Kötü Kokular ve Lekeler için Araç Temizliği Önerileri

Yeni aldığınız veya yıllarca severek kullandığınız arabanıza dökülen sıcak süt, yoldan sıçrayarak arabanızı lekeleyen zift, bebeğinizin yapacağı ufak bir yaramazlık arabanızın kötü kokmasına veya kötü görünmesine sebep olabilir.

Bazen ıslak bir bezle veya araç kokusuyla çözebildiğiniz bu sorunlar, bazen de sizi günlerce veya haftalarca uğraştırabilir, büyük bir masrafa sokabilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.


Araç temizliği için önerilerimizi sizin için derledik:

Araba Nasıl Yıkanmalı?

Otomobil temizliğinde en önemli nokta aracınızı güneş görmeyen bir yerde yıkamanızdır. Güneş ışınları otomobilinize zarar verir. Aracınızın kapı ve camlarını kilitledikten sonra yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Aracınızı tüm pisliklerden arındırmak için mutlaka aracınıza kuvvetli su tutun. Suyu aracınızın tavanından tutmaya başlayın ve yavaş yavaş aşağıya doğru tutmaya devam edin. En son lastiklerinizi yıkayın. Böylece tüm kirler aşağıya doğru akar. Kirlerin hepsi aktıktan sonra temizlik malzemelerini kullanmaya başlayın aksi durumda aracınızda çizikler oluşabilir.

Temizleme

Araç temizliğinde mutlaka yumuşak bir bez ya da sünger kullanın. Fırçayla araç yıkamak arabanıza zarar verir. Aracınızı oto şampuanıyla yıkamanız burada önemlidir. Farklı kimyasal maddeler aracınıza zarar verir. Aracınızın yıkama işlemine de mutlaka tavandan başlayın. Kapılar, kaporta ve jantların temizlenmesiyle işleminizi tamamlayın.

Kurulama

Kurulama işleminde de yine yumuşak bir kurulama bezi kullanın. Yıkama işlemindeki gibi aracınızı kurulama işlemini de tavandan başlayarak yapın. Aracınızın camlarını ve aynalarını sürüş güvenliğiniz açısından iyice kuruttuğunuzdan emin olun.

Zift Lekesi

Çoğunlukla yaz aylarında, yeni asfaltlanmış yollardan geçen sürücüler için araçta zift lekesi oluşması alışılageldik bir durum. Zift lekesi için makul fiyatlarda zift çıkarıcı spreyler satılmaktadır. Ancak spreyin bulunamayacağı durumlar için gazyağı veya mazot gibi eski yöntemler de kullanılabilir. Tiner gibi boya inceltici maddeler ise asla sürülmemelidir.

Boyadaki Lekeler

Ağaç altına bırakılan arabalarda görülen boyadaki lekeler, küf gibi görünür ve sarıya benzer bir renkte olur. Araç tavanında ve kaportada bulunan bu lekeler ilk bakışta fark edilmeyecek kadar küçüktür.

Günümüzde bu tarz lekeler için araç yıkama ve temizlik hizmetleri veren yerlerde özel temizlik ürünleri kullanılır. Ancak bu işlemi de yine mazot veya gazyağı ile yapmak mümkündür. Ayrıca ağaçlardan dökülen reçine benzeri maddeler için de yağ kullanılabilir. Su ile çözünmeyen bu maddeler, yağda çözünecektir.

Bant veya Yapıştırıcı Lekesi

Araçta kırılan veya çatlayan yerler olduğunda geçici bir çözüm olması amacıyla bant ya da yapıştırıcı kullanılır. Bu yapıştırıcıları sökmek ise pek kolay değildir. Bu gibi durumlarda zorluk derecesine göre ıslak mendil, kolonya veya kaynar su yapıştırıcı lekesi çıkarmak için kullanılabilir.

Camdaki Silecek Suyu Lekesi

Camlarda kalan silecek suyu, güneş ışığı altında lekeye dönüşebilir. Böyle durumlarda camları sıcak su ile birkaç kez silmek işe yarayabilir. Ayrıca cam temizleyici sprey ile de silebilirsiniz. Ek olarak sirke ile silmek de eski bir yöntem olarak işinizi görebilir.

Çim Temizleme Suyu Lekesi

Çim temizleme suyu çoğunlukla kuyu suyu olur. Kireç içeren bu su arabanıza sıçramış ve leke bırakmışsa en etkili çözüm yine sirke olacaktır. Çünkü kireç baz, sirke ise asittir. Dolayısıyla sirke lekeyi çözecektir. Dilerseniz aracınızı cam temizleme spreyi veya sıcak su ile de temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Arabadaki Süt Kokusu Nasıl Çıkar?

Bir arabanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri süt dökülmesidir. Süt kokusu kolay kolay çıkmaz ve oldukça yoğun kokar. Süt dökülen yere ne kadar erken müdahale edilebilirse o kadar iyidir. Çünkü süt içindeki bakteriler, özellikle de sıcak havada hızla üremeye başlar. Zemine yerleşen süt zamanla bozulur ve kötü kokmaya başlar. Eğer süt bagaja dökülmüşse döşemeleri tamamen kaldırmak ve metal aksamı güzelce yıkamak gereklidir. Araç havalandırılmalıdır. Eğer imkan varsa oto temizleme hizmeti veren bir yere götürülüp temizletilmelidir. Böyle bir imkan yoksa aşağıdaki adımlar denenebilir:

  • Dökülen sütü havlu yardımı ile temizleyin,
  • Sütün döküldüğü bölgeye bol miktarda karbonat ve karbonatın üzerine de az miktarda soğuk su dökün, araç bir gün bu şekilde beklesin,
  • Ertesi gün karbonat ve su döktüğünüz bölgeyi süpürün.
  • Eğer koku halen geçmemişse elma sirkesi dökerek 15-20 dakika kadar bekletin ve silin.

Sıcak su gibi çözümler önerilse de sıcaklık bakteri oluşumunu arttıracağından bu doğru bir yöntem değildir. Ayrıca aracı havalandırmanız gerekse de sıcak havalarda bu işlemi garaj gibi kapalı ve dışarıya göre daha serin olan yerlerde gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Çözümü En Zor Koku

Araç içinde meydana gelebilecek en kötü durumu tahmin etmek zor değil. İstifra sonrası hem zor bir leke hem de kurtulması zor bir koku ortaya çıkar. Bu şanssız durumda olabildiğinde erken müdahale etmek gerekli. Derhal araba havalandırılmalı ve temizlenmelidir. Aksi takdirde zemine işleyecek olan lekeyi çıkarmak mümkün olmayacaktır. Ayrıca koku da sıcaklığın etkisiyle yerleşecek ve yoğunlaşacaktır. Aracı detaylı temizlik hizmeti veren bir yere götürme imkanı varsa götürülmelidir. Eğer aracı kendi kendinize temizleyecekseniz, bu sorunun çözümü de yine sirkeden geçiyor. Asidik yapısı ile çözünmeyi kolaylaştıracak olan sirke hem lekeyi hem de kokuyu azaltacaktır. Ayrıca leke çıkarıcı deterjanlar da etkili olabilmektedir. Son çare olarak çamaşır suyuna bile başvurulabiliyor olması, durumun vehameti hakkında ipucu verebilir. Bu durum için en önemli kısım aracın sürekli havalandırılması ve temizlenen yerin çok iyi kurutulmasıdır.

Arabada Sigara Kokusu

Aracınızda sigara içilmiş, aracınızı satacaksınız ve sigara kokmasını istemiyorsunuz veya aileye yeni katılacak üyenizin bu koku ile yolculuk etmesi içinize sinmiyor. Arabada igara kokusu, içmeyenler için hemen fark edilen bir koku olduğu için biraz özenli bir temizlik gerektiriyor. Öncelikle aracınızın polen filtresini değiştirmek gerekecektir. Tavan döşemeleri dahil tüm döşemeleri, koltukları halı yıkama makinesi yardımı ile temizleyin. Aracı sık sık havalandırın ve araç kokusu kullanın. Kısa bir süre sonra koku kaybolacaktır.

Araç Temizliği için İlginç Yöntemler

Saç Kremi ile Parlak Araçlar

Aracının parlaklığıyla övünmek isteyen sürücüler saç bakım kreminin yarattığı etkiye şaşıracaktır. Ayrıca saç bakım kremi ile yıkanan otomobilinizde yağmur damlaları da kalmayacaktır.

Ön Camdaki Lekelere Kola Çözümü

Havaların soğumasıyla birlikte araç camlarını çamur kaplamaya başladı. Görüş açınızı zorlayacak çamur lekelerini temizlemek için ön camınızı kola dökerek temizleyin. Kolanın yapısında bulunan kabarcıklar, ön camın üzerindeki tüm lekeleri yok edecektir. Ancak cam ile yıkadığınız camlar yapış yapış olacağı için iyice durulamalısınız.

Silecek Temizliği

Kış aylarında en çok leke tutan yerlerden biri de silecekler olacaktır, üstelik kirlenen silecekler camlarınızda da leke oluşmasına neden olacaktır. Silecek temizliği için ¼ fincan amonyak ile 1 LT’ye yakın soğuk suyu karıştırın, bu karışımı yumuşak bir havluya dökerek aracınızı nazik hareketlerle silin ve kurulayın.

Ev Yapımı Cam Temizleme Suyu

1 LT’ye yakın suyun içerisinde ¼ fincan amonyak ekleyin bu karışımı plastik şişeye doldurun ve aracınızın her kirlenişinde kullanmak için bagajınızda saklayın. Camlarınız kirlendiğinde bu karışını bir sünger yardımıyla kullanabilirsiniz, silecek temizliğinde olduğu gibi kağıt havlu yardımı ile kurulayabilirsiniz.

Kabartma Tozunu Hafife Almayın

4 LT oranında bir suyun içinde ¼ fincan kabartma tozu ve aynı oranda bulaşık deterjanını kapalı bir kaba koyarak iyice çalkalayın ve bu karışımı kullanacağınız zamanlarda çalkalayarak kullanın.

Arazi Kirlerine Tartar Kremi

Özellikle sıklıkla kırsal ve patika yollarda araç kullanan sürücülerin otomobilleri sıklıkla toz tabakasıyla kaplanacaktır. Bu tabakadan kurtulmak için tartar kremini kullanabilir, tartar kremi yardımıyla aracınızı silip iyice durulamak yeterli olacaktır.

Aracınızı korumak için yapmanız gerekenler bunlarla sınırlı değil. Kasko sigortası yaptırarak aracınızı maddi zararlardan koruyun, güvenle sürün. En iyi kasko fiyatları ve seçenekleri için Sigortam.net’ten sigorta sorgulama yaparak sigorta fiyat teklifi alın, en uygun kasko sigortasına %45 fiyat avantajı ile 3 dakikada ulaşın veya bizi 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan arayarak sigorta uzmanı danışmanlarımızdan 7/24 destek alın.

Müşteri Yorumları