Araba Tutmasına Karşı Alınabilecek Önlemler

Araba tutması belirtileri nedir? Araba tutması neden olur? Araba tutması nasıl engellenir? sorularının detaylarını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Hareket hastalığı olarak da geçen araba tutması, ülkemizde sıklıkla yaşanan bir sağlık problemidir. Araba tutmasına iç kulak, gözler, kas ve eklem reseptörlerinden beyine ulaşan çelişkili informasyonlar neden olur, araç tutması ya da tıptaki adıyla hareket hastalığı ortaya çıkar. 

Çelişkili uyarıların neden olduğu hareket hastalığının oluşumunu sıcak hava, kötü kokular, aşırı gürültü ve stres kolaylaştırır.

Araba tutması, uzun süreli sorunlara yol açmasa da özellikle sık sık seyahat edenler için hayatı zorlaştıran bir şeydir. Kişiler, otomobilde, uçakta, trende, dönme dolapta, deniz araçlarında bu sorunla karşılaşılabilir. Araba tutmasının özellikle küçük çocuklarda görülmesi, ciddi problemlere neden olabilir. Araba ki huzursuz bir çocuk yolculuğu da riske atabilir, bu yüzden gerekirse yolculuğa ara vermelisiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Çocuklara güvenli seyahatin püf noktaları ile ilgili detaylı bilgiler için; “Çocuklarla Güvenli Seyahat İçin 10 Öneri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

5 – 12 yaş arası çocuklar, kadınlar ve yaşlılar taşıt tutmasına en duyarlı gruptur. 2 yaşından küçük çocuklarda ise taşıt tutması durumu ender yaşanan bir durumdur. Araç tutması baş gösterdikten sonra verdiği rahatsızlığı durdurmak daha zordur. Bu nedenle önlem almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Araba tutmasının geçmesi ancak hareketin durmasıyla mümkündür. Bu yüzden araba tutması başlamadan önce bir takım önlemler almak gerekir.

Araba Tutması İçin Önlemler

  • Uçaktaysanız, kanatların yakınına oturun.
  • Bir gemi seyahatindeyseniz, güvertede kalın ve ufuk çizgisine bakın veya geminin merkezine yakın bir yerde yolculuk edin.
  • Bulantı ve kusmaya önlem olması adına hafifletici ilaçlar alabilirsiniz. Bu ilaçları bulantınız başlamadan önce alın ki bir faydası olsun. İlaçların bazıları bulantı ve kusmayı baskılar.
  • Taşıt tutması tedavilerinde fizik tedavi yardımcı olabilir. Fizik tedavi uzmanı denge sisteminizin harekete adapte olabilmesi adına sizi tedavi edebilir.
  • Ancak önlem almaya fırsatınız kalmadan da araba tutması başlayabilir. Bu durumda ufak detaylarla yolculuğu daha dayanılır bir hale getirebilirsiniz.

Araba Tutması Olduktan Sonra Yapılacaklar

  • Mümkünse, daha az sarsıntı duyabileceğiniz yerlerde oturun. Uçaktaysanız, kanatlara yakın oturun. Gemide geminin ortasına ve suya yakın kamaraları tercih edin.
  • Bir baş desteği kullanın ve mümkün olduğunca başınızı az hareket ettirmeye özen gösterin. Başın sürekli hareket ettirilmesi taşıt tutmasını artırabilir.
  • Araçtaysanız, kitap okumak gibi herhangi bir şekilde gözlerinizle takip edeceğiniz uğraşlardan kaçının.
  • Yolculuk öncesi tüketilen gıdalar araç tutmasını tetikleyen durumlardır. Bu yüzden yolculuk öncesi ağıı yemekler yemeyin ve alkol almayın. Uçuş öncesi ve sırasında küçük öğünler yiyin. Baharatlı ve keskin gıdalardan uzak durun.
  • Araç tutmasının giderilmesinde, maden suyu içmek, temiz hava almak veya tuzlu krakerler yemek işe yarayabilecek diğer yöntemlerdir.

Her ne kadar araba tutmasına karşı bir takım önlemler alsanız da durumun ciddi boyutlara ulaşması, bir uzman yardımı almanızı zorunlu kılabilir. Bu durumda avantaj sağlayacak en güzel yol sağlık sigortası yaptırmaktır. Sigorta şirketinizin anlaşmalı sağlık kuruluşu ağı sayesinde en yakın sağlık kuruluşunda bütçe kaygısına düşmeden tedavi olabilirsiniz. Anlaşmalı sağlık kuruluşlarından çocuklarınızda hizmet alabilir. Bunun için tek yapmanız gereken ufak bir prim farkıyla çocuklarınızı özel sağlık sigortanıza dahil ettirmektir.

Hem özel sağlık sigortasında dair soru işaretlerinize son vermek, hem de en uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net‘ten teklif alın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları