Araba Fiyatlarına Zam Gelecek mi?

Son haftalarda yaşanan döviz kurundaki beklenmedik artış, otomobil fiyatlarını da vurdu. Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Anaç, döviz kurundaki artışın etkiyisiyle Ağustos ve Eylül aylarında başlayan zamların Ekim ayında daha da artacağın belirterek, bu süreçte otomotiv sektöründe %5-6 oranında bir zammın yaşanacağını düşündüklerini söyledi.  

Artışa Kurdaki Beklenmedik Yükseliş Neden Oldu


Haziran ayındaki genel seçimler sonrasında sektörde koalisyon olabileceği yönünde bir beklentinin öngörüldüğünü ifade eden Anaç, planlamaların da bu beklentiye göre yapıldığını söyledi.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Nissan olarak kendilerinin ise biraz daha temkinli davrandıklarını ifade eden Anaç, yıl sonu için kurdaki maksimum tavan seviye olarak Euro’da 3.20, Dolar içinse 2.90 seviyesini öngördüklerini, ancak bu öngörülerinde ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı ihtimalinin etkili olduğunu vurgulayarak, daha Ağustos ayında kurun öngörülmedik noktalara geldiğine dikkat çekti.

Yakın Zamanda Kurda Düşüş Beklenmiyor


Siyasi gelişmelere bağlı olarak kurda yaşanan beklenmedik artışın sadece son 1 ayda %9 oranında devalüasyona sebep olduğunu belirten Anaç, bu durumun maliyetlerin %9 – 10 oranında artmasına neden olduğunun altını çizerek, artan maliyetlerin de önümüzdeki günlerde zam olarak yansıyacağını söyledi. Anaç’a göre yakın zamanda kurda bir düşüş yaşanma olasılığı ise pek yok.

Zamlar Kademe Kademe Gelecek


Euro kurunun ilerleyen günlerde 3.20 TL olarak dengeleneceği yönünde bir beklentinin söz konusu olduğunu belirten Anaç, erken seçim sonrasında ciddi bir istikrar mesajının gelmesi halinde ise, kurun istenilen seviyelere gelebileceğini,  ancak bu senaryoya kadar Euro’da 3.20 TL seviyesinin iyimser bir tahmin olacağını söyledi. Anaç, tahminleri doğrultısında otomobil fiyatlarının %5 – 6 oranında artacağını, ancak bu artışın tek seferde değil, kademe kademe, zamana yayılarak gerçekleşeceğini ifade etti.  

 

Bütçenizi Kasko Sigortası ile Koruyun


Artan otomobil fiyatları, aynı doğrultuda oto yedek parça ve aksesuarlarında da ciddi miktarlarda artışa sebep oluyor. Bu nedenle olası bir kaza ya da arıza risklerine karşı ilerleyen günlerde daha fazla maddi yükün altına girmemek adına, mutlaka kasko sigortasınızı yaptırın. En iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanakları ile kasko teklifi almak için hemen online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 

Müşteri Yorumları