Araç Kullanımı Sırasında Dikkat Dağıtan 7 Neden

Ülkemizde trafiğin neden olduğu pek çok sorun var; stres ve çevresel kirliliğe bağlı olarak sağlık problemleri, can ve mal kayıpları bunlardan sadece bir tanesi. Ne yazık ki bu sorunların büyük bir çoğunluğu sürücü davranışlarına bağlı olarak yaşanıyor. 

Yapılan araştırmalara göre kaza yapma riskini arttıran, güvenliği riske atarak hem mal hem de can kaybına nedenlerin arasında sürücülerin dikkatsiz davranışları ilk sıralarda yer alıyor.     

Çeşitli nedenlere bağlı olarak dikkat dağınıklığı yaşayan kişiler, araç kontrolünü sağlamak zorlanmaktadır ve bu durumun etkisiyle trafik kazalarına davetiye çıkarmaktadır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Türkiye'deki trafik kazalarının nedenleri ile ilgili detayları "Türkiye’deki Trafik Kazaları ve Nedenleri" başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Güvenli sürüşü yol boyunca korumak ve trafikte sorumlu davranmak için dikkat dağınıklığını tetikleyen davranışların farkında olmakta fayda var. Trafikteki tüm sürücüleri düşünerek hareket etmeniz için dikkat dağıtan 7 unsuru bir araya getirdik.

 

Araç Kullanırken Dikkat Dağıtan 7 Davranış

1- Cep telefonuyla konuşmak

Araç sürücülerinin sıklıkla tekrar ettiği yanlış davranışların en başında direksiyon başındayken cep telefonu kullanımı gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre; sürüş esnasında cep telefonu kullanımı, sürücülerin çok daha fazla hata yapmasına ve tehlikeleri fark edememesine yol açıyor. 

2- Araç kullanırken yemek içmek

Direksiyon başına birşeyler tüketmek, sürücüler tarafından çok önemsenen bir konu olmasa da büyük oranda dikkat dağıtıyor. Örneğin; direksiyon başındayken yediğiniz yemeğin üzerinize dökülmesi ve bu esnada gözünüzü yoldan ayırmanız, hiç beklenmedik kazalara neden olabilir.

3- Cep telefonu ile oyalanmak

Teknolojinin gelişimiyle beraber pek çok uygulama cep telefonu aracılığıyla da kullanılabiliyor. Bu durum büyük avantajlar sağlasa da yaşanan kazaları arttırdı. Çünkü; sürücüler telefonla konuşmasa bile telefonları aracılığıyla sosyal medyada zaman geçirebiliyor.

4- Araç içindeki yolcularla konuşmak

Araç içerisindeki diğer sürücülerle konuşurken kaza yapan pek çok sürücü vardır. Araç içerisindeyken birden gelişen bir tartışma, bütün dikkatinizi dağıtarak direksiyon hakimiyetini kaybetmenize sebep olabilir.

5- Navigasyon cihazı ile ilgilenmek

Her ne kadar navigasyon gibi sürüş esnasında kolaylık sağlayan cihazlar vazgeçilmezlerimiz olsa da navigasyon veya harita ile ilgilenmek de dikkatinizi dağıtabilecek bir nedendir. Navigasyon cihazını muhakkak kullanmanız gerekiyorsa, araçtaki diğer sürücülerden yardım alabilirsiniz.

6- Dalgınlık

Gün içerisinde birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz ancak direksiyon başına geçince bu sorunlara değil, yola odaklanmalısınız. Günlük sıkıntılara takılmak veya bir takım sorunlara çözüm aramak gibi zihninizi meşgul eden davranışlar, kaza riskini arttıracaktır.

7- Yoldaki farklı olayları veya manzarayı seyretmek

Yolculuk esnasında trafik kazası veya yolda kalmış bir araç görmek oldukça doğaldır. Bu olaylara takılarak dikkatinizi dağıtmak, olayın ne olduğunu anlamaya çalışmak gibi zihni meşgul eden davranışlarda bulunmak veya geçtiğiniz manzaranın güzelliğine yoğunlaşmak gibi etkenler dikkatinizi dağıtır. İzlediğiniz kazalara bir yenisini eklememek adına tüm dikkatinizin yolda olmasına özen göstermelisiniz.

Her İhtimale Karşı Kasko ile Güvence Sağlayın

Siz tüm dikkatinizi yola vermiş olmanıza rağmen, karşı taraf aynı dikkati göstermemiş olabilir. Sizin dışınızda gelişen olayların bütçenize zarar vermemesi adına kasko sigortanızı yaptırmayı ve en uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’e veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımıza danışmayı unutmayın.

Müşteri Yorumları