Araba Farı Nedir?

Araba farı aydınlatmayı sağlamanın yanı sıra uyarıcı olarak da büyük önem taşır.

Özellikle gece araba kullanırken farların yakılması diğer sürücüler tarafından kolayca fark edilmenizi sağlar böylece olası kazaların da önüne geçilmiş olur. Bu noktada far ayarının da doğru yapılması gerekir.

Dönemeçlerde de farların açık olmasının hayati önemi vardır. Karşıdan gelen araba görünmediği için farların kapalı olması durumunda araç hiç görünmez ve olası çarpışma riski ortaya çıkabilir. Bu nedenle araba farlarının bakımına da büyük önem vermeli, gerektiğinde camları değiştirilmelidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araba Far Çeşitleri
 

Xenon Farlar

Xenon ampüllerin çalışması, yüksek voltajla gerçekleşir. Uzun ömürlü olan bu farların bakımı sadece servislerde yapılır ve pahalı olduğu için genellikle lüks otomobillerde tercih edilir.

Halojen Farlar

Halojen farlar içinde bulunan tungsten flama adı verilen metalin parlaması sayesinde ışık yayar. Halojen farların ışık gücü Xenon farlara göre daha azdır. Bu farlar hem uygun olması hem de her yer e bulunması açısından çoğunlukla tercih edilirler.

Araba Farının Temizlenmesi

Araba farının içinin temizlenmesinin araç sahibi tarafından yapılması zordur. Dolayısıyla belli periyodlarda servise far temizliğinin yaptırılması gerekir. Far camlarının sararması ya da kararması durumunda ise araç sahibi kendi başına temizleyebilir. Bunu önemsemeyen araç sahiplerinin farları ışığı gerektiği güçte yansıtamayacaktır.

Far bakımınn önemli olmasının yanı sıra kasko sigortası yaptırmak da önemlidir. Herhangi bir riskle karşılaştığınızda kasko sayesinde hasarlarınız maddi açıdan güvence altında olur. Sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yaparak en uygun araç sigortasına kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 bilgi alın.

Müşteri Yorumları