Aracımızın Çevreyi Kirletmemesi için Alacağımız Önlemler

Hava kirliliğinin, başta sağlığımız olmak üzere yaşamsal konforumuz üzerine de olumsuz etkileri vardır. Duman; katı yakıtlar ve akaryakıt gibi karbonlu maddelerin tam yanmamasından meydana gelen katı ve sıvı parçacıklarından oluşan gaz karışımıdır. Hava kirliliğinin bir çeşididir ve görüş uzaklığını azaltıcı etkiye sahiptir.

Kentlerde ısınmadan kaynaklanan kirlilik kadar, nüfus artışı ve gelir düzeyinin yükselmesine paralel olarak motorlu taşıt artışının neden olduğu zararlı egzoz gazları da önlem alınması gereken önemli bir hava kirliliği sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Benzinli ve dizel taşıtların çıkardığı egzoz gazlarında bulunan zararlı maddelerin, özellikle nüfus ve trafiğin yoğun olduğu büyük kent merkezlerinde çevreye verdiği zararlar çok daha fazla olmaktadır. Taşıtlardan kaynaklanan kirleticiler karbon monoksit, azot oksitler, hidrokarbonlar ve kurşundur. Hava kirliliğinin büyük kısmı otomobillerden kaynaklanır.

Bu nedenle günlük hayatta ulaşım alışkanlıklarımızı yeniden düzenleyerek hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olurken aracınızı ve sağladığınız tasarrufla bütçenizi de koruyabilirisniz. Bu önlemler şöyle sıralanabilir:

 • Toplu taşımanın tercih edilmesi Kişi başına düşen karbon salınımını azalttığı için en fazla önerilen çevre koruma ve hava kirliliğini önleme yöntemidir.
 • Yürüme mesafesindeki yerlere yürüyerek ya da bisikletle ulaşımın tercih edilmesi En yakın yerlere bile araçlarımızla gitmeye alıştık. Bunu biraz değiştirerek hem sağlığımızı korumuş, hem bütçemize katkı yapmış hem de havayı temiz tutumuş oluruz.
 • Duraklama ve beklemelerde aracın çalıştırılmaması Aracımızı kullanırken, trafiğin tıkandığı noktalarda kontağın kapatılarak beklenmesi, yakıt tüketimini ve zehirli madde salınımını azaltacaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Aracımızın Havayı Kirletici Etkilerini Önlemek veya Azaltmak için Neler Yapabiliriz?

Kişisel olarak alacağımız önlemlerin başında aracımızı gereken koşullara uygun olarak kullanmak yer almaktadır., Hava kirliliğini azaltmak için;

 • Egzoz gazı emisyon ölçümü zamanında yapılmalı
  Kanunlar tarafından tüm araçlar için zorunlu bir işlem olan “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü”, trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazı emisyonlarının kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır. Egzoz gazı emisyon ölçümü, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş TÜVTURK Muayene İstasyonları’nda gerçekleştirilmektedir. Çevre korumasına katkıda bulunmak için aracınızın emisyon ölçümünü zamanında yaptırmanız ve gereken önlemleri almanız önemlidir.
 •  Araçların bakım ve onarımları zamanında yapılmalı
  Aracınızda bakım ve onarım gerektiren işlemleri yaptırmayı ertelemeniz ve ihmal etmeniz, yakıt tüketimini artırmaya neden olabilir. Bu nedenle arıza ne olursa olsun, zamanında müdahale etmeniz hem bütçenizi hem de çevreyi korur.
 •  Araçların muayeneleri periyodik olarak yapılmalı
  Aracın bakımı kadar muayenesi de önemlidir. Periyodik araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu araçların, teknik yeterliliklerinin kontrolü için yapılmaktadır. Araçların düzenli olarak muayene edilmesi ile teknik kusurları giderilmiş olmakta, aracınızı daha güvenli olarak sürebilmeniz garanti edilmektedir. Araçtaki arızaların ortaya çıkması ile de fazladan yakıt tüketimi önlenmektedir.
 • Temiz yakıt kullanılmalı
  Şu an araçlarda kullanılan benzin, dizel ve LPG yakıtlarının arasında hava kirliliğine en az sebep olan LPG’dir. Ancak aracınız benzinli ise farklı istasyonların benzinlerini karşılaştırabilir ve en temizinin hangileri olduğunu bulabilirsiniz. Temiz yakıt kullanmak hem aracın ömrünü uzatır, hem de çevrenin daha az zarar görmesini sağlar.
 • Araç kapasitelerinin üzerinde yolcu ve yük taşınmamalı
  Aracın üretici tarafından belirlenmiş olan yolcu ve yük kapasitesinin üzerinde ağırlık taşınması doğrudan yakıt tüketimine etki etmektedir. Bunun yanı sıra aracın yıpranmış olması da ileride yakıt tüketimini artırıcı, dolayısı ile bütçenize ve çevreye de zararlı etki yapar. Bu nedenle otomobilinizin kapasitesi dahilinde ağırlık taşımanız önemlidir.
 •  Benzinli taşıtlarda katalitik konvertör takılmalı
  Katalitik konvertör, otomobilin egzoz çıkış borusuna bağlanan ve zararlı gaz emisyonunu azaltan çelik kutu şeklindeki elemandır. Son derece basit bir yapısı olan cihaz, havaya salınan zararlı gazları büyük ölçüde engellemektedir.

  Araçlarda yanma işlemi sonucu ortaya çıkan nitrojen, karbondioksit ve su buharı hiç bir filtre tarafından engellenmeyip doğrudan havaya karışırken, katalitik konvertör cihazı çok zehirli bir gaz olan karbonmonoksit ve nitrojenoksitler ile birlikte yanmamış yakıt ve dumanı oluşturan gaz parçacıkları olan hidrokarbonlar ve uçucu organik bileşenleri tutar ve havaya salınmasını engeller.

  Toplum olarak hem sağlığımızı hem yaşam kalitemizi etkileyen hava kirliliği oluşumunun önlenmesi ve azaltılması aynı zamanda gelecek nesillere bırakacağımız temiz bir çevrenin de temelini oluşturmaktadır. Aracınızda oluşabilecek zararları önlemenin ve maddi anlamda kendinizi güvence altına almanın yolu araç kasko sigortası yaptırmaktır. Trafikte veya dururken başınıza gelebilecek çarpma, çarpılma, yanma ve çalınma gibi durumlara karşı araç kasko sigortanızı vakit kaybetmeden yaptırın. Size en uygun kasko ve trafik sigortası için Sigortam.net internet adresinden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan bize 7/24 ulaşın.

 

Müşteri Yorumları