Arabanın Hararetini Sonlandırmak için Yapılması Gerekenler

Araba sahiplerinin sıklıkla karşılaşabileceği sorunlardan biri de arabanın hararet yapmasıdır.

Arabanın hararet seviyesini yola çıkmadan önce kontrol etmek, yolculuk esnasında başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Ancak bir arabanın hararet yapmasını tetikleyecek pek çok neden olabilir. 

Hararet yapan motora çözüm bulabilmek için öncesinde hararet nedenini anlamak gerekir. Çünkü; araba hararetinin sonlandırılması için nedeninin bilinmesi gerekir. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Arabaların hararet yapmasına neden olan durumları ve çözüm önerilerini sizin için bir araya getirdik.

Arabanın Hararet Yapmasının Nedenleri

  • Araba motorunun çalışmasını kolaylaştıran devir daim pompasının bozulması yahut herhangi bir nedenle zarar görmesi sonucu su kaçırması,
  • Araba motorunu soğutma işlevi gören fanın bozulması,
  • Elektromekanik bir aygıt olan alternatör kayışının zarar görmesi,
  • Radyatör hortumlarının delinmesinin neden olduğu su kaybı.
  • Fan müşrinin herhangi bir nedenle bozulması sonucu işlevini yerine getirememesi,
  • Radyatör kapağının bozulması gibi sıklıklı görülen sorunlar araba hararetine neden olan durumlardır. 

Arabanın Hararetini Sonlandırmak için Yapılması Gerekenler

  • Aracınızın hararet yaptığını anladığınız an önce aracınızı uygun olan bir yere çekin ve araç kontağını kapatarak motorun bir süre soğumasını bekleyin. Beklemeden radyatörü açmaya kalkmayın, çünkü sıcak su yüzünüzü yakabilir.  
  • Motorun soğuduğundan emin olduktan sonra radyatörü açarak su seviyesini kontrol edebilirsiniz. Arabanızın hararet yapmasına neden olan şeyin radyatör olduğunu düşünüyorsanız, su ilavesi yaparak yolunuza devam edebilirsiniz. Ancak bu yöntem kısa süreli idare sağlayacaktır. Bu nedenle araç servine giderek aracınızı kontrolden geçirmenizi öneririz. 
  • Araba hararetine neden olan durum radyatördeki su eksikliği değilse, yüksek ihtimalle bu sorun kısa sürede sonlandırılabilecek bir sorun değildir. Eğer aracınız yolculuk esnasında aracınız hararet yaptıysa ve nedenini bilemiyorsanız, kaskonuzdaki yol yardım teminatını kullanmanın tam vaktidir.  
  • Ancak kaskonuz yoksa, üstelik bir de servise uzak bir konumdaysanız, süreç çok daha zaman alıcı ve maddi açıdan zorlayıcı olacaktır. 

Arabanın hararet yapmasının yanı sıra diğer pek çok etken aracınızla yolda kalmanız neden olabilir. Bu gibi durumlarda kaskonuza dahil ettirdiğiniz, araç asistans hizmetleri imdadınıza yetişecektir. 

Kaskonuz kapsamındaki bu hizmetlere sahip olmak için tek yapmanız gereken Sigortam.net’e gelerek kasko sorgulama veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramaktır.

Müşteri Yorumları