En Çok Merak Edilen Soru: Araç Sigorta Poliçeleri El Değiştirir mi?

Otomobil alım satımlarının ülkemizde çok sık tekrarlandığına ‘’Ne Sıklıkta ve Neden Araç Değiştiriyoruz?’’ başlıklı yazımızda değinmiştik. Sürücülerin kafasındaki soru işaretleri sadece araç alımlarında oluşmuyor, araç satışları durumunda da merak edilen pek çok konu var. Bunlardan biri; araç satışı durumunda araç sigortalarının durumunun ne olacağı.

Bir aracın sahip olduğu iki sigorta türü var; kasko ve zorunlu trafik sigortası.Bu nedenle araç sigorta poliçelerininel değişimine 2 farklı açıdan bakmak gerekir.

Öncelikle her 2 araç sigortasındaki esas konu; sigorta poliçesinin söz konusu aracın sahibini takip ettiğidir. Bu şu anlama gelir: Araç sahibi aracını satarsa, yapılan trafik sigortasının bir geçerliliği olmayacaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik sigortası genel şartlarına göre; araç sahibi, aracın satışından sigorta şirketini haberdar etmelidir. Aracın elden çıkarıldığı bilgisinin sigorta şirketine bildirilmesi için bir süre sınırı vardır, bu süre 8 iş günüdür.

Sigorta şirketi araç satışının yapıldığı tarihi baz alarak trafik sigortasını iptal eder. Araç satışı poliçe yenileme dönemine denk geldiyse, prim iadesine gerek yoktur. Ancak araç satışı trafik sigortası poliçesi sürecinde gerçekleştiyse, kalan günler hesaplanarak primler araç sahibine iade edilir. Çünkü; trafik sigortası için alınan primler 1 yıllıktır.

Aracın yeni sahibi açısından baktığımızda ise trafik sigortası poliçesinin sağladığı güvence 10 gündür, yani aracı satın alan kişi 10 günlük süre zarfından yeni bir trafik sigortası poliçesi düzenlettirmelidir. Kısaca zorunlu trafik sigortasının el değişimi gibi bir durum yoktur, iptali gerekir. Aracın yeni sahibi araç için yeni bir poliçe düzenlettirmelidir.

Kasko Poliçesinin El Değiştimesi

Kaskolu araç çeşitli sebeplerle el değiştirmiş olabilir; araç sahibi vefat ettiği için mirasçılara geçmiş olabilir veya kişi kendi arzusu ile aracını satmış olabilir.

Araç sahibi vefat etmiş veya aracın yeni sahipleri mirasçılar olmuşsa; kasko da aynı şekilde mirasçıların üzerine geçer. Ancak kaskonun el değişimi için mirasçıların 15 iş günü içerisinde sigorta şirketiyle iletişime geçip durumdan haberdar etmesi gerekir. 8 iş günü içerisinde ise kasko poliçesinin feshedilme hakkı vardır. Bu hakkı; mirasçılar da sigorta şirketi de kullanabilir.

Kasko feshinden sonra kalan gün sayısı hesaplanarak prim iadesi yapılır. Çünkü; kasko da trafik sigortası gibi 1 yıllık bir süre için yapılır. Her 2 tarafta kaskonun feshi için bir bildiride bulunmadıysa, kasko poliçesi vade dolana kadar geçerli olur.

Kaskolu aracın satılması durumundaki haller ise kasko genel şartlarında geçmektedir. Kasko genel şartlarına göre; alı -satım işlemi ile birlikte kaskodan menfaat sağlayacak kişi de değişmiş olur ve kasko feshi otomatik olarak gelişir. Kaskonun vadesi dolmamışsa, yine prim hesaplaması yapılarak kasko sahibine iade edilir. Aracın kasko güvencesini tekrar elde etmesi için aracın yeni sahibinin kasko poliçesi düzenletmesi gerekir.

Siz de Sigortam.net üzerinden araç sigorta sorgulaması yaparak araç sigortalarınızı Sigortam.net ayrıcalığıyla alın. En uygun araç sigorta fiyatlarıyla bütçenizde tasarrufu yakalayın. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları