Araç Tanımı Trafik Sigortasını Etki Eder mi?

Hangi araç sigortası çeşidi olursa olsun amaç; sigorta konusu olan şeyi korumak, olası risklere karşı güvenceye almak esasında; hasar anında bütçemizi aşacak ödemelerle karşı karşıya kalmaya engel olmaktır. 

Ne yazık ki sigorta sahibi olacak bireyler tek sorumluluklarının sigorta primi ödemek olduğu kanısına varabiliyor. Oysa ödenecek sigorta priminden çok daha önemlisi; doğru araç bilgilerinin eksiksiz verilmesi, hem aracın hem kişilerin ihtiyaçlarının en doğru şekilde belirlenmesi ve bu ölçüde sigorta teminatlarının belirlenmesidir.

Sigorta sahibi olurken de yapılacak bu adımların en ideal şekilde ilerlemesi için ise hem sigorta sahiplerine hem sigorta şirketlerine görev düşüyor. Görevin büyüğü ise; sigorta sahibi olacak bireyler çünkü; olası hasar durumunda eksik teminatlardan ve yetersiz poliçeden direk etkilenecek olan araç sahipleri.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

 

Trafik Sigortası ile İlgili Yeni Yönetmelik


Trafik sigortalı (Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında) araç sahiplerine destek ve yanlış bilgi sebebi ile zarara uğramalarına engel olacak uygulama için tarife uygulama esasları hakkında yönetmelikte, değişiklik yapılmasına dair yönetmelik çıkarıldı ve Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe konuldu. 

Bu yönetmeliğe göre; trafik sigortası yaptırırken araç tanımının hatalı değerlendirilmesi, yanlış teminata poliçe tanzim edilmesi, trafik sigortasına sahip sürücünün menfaatine zarar veremeyecek. Trafik sigortası poliçesinde olması gereken doğru teminat geçerli olacak.  Tüm araç sahipleri için geçerli olan trafik sigortasında; araç bilgilerinin hatalı girildiği poliçelerin sigorta sahibini zarara uğratmasının önüne geçildi.

Resmi Gazete’de  de yürürlüğe giren maddeden sonra mevcut olan poliçeler, herhangi bir işleme herek kalmadan geçerliliğini koruyor olacak. Trafik sigortası poliçesinin ilgili mevzuata bağlı kalınarak sonlandırılması halinde, sigorta şirketine iletilen prim 13 TL’dan az olamayak.

Farklı yönetmelikler ve sigorta şirketlerinin sunduğu farklı avantajlarla sahip olunması kolaylaşan trafik sigortası için zaman kaybetmeyin, aksi halde poliçe tarihi geçen trafik sigortası geçersiz sayılacaktır ve hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

’Zorunlu Sigortalarla İlgili Değişiklik Yapılıyor’’ yazımızda da bahsettiğimiz gibi trafik sigortası poliçe yenilemeleri de artık kritik derecede önemli, bu yüzden yenileme dönemlerini kaçırmamaya dikkat edin. Bunun için Sigortam.net’in poliçe yenileme formunu doldurun ya da 7 gün 24 saat hizmet veren Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Müşteri Yorumları