Arabayla Yokuş İnerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıklıkla veya nadir otomobil kullanan her sürücünün yokuş inerken araç kullanımı hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Aynı yol güzergahını kullanıyor olabilirsiniz ve bu güzergahta yokuş olmayabilir ama bu asla yokuşlarla dolu bir yerle karşılaşmayacağınız anlamına gelmez. Bu yüzden sürücülerin ‘’Arabayla Yokuş İnerken Nasıl Hareket Etmeli?’’ sorusunun cevabını biliyor olması önem taşır.

Yokuş inerken yapılan yanlış hareketler hem yakıt tüketimini arttırır, hem de yolculuk güvenliğini tehlikeye atar. Özellikle kötü hava şartlarında buzlanma ve kayganlık artar, dolayısıyla yokuş inerken dikkatli olmak kritik önem arz eder. Kötü hava şartlarında genel trafik güvenliği için; ”Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Birkaç basit temel kural yardımı ile dik yokuşları sorunsuz inebilir, yolculuğunuzu sorunsuz tamamlayabilirsiniz. İşte o kurallar;

Yokuş İnişini Güvenle Tamamlamak için Öneriler

Öncelikle yokuş inerken düşük devirlere inilmeli ve fren mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Çünkü; yokuş inerken dikkat edilecek en önemli nokta, hızın kontrol altında tutulmasıdır. Yokuş inerken, motor freninden destek alınırsa daha sağlam sonuçlar elde edilir. Motor freni içinse en önemli nokta, aracın devirdeki ve vitesteki konumudur. Örnek vererek anlatmak gerekirse; 5.viteste 100 km hızla ilerlerken, birden 2. vitese düşmek güvenli sürüşü tehlikeye atar ve öne doğru bir yüklenme olacağı için araç dengesi bozulur. Bu durumda araç kullanmak zorlaşabilir, direksiyon hakimiyeti riske girebilir.

Yokuşun eğimi baz alınarak, araç hızının kontrolden çıkmayacağı bir seviyeye düşürülmesi gerekir. Araç hızını düşürmeye, yokuş inişi başlamadan önce başlanmalıdır. El frenini 1-2 diş çekmek de dik yokuşlardan inerken hız kontrolü yapılmasını kolaylaştıracaktır. Fakat bu işlemin yokuştan inmeden önce yapılması gerekir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Fren darbelerinin sertçe yapılması, özellikle karlı ve ıslak yollarda geri dönüşü olmayacak tehlikelere sebep verebilir. Tehlikenin önüne geçebilmek için debriyaj pedalı kullanımında dikkatli olunmalıdır. Özellikle kış mevsiminde yokuş inerken yaşanan kazaların büyük bir kısmı öndeki aracın kayarak savrulmasından kaynaklanır. Bu gibi durumlarda paniklemek ve ani hareketlerde bulunmak yerine, vitesi boşa almak ve hafif direksiyon hareketi ile aracı uygun yöne yönlendirmek oluşabilecek kazaların önüne geçmenizi sağlar.

Trafik ve can güvenliğiniz için sizi bütün önlemleri almış ve gerekli dikkati göstermiş olabilirsiniz ancak karşınızdaki sürücünün önlem alıp almadığınızı bilemezsiniz. Sizin kontrolünüz dışında yaşanabilecek hasarların önüne geçmek için araç sigortasını yaptırmayı ihmal etmeyin.

Sigortam.net sigorta alım ve hasar süresince yanınızda. Sigortam.net’in araba sigortası sorgulama sayfasından bütçenize uygun araba sigortası fiyatları hakkında bilgi alabilir. 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından araç kaskonuz ile ilgili detaylı bilgi edebilirsiniz.

Müşteri Yorumları