Araba Lastiği Nasıl Temizlenir?

Aracın yüksek performans göstermesini etkileyen, yerle en çok temas eden ve en çok kirlenen parça araba lastikleridir. Yola dökülen asfalt, yağan yağmur sonrası oluşan çamur, yolların kaymaması için yola dökülen tuz ve diğer pek çok dış etken, lastikleri kirleterek olumsuz etkiler. Araba lastiği temizleme işlemlerini yaparak, arabanızın sürüş performansını yükseltebilirsiniz.

Balatadan gelen kirler, ziftler veya yağ gibi lekesi oldukça zor çıkan maddelerden dolayı lastikler kirlenir ve lastik temizliğinin yapılmaması durumunda verimi düşer. Yani genel araç temizliği kadar lastik bakımının da sık sık yapılması gerekir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Doğru yapılan lastik bakımı ve temizliği sayesinde araç lastiklerini daha uzun süre kullanabilirsiniz. Uzun süre beklemiş ve zor lekeler olmadığı sürece aracın ve lastiklerinizin temizliğini kolayca kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için birkaç basit detayı bilmeniz yeterli.

Araba Lastiği Temizleme Adımları

Araba lastik temizliği için ilk gerekli olan şey bol tazyikli sudur. Tazyikli su sayesinde uzun süre araba lastiklerinde kalmış olan kirleri daha kolay temizleyebilirsiniz. Gerekirse, bir süre beklemelisiniz ki kirler yumuşasın.

Lastik temizliği sırasında şampuan kullanılıp kullanılmayacağı merak edilenler konulardandır. Lastik temizliği esnasında şampuan kullanılabilir. Tazyikli su ile yumuşattığınız araba lastiklerini, şampuanlı suyu ile fırçalayabilirsiniz.

Bazı lastiklerin içinde taşlar oluşmuş olabilir. Taşların temizlenmesi için sivri bir çubuktan destek alabilirsiniz. Lastikleri tam olarak temizlemek için deterjanlı sudan sonra bol bol kurulamalısınız.

Lastiklerinizin temizliğini yaptıktan sonra üzerine bir takım bakım ürünleri sürebilirsiniz ancak bunun için önce lastiklerinizin kurumasını beklemelisiniz. Lastik bakım ürünlerinin de desteğiyle aracınızı yağlardan tamamen arındırabilirsiniz.

Araba lastiklerinin temizliği dışında da lastiklerin performansını etkileyen faktörlervardır, bu faktörlerin önüne geçmek için; “Lastiklerin Ömrünü Uzatmanın Yolları” başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz. 

Araba Lastik Temizliğinde Kritik Detaylar

Lastikler için kullanılan fırçaların sert olmamasına dikkat etmelisiniz, aksi halde lastik temizliği yapayım derken lastiklerinize zarar verebilirsiniz. Yumuşak bir fırça bulamıyorsanız, sünger de kullanabilirsiniz.

Araba lastiği temizleme işlemlerinin ayda bir yapılması, aracınızın güzel görünümü ve bakımı için yeterlidir.

Araç bakımı ve lastik temizliğiniz tam olsa da çeşitli nedenler kaza riskini doğurabilir. Bu durumlara karşı kasko sigortanızı da yaptırarak cebinizden masraf ödemeyin.

Hala sigorta şirketinize karar veremediyseniz,Sigortam.net‘ten kasko teklifi alın, teminat ve fiyatları karşılaştırarak bütçenize en uygun poliçeyi rahatça seçin. İsterseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan destek alın.

Müşteri Yorumları