Antifriz Nedir ve Ne İşe Yarar?

Otomobil motorlarının sağlığı için oldukça gerekli bir kimyasal madde olan antifriz, alkolün bir türüdür. Aslında alkol renksiz bir maddedir. Ancak buna rağmen piyasada bulunan antifrizler renklidir. Antifrizlerin renkli olmasının sebebi ise herhangi olağan dışı sızıntıda su ve antifrizi ayırt etmenizi sağlamaktır. Suyun donmasını engelleyen madde antifrizlerde hangi çeşit antifriz kullandığınızı bilebilmeniz için de bu renklendirme önemlidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Antifriz Nedir?

Antifriz, suyun donma noktası (0° C) ve daha düşük sıcaklıklarda radyatör suyuna katılan, suyun donmasını engelleyen, etilen glikol bazlı kimyasal bir maddedir. Bir alkol türü olan bu kimyasal madde günlük hayatta daha çok otomobil motorlarında kullanılmaktadır. Yaygın olarak antifrizler sıvıların kaynama noktalarını normalin üstündeki derecelere çıkararak daha yüksek soğutma suyu sıcaklığına imkân sağlar.

Antifriz Ne İşe Yarar?

Otomobil motorlarında kullanılan antifrizlerin başlıca görevlerinden biri, kış aylarındaki sıcaklık düşüşünün etkisiyle donan radyatör suyunun donma derecesini düşürerek otomobilin motorunu korumaktır. Ancak antifriz kış mevsimiyle özdeşleşmiş bir madde olsa da yılın diğer zamanlarında da motoru korumak adına radyatör suyuna antifriz koymak oldukça önemlidir.

Antifrizin Özellikleri Nelerdir?

Antifrizin özellikleri şunlardır:

  • Suyun donma sıcaklığını 0’ın altına düşürür. Böylece suyun donabilmesi için hava sıcaklığının çok daha düşük olması gerekir.
  • Suyun kaynama noktasını yükseltir. Otomobilin motor sağlığı için oldukça önemlidir.
  • Soğutma sistemini, radyatörü korozyon ve pastan muhafaza etmek gibi özellikleri de bulunur.
  • Etilen glikol bazlıdır. Renksiz, tatlı ve kokusuzdur. Suda çözünebilen bir maddedir.

Antifriz Renkleri Nelerdir?

Piyasadaki antifrizlerin farklı farkı renklerine ulaşabilmek mümkündür. Renklere göre antifriz tipleri de değişkenlik gösterir. Antifriz renkleri arasında turuncu, sarı, kırmızı, pembe, yeşil ve mavi renkleri bulunmaktadır. IAT yani İnorganik Asit Teknolojisi antifrizi yeşil renkte, OAT yani Organik Asit Teknolojisi antifrizi turuncu, kırmızı, yeşil, mavi veya pembe renkte ve son olarak HOAT yani Hibrit Asit Teknolojisi antifrizi sarı veya turuncu renkte üretilmektedir. Bunlardan en çok tercih edilen iki renk ise kırmızı ve mavi antifrizlerdir.

Antifriz Nasıl Koyulur?

Antifriz kullanımı ile ilgili olarak söylenebilecekler sırasıyla şunlardır:

  • Motorlu aracın çalışmadığından emin olunmalıdır. Motorun soğuk olması da oldukça önemlidir. Gerekirse kontrol edilmelidir.
  • Aracın kaputu açılmalı ve radyatör hortumunun konumlandığı noktaya, atık suyun dökülmesini önlemek amaçlı, yeterli büyüklükte bir kap koyulmalıdır.
  • Atık suyu boşaltabilmek adına radyatörün hortumunda bulunan kelepçe, bir pense kullanılarak ileri alındıktan sonra radyatör hortumunu yerinden çıkarılmalıdır.
  • Bu işlemin hemen ardından, atık su kaba boşaltıldığında, radyatör hortumunu yerine takarak kelepçe dikkatlice yerine oturtulmalıdır.
  • Radyatörün kapağı açılıp, antifriz ve su (çeşme suyu kireç nedeniyle kesinlikle kullanılmamalıdır, kullanıldığında kireç motora zarar verebilmektedir) eklemesi yapılmalıdır. Karışım içme suyu veyahut arıtılmış su kullanılarak hazırlanmalıdır. Kullanılacak su ve antifriz oranları ise üründen ürüne değişiklik göstermektedir.
  • Araç radyatörünün tamamen dolduğu görüldüğünde radyatör kapağı kapatılmalıdır. Son olarak araç kaputu da kapatıldığında antifriz ekleme işleminiz son bulur. Araç çalıştırılabilir.

Antifriz İdeal Kullanımı Nasıl Olmalı?

Otomobilinizde kullanacağınız antifrizin su oranı kullanılacak antifriz tipine göre değişiklik göstermektedir. Otomobil radyatöründe yalnızca su kullanıldığında 0° C’de su donacaktır. Antifriz su karışımında yarı yarıya bir kullanım söz konusu olduğunda sıvı -37° C’de donacak ve 107° C’de kaynayacaktır. Sıvının kaynama noktası 144° C’ye kadar yükseltilebilmektedir. Karışımları hazırlarken %50 su %50 antifriz kullanımı antifriz üreticileri tarafından önerilen orandır. Ancak yinelemekte fayda var. Bu oranlar antifriz tipine göre değişiklik gösterebileceğinden kullanacak olduğunuz antifrizin kullanım talimatlarını okumak veya bir uzmandan yardım almak en doğru tercih olacaktır.

Antifriz Değişimi Nasıl Yapılır? Ne Zaman Değiştirilir?
Motorlu araçta antifriz değişimi yapmak önemlidir. Bu değişimin 1-2 yılda bir veya 40.000 – 48.000 km’de bir olacak şekilde yapılması önerilir. Bu süre veya kilometre dolduğunda aracın antifrizinin değiştirilmeye ihtiyacı bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontrolün yapılması için refraktometre denilen aparat kullanılmalıdır. Aparat kullanılarak radyatörde bulunan su-antifriz karışımının donma noktası ölçülmelidir.

Değiştirme gerekli olduğu kanısına varıldığında, araç kullanıcıları genellikle antifriz ekleme yöntemini tercih etse de bu yanlıştır, radyatör içerisindeki su tamamen alınmalı ve yeni antifriz-su karışımı eklenmelidir. (Ekleme yöntemi kullanıldığında aracın hava yapmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle önerilmez.) Mümkünse antifriz değiştirme işlemini iyi bilen insanlara yaptırmak çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Müşteri Yorumları