?Yeni Aracımı Teslim Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yeni araç aldınız ve çok heyecanlısınız. Aracınızı teslim almak için araç bayisine gittiniz. Yeni araba almanın verdiği mutlulukla teslimat sırasında bazı önemli noktaları gözden kaçırabilirsiniz. Kaçırdığınız olumsuz noktaları aracınızı satın aldıktan sonra farkettiğinizde ise, mutluluğunuz mutsuzluğa dönüşebilir. Bu nedenle araç teslimi sırasında dikkat etmeniz gereken bazı yöntemleri sizlerle paylaştık.

Aracınızı Kontrol Edin!

Araç teslimi yapılırken, aracınızı eksiksiz olarak teslim aldığınıza dair bir belge imzalamanız gerekir. Bu belgeyi imzalamadan once aracın, aksesuarları dahil eksiksiz ve hasarsız olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Herhangi bir eksik ya da kusur görmeniz durumunda, bunu hemen bayiye bildirmelisiniz. Gerekli kontrolleri yapmadan bu belgeleri imzalarsanız daha sonra araçta kusur ya da eksik bulmanız durumunda kanunlar karşısında, aracı kusurlu olarak kabul etmiş sayılırsınız.

Araç Garantisi Önemli!

Aracınızın teslimatı sırasında önem vermeniz gereken önemli noktalardan biri garantidir. Araç garantisi, aracınızda garanti kapsamına giren herhangi bir arıza olması durumunda, aracınızın ücretsiz olarak tamir edilmesini sağlar. Garanti kapsamı ve süresi değişiklik gösterebilir. Size verilen belgelerde aracınızda herhangi bir problem ortaya çıkması durumunda, problemin firmanın garanti politikası çerçevesinde nasıl ele alınacağını öğrenebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Aracı Servise Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı okuyarak arabanızı servise vermeden önce dikkat etmeniz gereken noktaları ayrıntılarıyla öğrenebilir, daha güvenli bir şekilde aracınızın bakımını ve tamirini yaptırabilirsiniz.

Araç Garanti Çeşitleri ve Süreleri Nelerdir?
 
Mekanik Garanti
Türkiye’de ithalatçı firmalar ve yerli üreticilerin mekanik arızalar için verdikleri garanti hizmetidir. Türk otomobil pazarında satılan yerli ve ithal otomobillerde yaygın olarak teslim tarihinden başlayarak mekanik arızalar için 1 yıl sınırsız kilometre ile garanti uygulanıyor. Her otomobil markasında aynı sure geçerli olmuyor. Bazı markalarda garanti süresi belirli km’ler dahilinde 2 yıla hatta 3 yıla kadar çıkabiliyor.

Yedek Parça Garantisi
Orijinal yedek parçalar takıldıktan sonra bir malzeme veya üretim hatası, kusurlu veya eksik teslimat nedeniyle şikayetler olması durumunda yedek parça garantisi doğar. Araç garantisi veya yedek parça garantisi çerçevesinde bir parça değiştirildiğinde, bu yeni bir yedek parça garantisi doğurmaz. Tam tersine mevcut araç veya yedek parça garanti süresinin dolmasıyla bu parçanın garantisi de biter.

Boya Garantisi
Otomobil firmaları tarafından sunulan boya garantisi, üretim hatasından kaynaklanan boyada kabarma, dökülme gibi sorunları kapsar. Boya garantisinin süresi genellikle aracın teslim tarihi itibariyle 3 yıldır. Sorunlar bu süre dahilinde hiçbir ücret istenmeksizin giderilir. Çizik gibi müşteri hatasından doğabilecek sorunlar bu garanti programına dahil değildir.

Paslanmazlık Garantisi
Otomobilin kaportasının herhangi bir nedenle paslanması veya delinmesi halinde devreye girer. Bir yıldan başlayan paslanmazlık garantisinde bu süre bazı markalarda 12 yıla yükselebiliyor. Ancak yaygın uygulama 3 yıldır. Bu tip bir hasar oluştuğu takdirde yedek parça ve işçilik dahil olmak üzere hiçbir ücret talep edilmeden sorun giderilir.
 

Aracınızın hasarları kasko sigortası ile karşılansın. Hemen Sigortam.net üzerinden araç kasko hesaplama yapın en uygun araba kasko fiyatları ile sigortanızı yaptırın.

Müşteri Yorumları