilecek yer ve telefon numarasini,
- Karşılaştığı problemi ve istenen yardimin turünu bildirir.

Tıbbi Nakil

Eğer lehdar tibbi nakil için basvuruyorsa sunlan temin etmelidir:

i) Dost Destek Hizmetleri'nin bir an once devreye girebilmesi için, kendisi ya da yukumlü olduğu kişinin:
- Kaldinldigi hastanenin adi, adresi ve telefon numarasi.
- Tedavi eden doktorun ve varsa aile doktorunun adres ve telefon numarasi.
ii) Dost Destek Hizmetleri'nin medikal ekibi veya temsilcileri lehdarın durumunu tespit edebilmek için onun yanina serbestce girebileceklerdir. Şayet bu yukumlüluk hakkı bir itiraz olmasi haric yerine getirilmezse, lehdar tibbi yardima hak kazanmayacaktir.
iii) Her halükarda Dost Destek Hizmetleri tedaviyi ustlenen doktor ile mutabik kalarak nakil tarih ve aracıni tayin edecektir.
iv) Hastanede yatmayi gerektiren bedeni zarar / yaralanma durumunda Lehdar veya onun adına hareket eden kişi olayin vuku tarihinden itibaren 48 saat içinde Dost Destek Hizmetleri'ni haberdar edecektir. Bu haberin verilmemesi halinde, Ankara Sigorta ortaya cikacak masrafları Lehdar'a odememe hakkına sahip olacaktir.

Genel Hükümler

i) Sınırlama

Bir hasar sonucunda olusan talep ortaya ciktigmda, lehdar bu hasarı sinirlamak ya dudurdurmak için caba sarf etmek durumundadir.
Kapsam disinda yapilan tüm masraflar ve Lehdar adma odenen bedeller, Lehdar'in onceden onayi alinmasi kosulu ile kendisinden tahsil edilir. Onay verilmeyen bedellerde, Inter Partner Assistance lehdar'in talebi uzerine hasan asistanslik hizmetleri limitleri oranındaki tamirati gercekleştirecektir.

Geri Alim

Lehdar, Dost Destek Hizmetleri'nin ilgili kaynaklardan gerekli odemeleri geri alabilmesi için Dost Destek Hizmetleri'ne her türlü belgeyi saglamak ve formaliteleri yerine getirmekle yükümlüdür.

Aracınızda meydana gelebilecek hasannizin en kisa sürede tazmini icin anlasmali servislerimize basvurmamz yeterlidir.

Anlaşmalı servislerimize teslim edilmesi gereken belgeler asagidaki gibidir.

GERÇEK KiŞi;

Sigorta Poliçesi
Prim Makbuzu
Trafik Kaza Raporu
Karakol İfade ve Görgü Zabitlan
Alkol Raporu
Ruhsatname Fotokopisi
Ehliyetname Fotokopisi (kaza yapanin)

TÜZEL KİŞİ;

İmza Sirküleri
Yetki Belgesi
Poliçe üzerinde Dain Mürtehin kaydi varsa, hasar odemesine, ilgili tarafın Muvafakat Belgesi Çalindiktan sonra bulunan araclar icin, Karakol İfade ve Görgü Zabıtları

Müşteri Yorumları