Araba Kullanırken Asla Yapılmaması Gereken 5 Nokta!

Trafikteki motorlu taşıtların artmasıyla paralel olarak trafik kazası da artıyor.

Kazalara yol açan sebeplerin başında bilinçsiz araç kullanımı geliyor. Bu sırayı araçtan kaynaklanan problemler ve yol-hava şartları takip ediyor.

Trafik kurallarıyla belirlenen yasaklara ne yazık ki çoğu sürücü uymuyor. Araba kullanırken ya da kullanmaya başlamadan önce yapılan yanlışlar hem sizin hem de karşınızdaki sürücünün hayatını tehlikeye atabilir.

Bu nedenle araba kullanırken asla yapılmaması gereken davranışları sizlerle paylaştık.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araba Kullanırken Yapılmaması Gerekenler:

 • Virajlarda fren kullanılmamalıdır. Viraja yüksek hızda girerek fren kullanıldığında aracın yola tutunamıyor ve yoldan çıkıyor. Bu nedenle viraja girmeden önce freni kullanarak yavaşlamak, viraja girdikten sonra hızlanarak çıkmak gerekiyor.
 • Ani frenlerde frene tek başına basmayın. Bu davranış motorun hareket ettirme gücünü devre dışı bırakmadığı için aracın kısa mesafede durmasını sağlamaz. Aracın daha kısa mesafede durmasını istiyorsanız debriyaj ile frene aynı anda basmalısınız.
 • Ülkemizde sürekli korna çalan araçlar çok yaygın. Sürekli kornaya basmak gürültü kirliliğine neden olacağı gibi yakınınızdaki yayaların panik yapmasına da yol açar. Dolayısıyla yayalar panik sebebiyle olumsuz ani davranışlarda bulunabilirler. Korna çalmak yerine yavaşlanmalı ya da durulması gerekir.
 • Emniyet kemerinin önemi ülkemizde ne yazık ki anlaşılamamaktadır. Şehir içindeki hız sınırı olan 50 km hızla ilerlerken fren yapmanın sonucunda meydana gelen etki bir kişinin 4. kattan düşmesi sonucu yaşadığı etki ile eşit derecede oluyor. Bu nedenle araba kullanmadan önce mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.
 • En iyi koltuk pozisyonunun sürücünün en rahat ettiği pozisyon olduğu düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Araç kullanırken aracın tüm işlevlerinin tam olarak çalıştırılabilmesi için sürücü koltuğunun dik konuma getirilmesi gerekir.

Araba Kullanırken Bunları Asla Tüketmeyin!

 • Otomobil sürerken tüketmek istediğiniz ancak trafik kazaları oranını arttıran, aranba kullanırken asla tüketmemeniz gereken yiyecekler neler biz sizin için öğrendik.
 • Otomobil kullanma anında sizi en büyük riske atan şey kahve. Kapı dahi olsa sarsılma anında sıcak bir tehlike sizi bekliyor olacak. Bu yüzden keyfi başka da olsa araba kullanırken kahve tüketmeyin.
 • Günlük hayatta dahi tüketimi zahmetli olan sosisli de otomobildeki tehlikelerden. Oraya buraya dökülerek, dikkatinizi dağıtması an meselesi neticede.
 • Sıcak kış günlerinde içinizi ısıtan hazır çorbalaran içmek isteyebilir ancak kahve gibi çorba da tehlikeli, ancak park edip içebilirsiniz.
 • Araba servisi çok yapılan hamburgerden de uzak durmalısınız, sosisli gibi hamburger de dikkatinizi dağıtacak besinlerden.
 • Sosuyla cezbedici gelen kanat yemek için biraz sabredin, direksiyona bulaşabilir.
 • Tatlı yiyecekler düreksiyon kullanımında ellerinizi zorlayabilir, oraya buraya şerbeti bulaşan şerbetli yiyecekle kaza yapmanız an meselesi.
 • Bol enerji veren çikolata vites geçişlerinde ellerinizin kaymasına sebep olabilir.
 • Gofret paketinden kurtulmauya çalışırken kamyona çarpan ya da kahve yudumlamaya çalışırken yanan ve şarampole yuvarlanen sürücü haberleri gerçek.
 • Paketli plastik ve kağıtlı her türlü ambalaj araç kullanımından sizi zorlayacak konulardan biridir, otomobil sürerken dikkat dağınıklığına sebep olabilir.
 • Biliyoruz yarım ekmek dönere bayılıyorsunuz ama aracınız giderken koca bir ekmek tüm görüş açınızı kapatabilir.

Tüm bunların yanı sıra yolda meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı hazırlıklı olmak için sigorta sorgulama yapın, sigortalanmayı geciktirmeyin.

Sizin ve karşınızdakilerin hayatını tehlikeye atmayın. Sigortam.net üzerinden araba sigortası hesaplama yaparak araba kasko fiyatlarılistesine kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta ile ilgili detaylı bilgi alın.

Müşteri Yorumları