Araba Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araba sigortası hesaplama nasıl yapılır? Trafik sigortası hesaplanırken hangi kriterler dikkate alınır? Kasko ve zorunlu trafik sigortasının yaptırımları arasındaki farklar nelerdir? gibi sorunların detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Araç sigortası türlerinden biri olan trafik sigortası ülkemizde zorunlu olarak yapılan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, aracınızın bir kazaya karışması halinde karşı tarafa vereceğiniz maddi zararları ödemek için yaptırılır. Bu yönüyle önemli bir güvencedir. Kasko ise size güvence sağlar. Bir kaza durumunda karşı tarafta değil sizde oluşan hasarları karşılayarak maddi anlamda büyük ödemeler yapmanızı engeller.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi dolduğu halde yenilenmemiş araçlar fark edildikleri anda trafik polisleri tarafından bağlanarak aracın trafikteki akışı durdurulur. Trafik sigortası olmayan bir araç yaşanan bir hasarı telafi etmek için karşı tarafa ödemekle yükümlü olduğu tazminat miktarını cebinden ödeyerek cezalandırılır. Ancak bu ceza sadece bu kadarla kalmaz. Cezayı daha da ağırlaştıran hem aracın trafikten men edilmesi, hem de sigortasız geçirdiği her ay için %5’lik gecikme zammının da üzerine eklenmesidir.

Trafik sigortaları, kasko sigortası mantığından biraz farklıdır. Her şeyden önce kasko gibi isteğe bağlı değildir. Aracınız varsa kaskonuzun olması sizin tercihinizken, trafik sigortanızın olması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yaptırmakla yükümlü olduğunuz bir görevdir. Trafik sigortalarında kaskodan farklı olarak değişik içerikte hizmetler yoktur ve teminat miktarları bütün şirketler için aynıdır.

Araba Sigortası Hesaplama Kriterleri Nelerdir?

Kasko, isteğe bağlı bir sigorta türü olduğu için ana teminatların üzerine dilediğiniz ek teminatı ekleyerek fiyatlar üzerinde belirli bir yönetim hakkı elde edebilirsiniz. İhtiyacınız olan teminatlara sahip olan kasko ürününü alarak risklerden korunma sınırlarını siz belirleyebilirsiniz. Bu açıdan kasko fiyatları hesaplanırken sizin tercihleriniz önemli bir değişkendir.

Araba sigortası hesaplama işlemlerinden trafik poliçesi ise belirli kriterlere göre belirlenir. Zorunlu trafik sigortasındaki limitler trafik kazasında oluşacak zararın türüne göre değişir. Herhangi bir can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilmesi gereken miktar, yaralanma olması durumunda hastane masrafları için ödenecek miktardan farklıdır. Aynı şekilde sadece maddi hasar olması durumunda da ödenecek rakam farklılık gösterir. Böyle durumlarda trafik sigortası poliçesi için ödenecek miktar her sene değişmekte ve her sene ödenecek primlerde de değişiklik olmaktadır.

Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen trafik sigortası tüm sigorta şirketleri için aynı uygulama esasları üzerinden düzenlenir. Teminatları ve teminat limitleri aynı fakat ödenecek primleri farklıdır.

Trafik sigortası hesaplama sistemi farklı fiyat kademelerinden oluşmaktadır. 0 ile 7 kademe arasında uygulanan bu sistemde ilk kez sigorta yaptırılan bir araç için 4. kademeden fiyatlandırma yapılır. Sonraki yıl yenilemesinde ise hasar durumuna göre daha pahalı olan 1. kademeye doğru ya da daha ucuz olan 7. kademeye doğru devam edilir.

Kademe bilgileri şu şekildedir:

0. Kademe %50 zamlı
1. Kademe %40 zamlı
2. kademe %20 zamlı
3. kademe %10 zamlı
4. kademe 0
5. kademe %10 indirimli
6. kademe %15 indirimli
7. kademe %20 indirimli

Poliçe vadesi içinde karıştığınız hasar sayısı kadar üst kademede fiyatlandırma yapılırken hasar olmaması halinde bir alt kademedeki oran kadar indirim kazanırsınız. Örneğin mevcut poliçeniz 4. kademeden ve sene içinde 2 tane hasarınız varsa poliçeniz 2. kademeden yenilenecektir. Aynı şekilde sene içinde hiç hasarınız olmaz ve poliçenizi tam olarak gününde yeniletirseniz bir kademe aşağı düşerek indirim kazanırsınız.

Yolunuza rahatça devam etmek ve hasar anında yaşanacak zorlukları en aza indirmek istiyorsanız trafik sigortanızın yenilemesini mutlaka yaptırın. Sigortam.net’ten sadece 2 dakikanızı ayırarak, araba sigortası hesaplama işlemlerinizi yapabilir, tekliflerini görerek kendinize en uygun poliçeyi bulabilirsiniz. Dilerseniz araç sigortanızı anında online satın alabilirsiniz.

Trafik sigortası almak için desteğe ihtiyacınız varsa 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan bizi arayarak 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşın.

Müşteri Yorumları