Aracımın Performansını Nasıl Yükseltirim?

Araç performansını artırmak, sürüş keyfinin de artması demektir. Sürüş keyfinin yanı sıra yapılan bazı ayarlar ile aracınız daha güvenli ve ekonomik olacaktır. Araçların performansını artırmak için yapılan işlemlere modifiye veya tuning adı veriliyor. Eğer siz de arabanızı modifiye etmek istiyorsanız, nereden başlamak gerektiği ve neler yapılabileceği ile ilgili bu yazımız ilginizi çekecektir. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç PerformansıModifiye işleri ülkemizde çok yaygın olarak kullanıldığından dolayı bugün önemli büyüklükte bir sektör haline geldiğini söyleyebiliriz.

Bu işlemlere yönelik çok çeşitli dergiler, TV programları bulunmakta, hatta sadece tuning için yurt dışında ve Türkiye’de fuarlar düzenlenmektedir.

Modifiye konusunda ilk adımlarınız şunlar olabilir:

Motor Modifiyesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

 • Motorda yapılan modifiye işlemleri motorun beygir gücünü artırmaya yöneliktir. Aracın daha seri hızlanması ve ulaştığı maksimum hızın artırılması da modifiye ile amaçlanan noktalardandır.
 • Araçların motor performanslarını artırmak için başlanacak ilk yerler emme manifoltu, egsoz, egsoz manifoltu ve beyin yazılımı veya beynin kendisini olabilir. 
 • Motorda ekstra güç için yapılabilecek işlemler arasında daha geniş piston kullanmak, NOS tüpü taktırmak veya egzantrik milinin derecesini değiştirmek gelmektedir. Karbürasyon, chip tuning, porting, rolishing, egzost sistemleri, supercharge (süperşarj), turbo, hava filtresi değiştirilmesi gibi işlemler de motor tuning için yapılabilecek işlemler arasındadır.
 • Tüm bu işlemler birbirinden farklıdır ve maliyet olarak da çok değişkenlik gösterebilmektedir. 

Fren Performansını Artırmak

 • Aracın performans yükseltimi sadece motor modifiyesi ile kalmıyor. Motorun yanı sıra fren performansının artırılması can güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Konunun uzmanlarına göre fren performansı, motor işlemlerinden önce ele alınmalı, daha sonra motor düşünülmelidir. Aracın motorunda yapılacak en ufak değişiklikte bile frenler düşünülmeli, böylece herhangi bir sebepten dolayı oluşacak olumsuzluklar baştan engellenmelidir.
 • Fren performansı için daha kaliteli bir fren balatası, kaliteli bir hidrolik yağ, süspansiyonla alakalı spor amorsörler ve spor yaylar kullanılabilir.

 
Doğru Yakıt Kullanımı

 • Arabanızda doğru yakıtın kullanılması da performansı artırıcı etki yapmaktadır. Aracınızı alırken hangi yakıtın kullanılacağını öğrenip, sadece o yakıt türünü almanız, arabanızın performansı için gereklidir.

Chip Tuning Yaptırmak

 • Çip ayarı da denilen bu yöntem, elektronik beyne sahip araçlardaki motor yönetim sisteminin yazılımının değiştirilmesi ile gerçekleşmektedir. Yazılıma perfomansı artırıcı özellikler yüklenerek aracın beyninin motoru daha yüksek performans ile çalıştırması sağlanmaktadır.
 • Chip tuning işlemi sayesinde atmosferik araçlarda %6 ile %10 arasında, turbo, benzinli ve turbo dizel araçlarda %15 ile %30 arasında güç artışı elde edilmektedir. Bunun yanı sıra normal kullanımda %4 ile %8 arasında yakıt ekonomisi sağlanabilmektedir.
 • Üretilen yeni nesil enjeksiyonlu araçların hemen hemen tümü bu işlem için uygundur ve chip tuning en az maliyetli işlemlerden biridir. Bu nedenle modifiyeye başlarken akla gelen ve yapılan ilk işlemler arasında bulunmaktadır.

 
Aksesuarların Değişimi

 • Aracınızın motor, fren ve yazılımını modifiye etmenin yanı sıra içinde ve dışında kullanacağınız farklı aksesuarların de sürüş keyfinize katkı yapacağı açık. Aracınızın markası ne olursa olsun, onu kendi zevklerinize göre değiştirmeniz mümkün.
 • Aracın dış tarafında jant-lastik, karoser kiti, farlar, far kaşları, son susturucular, aynalar ve hava kanalları değiştirilebilir. Üstelik kullanılan bu aksesuarlardan bir bölümü, otomobilin sadece görünümüne değil, yol tutuşuna da katkı sağlamakta. Araç içinde ise direksiyon simidi, vites topuzu, konsol kaplamaları, koltuklar ve renkli gösterge zeminleri yapılabilecek değişiklikler arasında yer alıyor.
 • Araç modifiyesine başladıkça ve yeni işlemleri öğrendikçe bu konu bir hobiye dönüşebilmektedir. Maliyet açısından da yapılan değişiklikler küçük fakat etkili olabilir. Modifiye hakkında bilgi sahibi oldukça yeni gelişmeleri takip edebilir, diğer modifiyeli araç sahipleriyle tanışabilir, bilgi alabilir ve yeni bir çevre edinebilirsiniz.

 
Araç Aksesuarlarınıza Kasko ile Güvence Sağlayın

Modifiye işlemlerinde araç kasko sigortası hakkında bilgi sahibi olmanız da faydalıdır. Değişen parçaları da ek teminat ile kasko sigortası kapsamına aldırabilir ve herhangi bir hasar durumunda sigortanızdan ödenmesini sağlayabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi ve kasko teklifi için 444 24 00’dan Sigortam.net uzmanlarına hemen ulaşabilirsiniz.

Müşteri Yorumları