444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Sigorta HesaplamaTüyoları

16 Ekim 2014

Araç sigortası, sadece araçları korumak için yapılan sigorta algısı bıraksa da hem aracı hem de kişileri korumayı amaç edinir. Güvence altına alınmak istenen risklerin boyutuna ve çeşitliliğine göre sigorta fiyatları belirlenir. Araç sigorta fiyatları ile ilgili detaylar için; ''Araç Sigorta Fiyatlarının Belirlenmesi'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Araç sigorta fiyatları sabit değildir, her yıl yeniden belirlenir ve sigortalı-sigorta şirketi gibi değişkenlere göre farklılaşır. Sigortalanma sürecinde, sigortalı ve sigorta şirketi sorumlulukları paylaşır. Bu sorumlulukların başında ise araç sigorta fiyatlarının belirlenmesi gelir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Sigorta şirketlerine, forumlara, danışmanlara sorulan soruların başını araç sigortası fiyatları ile ilgili sorular çekmektedir. Araç sigorta fiyatları nasıl belirlenir, araç sigorta fiyatlarını neler etkiler ve kim belirler... Araç sigorta fiyatlarının belirlenmesi sigorta türüne göre değişmektedir. Yani kasko ve trafik sigortası fiyatları farklı yöntemlerle belirlenir. Her 2 sigorta türünde de ortak olan ise araç sigorta hesaplaması yapmaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Araç sigortası hesaplama; yaşanması muhtemel risklerin analiziyle oluşan, her sigortalıya göre farklı sonuçları veren ve sigortalı ve sigorta şirketinin bilgi alışverişiyle yapılan bir işlemdir.

Araç sigorta hesaplamasını net bir şekilde anlamak için kasko ve trafik sigortasını ayrı ayrı değerlendirmek doğru olacaktır.

Araç Sigortaları ve Araç Sigortası Hesaplama Kriterleri

Trafik Sigortası Hesaplama

Aracın bağlı bulunduğu il; trafik yoğunluğunun olduğu fazla olduğu yerlerde risk fazla olduğu için teklif daha yüksek çıkacaktır.
 
Aracın markası; bazı araçlar yüksek risk grubuna girebilir, bu araçlar daha fazla prim ödemek zorunda kalabilir.
 
Aracın üretim yılı; bazen eski model araçlardan talep edilen sigorta fiyatları daha yüksek olabilir.
 
Aracın Geçmiş Hasar durumu; geçmişte hasarı çok fazla olan bir sürücüyle hasara hiç karışmamış bir sürücünün kasko fiyatları arasında büyük fark olacaktır.
 
Poliçe yenileme döneminin zamanlaması; sigorta yenilemesini geciktiren sigorta sahipleri cezalandırılacağı için primleri daha yüksek olacaktır.

Sigortalının yaşı; bazı sigorta şirketleri genç sürücüleri yüksek risk grubunda gördüğü için daha yüksek teklif sunabilir.

Kasko Sigortası Hesaplama

Poliçe teminatları; kasko sigortasının teminatları genişledikçe, ödenecek sigorta primi yükselir.

Aracın yaşı; bazen eski model araçlardan talep edilen sigorta fiyatları daha yüksek olabilir. Çünkü; eski modellerin hasarı durumunda gereken parçaları bulmak zorlaşacaktır.

Aracın markası-modeli; bazı araçlar yüksek risk grubuna girebilir, bu araçlar daha fazla prim ödemek zorunda kalabilir. Örneğin; spor araçlar daha yüksek risk grubundadır. Dolayısıyla ödenen prim daha yüksek olacaktır.
 
Aracın kullanım şekli;  mesleği gereği çok fazla trafikte olan kişiler daha fazla kasko fiyatı ödemek durumunda kalabilir. Çünkü; riske daha fazla açık konumdadır.
 
Araçtaki ek aksesuarlar; araçta bulunan aksesuarların kasko poliçesine eklenmesi, kasko fiyatlarını arttırır.
 
Hasar geçmişi; sürekli hasar yaşayan bir araç yüksek risk grubunda sayılır. Dolayısıyla kasko teklifi yükselir.
    
Uygun trafik sigortası ve kasko fiyatları için Sigortam.net’e gelerek araç sigorta hesaplaması yapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.7/24 sigortanızı telefonda yaptırın.
 


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.