Araba Alırken Otopark Borcuna Dikkat Edin!

Özellikle ikinci el araçlarda alım ve satım işlemlerinde sistem üzerinden aracın vergi ve trafik borcunu öğrenmek mümkün. Burada diğer önemli nokta ise aracın otopark borcunun bulunup bulunmamasının öğrenilmesidir. Araba satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili "Sahibinden Araba Alırken Dikkat!" yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Yeni bir araç satın alanların başının ağrımaması için bu bilginin sorgulanması son derece önem taşıyor. İSPARK’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu husus üstünde önemle duruyor. Sıfır ya da ikinci el araç olsun aracın vergi ve trafik borcu olup olmadığı kontrol edilmeden alım-satım işlemi gerçekleştirilmiyor. Otopark borcunda böyle bir sistem olmadığı için aracı alan kişinin bu borçları öğrendiğinde oldukça zor durumda kalacağını belirtti. Dolayısıyla alım-satım öncesi kişilerin İSPARK internet sitesinden borç olup olmadığını mutlaka öğrenmeleri gerektiğini ve borcu yapan sürücünün İSPARK’a borcunu ödendikten sonra satın alımın yapılması gerektiğini vurguladı.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

İstanbul’da 50 Bin Aracın Otopark Borcu Bulunuyor


İstanbul’da bulunan 4 milyon araçtan 50 bin aracın otopark borcunun bulunduğunu aktaran İSPARK, plakaya yansıtılan fakat ödenmemiş olan borçların 5 lira ile 2 bin lira arasında değiştiğini ifade ediyor.

İSPARK, otoparkları para ödemeden kullananlardan yasal olarak ücretlerini edindiklerine dikkat çekerek, sürecin işleyişinden bahsediyor. Otopark borcu olan sürücülere ödemenin yapılması ile ilgili ihtarda bulunduklarını, yine de ödemenin yapılmaması durumunda icra takibinin başlatıldığını söylüyor.

İSPARK, sürücülerin mağdur olmaması için çabaladıklarının, borcun yapıldığı dönemdeki sürücüden bu ücretin tahsil edildiğinin, gerektiğinde hukuki prosedürlerin uygulandığının altını çiziyor. Burada sürücülere düşen görevin ise bir an önce İSPARK’a başvuruda bulunmak olduğunu belirtiyor.

Araba satın alırken bütçenizi korumak aracın borçlarının olup olmadığını öğrendiğiniz gibi kasko sigortası da yaptırarak olası hasar durumunda aracınızın masraflarının sigorta güvencesinde olmasını sağlayabilirsiniz. Riskin ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığı için aracınızı satın alır almaz kasko yaptırmanız önemlidir. En uygun kasko fiyatlarını bulmak için ise uzun süre uğraşmanıza gerek yok. Sigortam.net’ten 3 dakikada kasko hesaplama yapın, en uygun kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefon üzerinden satın alın.

Müşteri Yorumları