Tatilde Araç Kiralama Rehberi

Bilgi MerkeziKasko SigortasıTatilde Araç Kiralama Rehberi

Araç kiralama özellikle tatil zamanı ulaşım için iyi bir çözüm. Ayrıca kısa mesafeli şehirlerarası yolculuklarda kişi sayısına göre otobüsten daha ekonomik bir yol da olabiliyor. Özellikle Ramazan Bayramı sebebiyle memleketlerine gidecek olanlar için hem konforlu hem de ekonomik bir yolculuk mümkün.
 
?Kısa Mesafe ve Kısa Süreli Yolculuklar
 

Araç kiralama ihtiyacı çoğunlukla kısa mesafe veya kısa süreli yolculuklarda ortaya çıkıyor. Tatile çıkacak olan kişiler yolda vakit kaybetmemek adına genellikle uçak kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak havaalanına indikten sonra ulaşım için harcanan para ve zaman, uçak fikrinin tek başına yeterli olmadığını gösteriyor. Hele hele ilk defa gidilen bir tatil yöresinde yön bulmak tahmin edildiği kadar kolay olmayabilir. Bu sebeple tatilcilerin çoğunun havaalanına indikten sonraki ilk durakları araç kiralama ofisleri. Eğer önceden rezervasyon yapılmamışsa yaz sezonunda havaalanlarında araç bulmak pek kolay değil. Pek çok firmanın internet üzerinden rezervasyon imkanı sunduğu göz önünde bulundurulursa, tatile çıkmadan evvel istenen özelliklerde ve daha ekonomik fiyatlarda araçlar bulmak mümkün.
 
Otobüs Yolculuğundan Daha Ekonomik

 Araç kiralamanın avantaj sağladığı bir diğer durum da kısa mesafeli şehirlerarası ziyaretler. Özellikle bayram, düğün, akraba ziyareti gibi durumlarda komşu şehirler arasında bile ulaşım güçlüğü söz konusu. Otobüs hareket saatleri, servisler, otogarda kaybedilen zaman yolculuğun konforunu azaltırken, kişi sayısı arttıkça ekonomik olacağı düşünülen otobüs yolculuğu pahalı bir yolculuğa dönüşüyor. Bu yüzden günübirlik ziyaretler için en ekonomik yöntem araç kiralama. 4 kişi için İstanbul-Kocaeli yolculuğunun gidiş-dönüş 120 TL olacağı düşünülürse, günlük 70 TL’ye bile bulunabilen  kiralık araç ile aynı yol hem daha konforlu hem daha ekonomik kat edilebilir. Özellikle böyle durumlarda otobüs-kiralık araç karşılaştırması yapılmalı ve buna göre karar verilmelidir.
 
Araç Kiralamanın Ekonomik Yolları
 

Elbette araç kiralamanın yeterince ekonomik olması için bazı ipuçlarını kullanmak gerekli. Aksi takdirde beklenmedik faturalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden araç kiralamadan önce şunları gözden geçirin:
 
Araç Seçimine Dikkat!
 
Araç seçiminiz sadece fiyat odaklı değil aynı zamanda kullanım amacına da uygun olmalı. Bavullarla gideceğiniz bir yolculukta bagaj kapasitesi az olan bir araç ne kadar işinize yarar? Ya da ekonomik olsun diye araç kiralamak istiyorken yakıt tüketimi 12lt/100 km olan bir araç seçmek yeterince ekonomik midir? İhtiyaçlarınızı karşılamayacak olan aracı sadece ekonomik olması sebebiyle tercih etmeniz bütçenize zarar verebilir. Bu yüzden araç seçiminizde önceliğiniz ihtiyacınız olmalı, fiyat karşılaştırmasını bir sonraki adıma bırakmalısınız.
 
Benzin mi Dizel Mi LPG mi?
 
Araç seçimi için bir diğer önemli nokta, kiralama ofisi. Kiraladığınız aracın çalıntı çıkması sonucunda karşılaşabilecekleriniz tatilinizi veya yolculuğunuzu tatsız bir hale getirebilir. Bu yüzden kiralama ofisinin güvenilir ve mümkünse kurumsal bir firma ile çalışıyor olması önemlidir. Kurumsal firmaların sağlayacağı avantajlar sadece güvenlik ve araç bakımlarının düzenli olarak yapılması değildir.
 
Kiralık Araç Kaskosu
 
Araç kiralama şirketleri tarafından yapılan araç kaskosu “kiralık araç” için özel maddeler içermektedir. Primleri daha yüksek olan bu kasko sigortası, bazı şirketler tarafından yapılmamaktadır. Kiralık araç kaskosu hem aracı hem de sürücüyü korur. Araç kirasına ek olarak ödeyeceğiniz ek kasko primi cüz’i bir miktar olsa da herhangi bir kaza veya hasar durumunda sizi maddi külfetten kurtarır. Kiralık araç kaskosu bulunmayan araç ile yapacağınız kazada ise araç hasarı sizden talep edilir. Bu yüzden seçeceğiniz araç için kasko seçeneğiniz olup olmadığını öğrenmeniz önemlidir.
 
Araç kiralama hizmetini yalnızca bir yerden bir yere gitmek için kullanacaksanız, yani günübirlik gidiş-dönüşlü ziyaretler gerçekleştirmeyecekseniz, aracı gideceğiniz yerde teslim etmeniz de mümkün. Şube ağı geniş olan araç kiralama şirketleri, bir şehirden kiralanan aracın başka bir şehirdeki bir şubeye teslim edilmesine olanak sağlıyor. Böylece tekrar geri dönerek araç teslim etmek için zaman ve yakıt harcanmamış oluyor.
 
Araç Kontrolü
 
Kiralayacağınız aracı önceden kontrol ederek,  varsa çizik, eksik, hasar gibi durumları bildirirseniz, aracı iade ettiğinizde, önceden var olan hasarlar için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Bu yüzden aracı teslim alırken, görevli eşliğinde aracı kontrol edin ve gördüğünüz hasarların kira sözleşmenize eklenmesini talep edin. Aracın bakım ve muayene konusunda sorunu olmadığından emin olmak için gerekli belgeleri inceleyin, aracın uygun olmadığını düşünürseniz başka bir araç talep edin.
 
Araç Kiralama Fiyatları
 
Araç kiralama fiyatları ekonomik sınıf araçlar için günlük 70 TL ile 90 TL arasında değişmektedir. Üst sınıf araçlar içinse 100 TL’den başlayan fiyatlar 250 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ancak araç kiralama şirketleri tarafından yapılan bazı kampanyalar ile bu fiyatların yarısına bile araç kiralamak mümkün. Kullanılan telefon operatörüne, kredi kartına veya başka kriterlere göre sağlanan kampanyalı fiyatlar ile ekonomik fiyata araç kiralanabilir. Ayrıca internette bulunabilen fırsat kuponları ile de araç kiralamayı daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Bu şekilde kısa seyahatinizi en ekonomik ve en konforlu şekilde tamamlayabilirsiniz.
 
Araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak yol masraflarınızı azaltabilir, dilediğiniz saatte dilediğiniz mesafeye gidebilir, bavullarınızı oradan oraya taşıyarak yorulmazsınız. Kısa süreli ve kısa mesafeli seyahatleriniz için toplu taşıma/araç kiralama karşılaştırması yaparak sizin için en ekonomik ve en kullanışlı yolu seçin.
 
Kasko sigortası yaptırarak yolculuğunuz esnasında gerçekleşebilecek herhangi bir hasar için bütçenizi koruyun. Günlük 5-15 TL arasında değişen araç kiralamaya ek kasko sigortası ile yola güvenle çıkın. Eğer aracınız varsa kasko sigortası yaparak, beklenmedik kazaların size büyük masraflar çıkarmasını önleyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten kasko hesaplama yapın, size en uygun kasko sigortasına ulaşın. Kasko sorgulama dışında trafik sigortası, özel sağlık sigortası ve konut sigortası için de sigorta sorgulama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen sigorta tekliflerini görün, ihtiyaçlarınıza en uygun sigortaya kolayca ulaşın. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet sitesi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 destek alın.

Müşteri Yorumları