Arabanın Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

Araba kullanmak sadece sürüş keyfi ve konforunu yaşamak değildir. Önemli noktalara dikkat edilmediğinde tehlikeli durumlara yol açabilir. Dolayısıyla aracın periyodik bakımlarının aksatılmadan tamamlanması ve olası sorunlar tespit edildiğinde bunların onarımının yapılması gerekir.

Motor yağı araçlar için oldukça önemlidir. Aracın fazla ısınmasını ve soğumasını önler. Metallerin sürtünerek aşınmasını engeller. Bu sayede aracın performansı da oldukça yükselir. Bu bakımdan aracınıza uygun motor yağının kullanılması oldukça önemlidir. Motor yağı kontrolünün belli periyodlarla mutlaka yapılması gerekir. Bu kontrolü de dikkatli bir şekilde yapmak oldukça önemlidir. Konuyla ilgili “Motor Yağı Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta!” yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca belli zamanlarda da motor yağının değiştirilmesi de aracın uzun ömürlü olması için oldukça gereklidir. Bu değişimin de doğru şekilde yapılması önemlidir. Detaylı bilgi için “Motor Yağı Ne Zaman Değişir?” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Özellikle ikinci el oto alırken araç motorunun yağ yakıp yakmadığına, yani yağ eksiltip eksiltmediğine dikkat edilmesi gerekir. Arabanın yağ yakması güvenli sürüşü engellerken hayati riske de neden olan bir sorundur. Pistonlarda bulunan segmanların aşınmasıyla birlikte motor yağı yanma odasına girer. Bu yağ benzinle karışarak motorda yanar. Bu durum da motorun yağ eksiltmesine yol açar. Peki aracın yağ yaktığı nasıl anlaşılır?

Aracın Yağ Yaktığını Nasıl Anlarız?

  • Aracın yağ yaktığını anlamanın en iyi yolu araçtan çıkan dumana bakmaktır. Eğer mavi ya da siyah duman çıkıyorsa araç yağ yakıyor demektir.
  • ?Motor çalışmıyorken yani soğukken yağ çubuğunun yardımıyla yağ seviyesini ölçmek gerekir. Yağ, çubuktaki işaretli alanın altında kalıyorsa yağ eksiltiyor demektir.

Görüldüğü gibi aracın motor yağı dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Motor yağını değiştirmeden önce aracınızın kullanma kılavuzunu incelemeniz ve aracınız için uygun olan motor yağı çeşidini kullanmanız gerekir. Aksi durumda aracınız oldukça fazla zarar görebilir.

Güvenliğiniz ve aracınızı korumak için mutlaka gerekli bakımları yaptırın. Kasko sigortası yaptırarak da aracınız alacağı hasarlardan dolayı oluşan masrafları güvence altına alın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten araç kasko sorgulaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı satın alın.

Müşteri Yorumları