Araç Çizik Giderme Yöntemleri

Araç çizikleri, araç sahiplerinin sokaklara, otoparklara veya park alanı bulamayınca sıradan bir yere bırakılan araçlar her an karşı karşıya kalabileceği risklerden biridir. Oto çizik sorunu özellikle sıkışık şehir hayatında çözüm aranan problemlerden en önemlisi olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle araç çizik giderme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olarak sorununuza basit çözümler yaratabilirsiniz. Yazımızın devamında araba çizik giderici yöntemleri bulabilirsiniz.

Araç sahiplerinin merak ettiği bir diğer konu ise araba çiziklerini kasko karşılar mı sorusudur. Kasko araba çiziklerini mini onarım teminatı ile belirli şartlar altında karşılamaktadır. Kasko çizikleri karşılar mı sorusunun daha detaylı cevaplarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Aracınızın yapılması gereken bazı tamirleri varsa ve siz kendi yapabileceklerinizi merak ediyorsanız; “Araç Tamiri için Sizin Yapabilecekleriniz” başlıklı yazımız inceleyebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Çiziklerini Gidermenin Basit Yöntemleri

Araç Çiziklerinin Derinliğini Belirleyin

Aracınızdaki çiziklerini gidermede sizin yapabilecekleriniz olup olmadığını öğrenmeniz için ufak çaplı bir testimiz var: bunu anlamak için tırnağınızı çiziğin üzerinden dik bir açıyla geçirin. Eğer tırnağınız çiziğe takılmıyorsa, araç çiziklerini kendiniz temizleyebilirsiniz. Eğer tırnağınız takılıyorsa; araç servisine başvurmalısınız.

Otomobilinizi Yıkayın

Testi geçtikten sonra otomobilinizi temizlemelisiniz. Çünkü; pis bir otomobildeki çizikleri temizlemek daha zahmetli olacaktır. Üstelik pis bir otomobilde çizikleri temizlemek isterken daha fazla çiziğe sebep olabilirsiniz. Bu yüzden önce otomobilinizi yıkayıp düzgün bir şekilde kurulayın. Sonrasında çizik olan bölgeyi suyla ıslatın.

Oluşan çiziğin derinliği de temizleme işleminde etkili bir faktördür. Eğer çiziğin derinliği hafifse, cilalama işlemini çok daha kolay yapabilirsiniz. Ama çiziğin derinliği fazlaysa, çizik yüzeyini zımparalamanız gerekiyor.

Pasta ve Cilalama

Çizik giderme işleminde en kolay ve etkili yöntem, çizik giderici ürünler ve pastadır. Araç yüzeyi için üretilen özel karışım pasta, boyayı belli oranda incelterek çiziklerin yok edilmesini sağlar. Pasta uygulamasından sonra yüzeyin matlığını gidermek amacıyla ciladan yararlanılabilir.

Cilalama yöntemi ile araç daha parlak bir görünüm elde eder. Cilalama yönteminin uygulanması için ise bir takım basit adımlar var: cila makinesini en düşük ayarda tutarak aracın çizik yüzeyine yayın. Daha sonra hızı yükselterek cilalayın. Bu şekilde çiziklerden dakikalar içerisinde kurtulabilirsiniz.

Araba Çiziklerini Kasko Karşılar mı?

Bütün bu yöntemler ufak çaplı çizikler içindir, her zaman bu kadar şanslı olmayabilir, aracınızın hasarını kendiniz gideremeyebilirsiniz. Bu yüzden tek başınıza başa çıkamacağınız sorunlara karşı yapılabilecek en iyi şey, en doğru önlem kasko sigortası yaptırmaktır.

Kişilere geniş tercih seçenekleri sunan kasko sigortası ile hem büyük çaplı hasarları, kaskonuza dahil edeceğiniz mini onarım teminatıyla ufak araç hasarlarını bütçe kaygısına düşmeden giderebilirsiniz.

Sigortam.net’in avantajlı kasko sigortaları, aracınızın başına gelebilecek her türlü hasarda yanınızda! Siz de hala kasko sigortanızı nereden alacağınızı bilmiyorsanız, Sigortam.net’e gelerek kasko hesaplaması yapın, araç güvencenizi riske atmayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları