Araç Ayna Ayarı Nasıl Olmalı?

Araç aynaları nasıl ayarlanmalı? Araba aynaları neye göre ayarlanır? Araba aynaları nasıl kullanılır? Araba aynaları ayarlanması, yeni sürücülerin en dikkatli olması gereken konulardan biridir.

Yolculuk esnasında sürüş güvenliğini etkileyen en önemli araç aksesuarlarından biri olan araba aynalarının, doğru bir şekilde ayarlanması, sürüş sırasında ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı büyük bir önem taşıyor. Peki aracınız için doğru ayna ayarlamaları yaptığınızdan emin misiniz?

Araç Aynaları Nasıl Ayarlanmalı?

Orta Dikiz Aynası Ayarı Nasıl Olmalı?

Araç Aynaları Nasıl AyarlanmalıAraç aynaları nasıl ayarlanmalı sorusunu soran araç sahiplerinin ilk bilmesi gereken bilgi, orta ayna ayarıdır.

Orta dikiz aynası ayarlaması yapılırken, aracın arka camının net haliyle görülmesine dikkat edilmelidir. Orta dikiz aynası ayarlaması yapıldıktan sonra arka camı ve trafiği aynadan tek bakışla rahatlıkla gördüğünüzü düşünüyorsanız, ideal ayarlamayı yapmışsınız demektir.

Bu noktada unutulmaması gereken en önemli faktörlerden birisi de, arka camda görüş alanınızı kısıtlayacak aksesuar veya eşya bulundurmamaktır.

Gece sürüşünde ise trafikte arkadan gelen araçların farları gözlerinizi rahatsız ediyorsa, orta dikiz aynasını çok az kaldırabilirsiniz. Araç aynaları ayarlanırken, sürücü, sürüş esnasında oturduğu şekliyle ayarlama yapmalıdır.

teklifal 


Yan Dikiz Aynaları Nasıl Ayarlanır?

Yan dikiz aynalarında ise güvenli sürüş için gereken ayarlamalarda izleyeceğiniz yol haritası şöyle olmalı:

Sol dikiz aynası ayarlaması yaparken, aynanızın aracınızı görmemesi gerekir, hafif olarak sol tarafa eğildiğinizde ise aracınızı görebilmelisiniz. Sağ dikiz aynası için de aynı kural geçerlidir. Sürücülerin özellikle yan ayna ayarlamaları sırasında düştükleri en büyük hataların başında, aynaları dar bir açıda konumlandırarak, görüş açılarını bilmeden kısıtlamalarıdır.

Araç aynalarının sürüş esnasındaki en büyük yardımcılarınızdan biri olduğunu unutmayın. Her sürüş öncesi araç aynalarınızı tek tek kontrol edin, temiz ve sağlam olduklarından emin olmadan kesinlikle yola çıkmayın.

Aracınızın yolculuk sırasında karşılaşabileceği kaza veya arıza gibi durumlar içinse hiç vakit kaybetmeden araç kasko sigortası başvurunuzu gerçekleştirin, uygun fiyatlı kasko için ise ister online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Müşteri Yorumları