Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Sürücülerin kış aylarında en sık yaşadığı sorunlardan biri araba camlarının buğulanması ve buna bağlı olarak görüş mesafelerinin azalmasıdır. Bu sebeple kış mevsiminde araba camlarının buğulanmasını önleme nasıl yapılır? sorusu merak edilen konuların başında gelir.

Trafikteki risklerin en çok arttığı dönem olan kış mevsiminde bir de camların buğulanması çok büyük kazalara davetiye çıkarabilir. Peki, araç camları neden buğulanır?

Araç camlarındaki buğulanmaların nedeni kış aylarında dışarısı soğukken, arabanın içinin sıcak olmasıdır. Buğulanmalar, geceleri çok daha fazla artmaktadır. Çünkü; geceleri sıcaklık farkı iyice artar. Bu durum güvenli sürüşü engelleyerek sürücüleri ve trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atacaktır.

Ancak buğulanan araç camına çeşitli yollarla çözüm getirilebilir. Araba camlarının buğulanmasını önleme işlemleri nelerdir? Camlardaki buğu sorununa nasıl çözümler getirilebilir? sorularının cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araba Camlarının Buğulanmasını Önleme Nasıl Gerçekleşir?

  • Araç camlarının buharlaşması durumunda yapılabilecek en basit yollardan biri arabanızı hareket ettirirken sağ ve sol araç camlarını açmaktır. Böylece ısı dengesi yakalanacaktır. Bu yöntemi uzun süre uygulamamakta fayda var, aksi takdirde hasta olma ihtimaliniz yüksek olacaktır.
  • Aracınızı çalıştırdıktan sonra klimayı açın. Klima sayesinde aracın içindeki buhar filtrelenebilir. Buharlanan araç camlarının çözüme kavuşturulmasında en etkili yöntem klimalardan destek almaktır.
  • Sanki güneş varmışçasına güneşliklerinizi kullanın. Böylece cama verdiğiniz üflemenin tam anlamıyla cama etki etmesini sağlayabilirsiniz.
  • Araç buğulanmalarını uzun süre engellemesinde araç temizliğininönemi büyük. Bunun için şu yöntemleri izlemeniz gerekiyor: iz bırakmayacak bir bezi sabunlayın, bezi nemi üzerinde kalacak şekilde sıkın. Araca binmeden önce bu bezle araç camlarını silerseniz, camlarda uzun süre buğunlanma olmayacaktır.
  • Buğulanma çözümleri için ek destek de alabilirsiniz. Buğulanmaları önlemek için en iyi yol buğu önleyici sprey kullanmak. Buğu önleyici sprey kullanacakların aşağıdaki adımları izlemesi gerekiyor: Öncelikle aracın içinin sıcak yani kuru olduğundan emin olun, araç camında buğu kalmadığından emin olduktan sonra spreyi püskürtün ve silmeye devam edin. Bu şekilde kullanılan spreyin etkisi 3-4 gün sürecektir.
  • Buğuyu giderdikten sonra araç iç mekanının havalandırılmasını korumak faydalı olacaktır. Araç içini, oda sıcaklığı dengesinde ayarlayarak araca sürekli temiz hava girmesini sağlarsanız, buğu sıkıntısının önüne geçmiş olursunuz.

Araba camlarındaki buğulanmanın yanı sıra diğer pek çok etken aracınızla yolda kalmanız neden olabilir. Bu gibi durumlarda kaskonuza dahil ettirdiğiniz, araç asistans hizmetleri imdadınıza yetişecektir.

Kasko sigortası kapsamındaki bu hizmetlere sahip olmak için tek yapmanız gereken Sigortam.net’e gelerek kasko teklifi almak veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramaktır.

Müşteri Yorumları