Yağmurlu Havada Araba Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araba kullanmak eğlenceli olmasının yanı sıra güvenli sürüş tedbirlerinin alınmasını da gerektirir.

Yağmurlu havada araba kullanımı normal zamanda kullanmaktan daha zordur. Artan yağış miktarı yola dikkatin verilmesini zorlaştırırken, aracın dengede kalmasını da zorlaştırır.

Her ne kadar zor olsa da belirli bir takım önlemleri alarak bu zorluktan kurtulmanız mümkün.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için "Yağmurlu Havalarda Otomobil Kullanırken Dikkat!" yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Yağmurlu Havada Araba Kullanmak

  • Yağmurlu havalarda araba kullanırken mutlaka sileceklerinizi çalıştırın. Aksi durumda yağmur damlaları yolu görmenizi engelleyecektir. Diğer bir risk ise karşıdan gelen bir aracın su birikintisini ön camınıza sıçratma ihtimalidir. Bu nedenle silecek suyunun dolu olduğundan emin olmanız gerekir.
  • Yağmurlu havadan dolayı arabanızın içinde buharlaşmanın meydana gelmesi muhtemeldir. Bunu önlemek için aracınızın klimasını çalıştırmalısınız. Bu nedenle aracınızın klima bakımına önem vermeniz gerekir. Araç klima bakımı ile ilgili “Araç Klima Bakımı Nasıl Olmalıdır?” yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.
  • Yağıştan dolayı yollar kayganlaşacağı için önünüzdeki aracı takip etme mesafenizi artırmanız olası kazaların önüne geçecektir. Uzmanlar bu mesafenin 2 saniyenin üzerinde olması gerektiğinin altını çiziyor.
  • Yollardaki su birikintilerine dikkat edin. Birikintiden dolayı farkedilmeyen ama o bölgede çukur olma ihtimalini aklınızda bulundurun. Farkedilmeden çukura girilmesi aracınızda fazla maaliyet gerektirecek bakımlara yol açabilir.
  • Hızlı sürüş, ani fren ya da dönüşler sizin ve karşınızdaki araçların güvenliğini tehlikeye atar. Bu tür durumlarda kaymalar çok fazla olur ve araçların çarpışlarına neden olabilir.

 Yağmurlu havalarda karşılaşabileceğiniz risklere karşı mutlaka kasko sigortanızı yaptırın. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun araç sigortası listesine kolayca ulaşın. Aracınızın kasko değeri ve kasko ile ilgili bilgiye 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan detaylı bilgiye ulaşın.

Müşteri Yorumları