Aracınız Yeni Yıla Hazır mı?

01 Nisan 2013 tarihinden itibaren sigorta şirketleri kasko bedelleri için “Kasko Araç Değer Listesi” dışında bir kaynağı referans alabilirler. Bu tarihten itibaren poliçelerde “Araç Değeri” değil sadece referans kaynağı belirtilecektir.

 

Yeni yılla birlikte araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlar da gündeme geliyor. Yeni yıl, yeni vergileri ve kuralları beraberinde getiriyor. Yeni yıla aracınızın bakımını yaptırarak, yenilenmiş ve eksiksiz başlamanız için önemli bazı bilgileri biraraya getirdik.
yeni yılda araç bakımıÖncelikle aracınızdan en yüksek faydayı sağlamak için hem bakımlarına dikkat etmenizi, hem de olası hasarlara karşı korunmanızı sağlamak için kasko poliçenizi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.
 

Motorlu Taşıtlar Verginizi (MTV) Ödemeyi Unutmayın

 
Ocak ayı, araç sahipleri için MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi ) zamanı demek. Her yıl iki taksit halinde ödenen bu verginin ilk taksidi için son tarih 31 Ocak 2013 Perşembe. Son güne kalmadan bir an önce ödenmesini tavsiye ederiz.
 
Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefleri, 2013 MTV'nin birinci taksitini ödemek için, kendilerine uygun olan aşağıdaki herhangi bir seçenekten faydalanabilirler:
 
– Kredi kartı ile Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sayfasında yer alan İnternet Vergi Dairesi kısmından kredi kartı ile ödeme seçeneğini kullanabilir,
 
– Ayrıca anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya doğrudan bankalara başvurarak ödeme yapabilir,
 
MTV yönünde mükellefiyet kaydının bulunduğu vergi dairesi müdürlüğüne veya MTV'yi tahsile yetkili diğer vergi dairesi müdürlüklerine giderek ödeme yapabilirsiniz.
 
2013 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi bedeli, bir önceki yıl vergisinin ‘yeniden değerleme oranına göre’ yüzde 7,80 oranında yükseltilmiş bulunmaktadır. 
 
 

Zorunlu Trafik Sigortanızı Kontrol Edin

 
2013 yılı için sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası fiyatlarını belirledi. Trafikte seyreden tüm araçların yaptırması şart olan trafik sigortası, herhangi bir kaza anında karşı tarafa ve 3. şahıslara verilen zararları karşılamaktadır. 
Yeni satın alınan araçların ruhsat alabilmesi için trafik sigortası yaptırılması gerekmektedir. 
 
Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve limitleri her sigorta şirketinde aynı olsa da, aracınızın hasarsızlığına ve başka bir takım etkenlere bağlı olarak ödenecek primlerde ufak farklar olabilmektedir. Bu nedenle trafik sigortanızın yeni tarifesini sorgulamak ve bütçenizi buna göre ayarlamakta fayda var. 
 
 

Yeni Yılda Aracınızı Kasko ile Güvenceye Alın 

 
Otomobil sahiplerinin, trafikte başlarına gelebilecek tüm olası kazalar için maddi zarara uğramamak adına araçlarına kasko sigortası yaptırmaları önemle tavsiye edilmektedir. Özellikle kış aylarında yağmurlu ve karlı havaların çok uzun süre etkili olması, araçları kazalara ve afetlere daha açık bir hale getirmektedir. Bu nedenle yeni yılda araç sigortası olmayanların vakit kaybetmeden kendileri için en uygun kasko poliçesini yaptırmaları kayıpları en aza indirmek açısından önemlidir.
 
Kasko sigortası yaptıranların sigorta şirketlerine ödedikleri primlerin belirlenmesinde temel olarak alınan araç kasko değer listesi araçlarının marka, model, model yılı ve motor hacimlerine göre belirlenmektedir. Bu ücretler Türkiye Reasürans ve Sigorta Şirketleri Birliği tarafından aylık olarak belirlenip, yayınlanmaktadır.
 
Trafikte başınıza gelebilecek her türlü riske karşı güvenli olmak ve bütçenizi korumak için kasko sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin. 
 
 

Aracınızın Genel Durumunu Kontrol Edin

 
Kış aylarında araç bakımı hayati önem taşımaktadır. Olması gerektiği şekilde kullanılmayan araçların trafiği engellemesi, yaşanacak kazalar, can ve mal kaybı kaçınılmazdır. Bir kaç küçük önlemle riskler kontrol altına alınabilir ve güvenlik sağlanabilir.
 
Kışın soğuk ve karlı havalarda, don ve buzlanma durumlarında araç üzerinde uygulanması gereken basit işlemlerden birkaçı yağın, radyatör soğutma sıvılarının ve cam sıvılarının kontrollerinin yapılarak antifrizli cam sıvısının eklenmesi; silecek süpürgelerinin kontrollerinin yapılması ya da değişimi sağlanmasıdır. Bunların yanı sıra akü de mutlaka belli aralıklarda kontrol edilmelidir.
 
Araçta mevsim şartlarına uygun olarak kış lastikleri takılı olmalı ve 1 adet de stepne bulunmalıdır. 4 lastiğin bakımı kadar stepnenin de kontrollerinin yapılması, hava basıncına dikkat edilmesi ve her an kullanıma hazır tutulması gerekmektedir.
 
Araçlarda şu malzemelerin bulundurulması zorunludur: İlk yardım çantası, reflektör, zincir, takoz ve çekme halatı. En kritik durumlarda sizi yolda kalmaktan kurtaracak önlemlerinizi aldığınızdan emin olarak sürüşünüzün keyfini çıkartın.
 
Servisin yapabileceği kontroller için periyodik bakım kilometresinin veya süresinin gelip gelmediğine dikkat edin. Yılın başında aracınızın bakım zamanını bilerek bütçenizi de buna göre ayarlayabilirsiniz.
 
 
Bunların yanı sıra herhangi bir kaza olasılığına karşı maddi önlemlerinizi alarak güvencenizi sağlamak için kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. İhtiyacınıza özel en uygun fiyatlı kasko ve trafik sigortası için Sigortam.net internet adresinden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan bize 7/24 ulaşın. 

Benzer İçerikler