Aracı Servise Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınız arızalandığında yetkili servisi mi tercih edersiniz yoksa “tanıdık usta”yı mı? Yetkili servis, ücret sebebi ile genellikle ikinci sıradadır. Peki hangi durumlarda yetkili servis, hangi durumlarda tamirci tercih edilir, hangi bakımları siz yapabilirsiniz? Garanti süresi henüz dolmamış araçlar için yetkili servis dışında bir seçenek yoktur. Aksi takdirde garanti kapsamı dışında kalınacağından, araç sahipleri bakım ve tamir işlemleri için araçlarını yetkili servise teslim ederler. Garanti süresi dışında veya ağır olmayan bakımlarda ise fiyat avantajı sebebiyle özel servis tercih edilir. Her iki seçenekte de aracınızı teslim etmeden önce ve teslim aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Araç servislerinde “fatura şişirme” olarak bilinen durum neticesinde aracınızda yapılan işlemler için sizden fahiş ücretler istenebilir veya hiç yapılmamış olan işlemler yapılmış gibi gösterilebilir. Bu yüzden aracınızı servise vermeden veya servisten aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken hususları gözden geçirin.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Orijinal Parça Kullanımı

Bakım veya tamir amacıyla değişecek olan parçanın orijinal parça ile değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edin. Orijinal parça fiyatı daha yüksek olmakla birlikte, bazen orijinal olmayan parça da orijinalmiş gibi gösterilip faturaya yüksek bir fiyattan yansıtılabiliyor. Ayrıca orijinal olmayan parçanın ilerleyen zamanlarda araçta bir arıza veya hasara sebebiyet verip vermeyeceğini kestirmek de mümkün değil. Böyle bir durumda ek tamir masrafları ile karşılaşmak da olası.

Motor Yağı Fiyatı

Her ne kadar araç için kullanılması gereken motor yağı kılavuzda belirtilmiş olsa da, servisler genellikle daha pahalı motor yağlarını kullanarak kârını arttırmaya yönelebiliyor. Ayrıca serviste konan motor yağının litre bazında fiyatı, piyasa fiyatından yüksek olabiliyor. Bu sebeple motor yağı değişimini kendiniz yapabilirsiniz.

Eksik Bakım ve Değişim Kontrolü

Faturada yer alan bakım ve değişimlerin tümünün yapıldığından emin olmak için ilgili parçaları kontrol etmeniz gerekir. Bazı bakımlar yapılmadığı halde faturaya yansıtılmış olabilir veya bu bakımlar, ekstra ücrete tabi olmayan bakımlar olabilir.

Serviste Filtre Bakımı

Araç servisinde filtre değişimi yerine filtre temizliği yapılmış olabilir. Değişim istiyorsanız bunu ayrıca belirtin ve yine kontrol edin. Aksi takdirde yapılacak işlem halihazırda kullanıyor olduğunuz filtreyi temizleyip yerine takmaktan ibarettir.

Araç Servisteyken Yedek Araç Veriliyor Mu?

Eğer aracınız serviste uzun süre kalacaksa ve bu süre içinde yedek araç kullanmanız gerekecekse  hazırlıklı olun. Çoğu araç kiralama şirketi uzun süreli kiralamalarda indirim sunar ve ayrıca erken rezervasyon fırsatı tanır. Aracınız için yaptıracağınız bakımlar daima periyodik kontroller olmayabilir. Herhangi bir kaza ve hasar durumunda tamir ve bakım masraflarınızı azaltmak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

Müşteri Yorumları