Araç Tamiri için Sizin Yapabilecekleriniz


Bilgi MerkeziKasko SigortasıAraç Tamiri için Sizin Yapabilecekleriniz


Günlük hayatımızda pek çok şeyi tek başımıza yapmak zorunda kalabiliriz. İş başa düştüğünde nerede olursak olalım; evde, işte, yolda sorumluluğu üstleniriz. Bunların en başında da araç tamiri ve bakımı gelir. Elbette en iyi iş, ustasının elinden çıkar. Lakin, gücümüzün yetebileceği işleri kendimiz yaparak bütçemizde tasarruf sağlayabilir, tamir işinin de keyfini sürebiliriz. 

Bilgisayarlarda, küçük ev aletlerinde olduğu gibi arabalarımızda da birtakım değişiklikler ve iyileştirmeler yapabiliriz. Eski model arabalarda yapabileceklerimiz daha fazla. Çünkü; eski model arabaların yapıları çok daha basit çözülüyor, deneme-yanılmalar çok daha kısa zaman alıyor.

 Elbette bu yeni model arabalarda değişiklik yapılamayacağı anlamına gelmez. Sürücülerin kendi kendilerine yapabilecekleri küçük çaplı tamirler de var. Peki bu tamirler, neler?

##teklif al ## 

Araç Bakımı ve Tamiri için Yapabilecekleriniz

Hem araç bakımı hem de araç tamiri, araçların performansına etki eder. Bakımı eksik yapılan veya tamiri yapılmadan yola çıkan araçlar, sürücüleri yarı yolda bırakabilirler. Araç bakımı ve bu bakımın araçlar için önemi ile ilgili detaylı bilgi için; ''Araç Bakımı Neden Önemli?'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Zamanında Sıvı Değişimi

Yeni model arabalarda sıvı değişimi için sadece dikkat edilecek birkaç nokta ve gerekli olan birkaç araç var. Bu bilgilerle sıvı değişimini tam zamanında yapabilirsiniz. Sıvı değişimini yaparken sıvıyı hiçbir yere değdirmeden kaba boşaltmak önemli. İşlemi gerçekleştirmek için gerekli olan araçları almadan önce bir fiyat araştırması yapmakta fayda var.

2. Yağ Değişimi Masraflarından Tasarruf

Yeni model araçlarda transfer kutu sıvılarını değiştirmek oldukça kolay ve masrafsız olacaktır. Araç motor yağının tamamını değiştirmeniz gerekmeyebilir. Bazen sadece yağ eklemek yeterli olacaktır. Yağı yenilemenizin yanı sıra eski yağ filtrenizi yeni yağ filtresiyle değiştirmeniz de gerekecek. Motor yağı ve değişimi ile ilgili detaylı bilgi için; ''Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

3. Yıllık Hava Filtresi Değişimi

Araba filtresinin tıkalı olması, araç performansını düşürebileceği gibi araca ekstra bir yük bindirebilir. Hava filtesini yılda en az 1 kere değiştirmeniz gerekir. Filtre değişimini yaparken, motorun sıcak olmamasına dikkat edin.

4-Temiz Farlar

Otomobilinizin farları aniden buğulanmaya başladıysa, hemen değiştirmeye çalışmayın. İçeriden kaynaklanan bir sorun olabilir ve tekrar edebilir. Buğu kaybolmuyorsa, özel buğu önleyici malzemeleri kullanabilirsiniz. 

5. Aşınmış Akü Başları

Akünüzün kutup başları oksitlenebilir veya sııkı bağlanmamış olabilir. Akünüzün boşalması veya akım iletmemesi aracın gerektiği çalışmasını engelleyebilir. Böyle bir durumda akünüzü gres yağı ile temizleyebilirsiniz. Akü bakımı geciktirilmemesi gereken bir süreçtir

6. Buz Çözücü Izgara Tamiri

Özellikle soğuk havalarda aracınızın ızgarası tıkanabilir. Bunun için buz çözücü bir malzeme kullanabilirsiniz. Buz çözümü için özel olarak üretilen bu ürünler, buz önleyici özelliğe de sahip olacağından bu işlemi daha az tekrarlamanız gerekecektir. Soğuk havalarda araç bakımı ile ilgili bilgi için; ''8 Adımda Aracınızı Kışa Hazırlayın!'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

7.Lastik Değişimi

Aniden patlayan lastikler canınızı sıkabilir. Lastik patlaması durumunda sakinleşerek aracınızı kenara çekmelisiniz. Lastik değişimi için sadece tekerleğin patlaması gerekmez. Her tekerleğin belli bir ömrü bulunur, bu yüzden mevsimsel lastikler kullanmalısınız. Lastik patlaması gibi durumlarda panik olmamak için; ''Lastik Patlaması Durumunda Yapılması Gerekenler'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

8. Küçük Aksesuarlara Büyük Çözümler

Beklenmedik anlarda, beklenmedik zararlar görebilirsiniz. Bu durumlarda aracınızda bulunan aksesuarlar kurtarıcınız olacaktır. Bu konuda yaratıcı örnek verilebilir; kırılan camların koli bandıyla yapıştırılması, kapanmayan bagajın sicimle bağlanması gibi. Yaratılan bu küçük ve yaratıcı çözümlerin araca ve araçtakilere zarar vermemesi gerekir.

Aracınızda küçük ama sizi aşan zararlar yaşanabilir. Bu küçük hasarların bütçenizi aşmaması için yapılabilecek en doğru şey kasko yaptırmaktır. Siz de hala araç kaskonuzu yaptırmadıysanız Sigortam.net’e gelerek kasko sorgulama yapın, en uygun 2014 kasko fiyatları ile güvenceyi yakalayın.

Müşteri Yorumları