Aracınıza Bahar Bakımı

11 Mart 2016
Kış mevsiminin hava ve yol koşullarından yıpranan aracınız, bahara girmeden bakıma ihtiyaç duyuyor olabilir. Aracınızın bakımını kendiniz yapmak istiyorsanız, işte size birkaç ipucu:
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kış Lastiklerini Değiştirin

Kış LastiğiKış lastiklerini rafa kaldırmanın zamanı! Sıcaklıkla beraber lastik basıncı da artabileceğinden, kış lastikleri performans kaybedecektir. Özellikle kışın yol tutuşuna büyük etkisi olan çivili kış lastikleri, yazın tam tersi bir durum sergiler.
 
Bunun yanında, aynı aks üzerindeki lastiklerin hava basıncında farklılık olursa, araç düşük hava basıncına sahip lastiğin bulunduğu yöne çekecektir. Bu yüzden lastiklerinizin basınç kontrolü ve bakımını yapmanız gerekir. 
 

Hava Filtresini Temizleyin

Hava FiltresiHava filtresi, motorun ihtiyaç duyduğu havayı her türlü hava koşulunda sorunsuzca sağlayabilmelidir. Kışın yağmur, toz, çamur gibi dış etmenlere maruz kalarak tıkanan hava filtresi, bahar öncesi değiştirilmelidir. Eğer hava filtresi, yakıtın tamamını yakacak düzeyde oksijen sağlayamazsa, motorda güç kaybı oluşur. Yakıtın çoğu, yanmadan egzozdan çıkacağından, bu durum yakıt israfına sebep olur. Bu da doğrudan yakıt tüketimini etkiler.
 
Temiz bir hava filtresi, daha az yakıtla daha fazla yol yapmanızda büyük önem taşır. 
 
Aracınızın hava filtresini temizlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:
 
  • Temizleyici sprey kullanarak filtreyi ıslatın. Filtre içindeki kir akana kadar bekleyin.
  • 15-20 dakika sonra temiz, klorsuz, soğuk su ile filtreyi durulayın. Durulama işlemini temiz yüzeyden kirli yüzeye doğru yapın.
  • Filtreyi oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Kuruması için hiçbir özel yöntem kullanmayın. Doğal olmayan ısı kaynaklarına maruz kalması, filtrenize zarar verecektir.
  • Kuruma işlemi bir günü alabilir. Filtre kuruduktan sonra yağlama spreyi kullanarak iyice yağlayın.

 

Motor Yağını Değiştirmeyi Unutmayın

Motor YağıAraç bakımı için önemli bir diğer nokta da motor yağıdır. Motor yağı, motor üzerindeki parçaların üzerinde bir tabaka halinde bulunarak sürtünmeyi en aza indirger.
 
Sürtünmenin az olması, tekerleklerin daha çabuk dönmesini sağlayarak güç kaybını engeller. Ayrıca içeriğindeki temizleyiciler sayesinde motor yağı motoru pas ve kirden korur.
 
Bahar ve yaz aylarında sıcaklıktan dolayı motor yağı daha fazla ısınacaktır. Bu yüzden bahara girmeden motor yağınızı değiştirmenizde fayda var. Yağ ölçümünü ise şu şekilde yapabilirsiniz:
 
  • Motoru çalıştırma ısısına getirin. Aracınız düz bir zeminde olsun.
  • Motorunuz çalışma ısısına geldiğinde aracı durdurun. Yağ çubuğunu çıkarıp iyice temizleyip geri takın.
  • Yağ çubuğunuzu geri çıkardığınızda yağ seviyesinin minimum yağ seviyesi çizgisinin altında olduğunu görüyorsanız, yağ değişim zamanınız gelmiş demektir. 
 

Hidrolikler

HidrolikEğer bahar ve yazların uzun sürdüğü bir yerde yaşıyorsanız, özellikle fren hidroliğinizin yağ değişimi konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü sıcaklığın etkisiyle hidrolik yağı kaynama yapabilir. Ayrıca fren hortumlarındaki kaçaklar da hidrolikte azalmaya neden olabilir.
Hortumda kaçak olmasa da hidrolik yağı, fren pistonları ile balataların zamanla sıkışarak oluşturacakları boşluğa dolacağından yine azalma gösterebilir.
 
Direksiyon hidroliğinde kullanılan yağ ise genellikle sorun çıkarmaz. Yine de dikkat etmeniz gereken birkaç husus olabilir. Direksiyonunuz sertleşmişse, muhtemelen hidrolik yağınız eksilmiştir. Eğer bu eksilme, haddinden fazla olursa direksiyon pompası yanabilir. Bahar bakımı yaparken, hidrolik yağlarınızın ne seviyede olduklarını kontrol etmeyi unutmayın.
 

Cam Suyunu Değiştirin

Cam SuyuKışın yağmur, kar ve yoldan gelen sular sebebiyle çok fazla kullanmak zorunda olduğumuz cam suyu püskürtme sistemi, bahar geldiğinde yıpranmış olacaktır.
 
Bu yüzden bu sistemi de kontrol ederek, gördüğünüz eksiklikleri gidermelisiniz. Cam suyunu değiştirirken saf su yerine deterjan katkılı su kullanmanız, camların temizliği için önemlidir. 
 

Yıpranan  Sileceklere Dikkat

Kış koşullarında kullanıma bağlı olarak yıpranan kauçuk silecekler, iyi temizlenmediği veya değiştirilmediği takdirde, camda iz bırakacağı için görüşü kötü etkileyecektir. Bu yüzden kış mevsimi biterken, sileceklerin de kontrol edilmesi, temizlenmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesi gerekir.
 
Tüm bu bakımları yaptıysanız, aracınız yola çıkmaya hazır sayılır. Yola güvenle çıkmak için son adım olarak kasko sigortası yaptırmayı unutmayın! Aracınız için online sigorta sorgulama yapmak ve en uygun kasko sigortasına ulaşmak için 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı’nı arayın veya www.sigortam.net internet sitemizi ziyaret edin.

Okumaya Devam Edin

En Güncel Otomobil Kampanyaları 2017 Listesi

2017'nin en avantajlı otomobil kampanyaları listesini derledik. Sıfır araç kampanyaları 2017'ye özel fırsatlarla sizi bekliyor. Bu otomobil kampanyalarını kaçırmayın.

Bütçe Dostu Kasko ve Trafik Sigortası için Öneriler

Aracınızın kasko ve trafik sigortası primleri moralinizi bozmasın. Bütçe dostu bir araç sigortasına sahip olmak istiyorsanız bu önerileri dikkate alın.  

Bahar Alerjisi Olanlar Dikkat!

İlkbahar çoğu kişi için hastalıkların da gelişinin habercisi olabiliyor. Bahar alerjisine karşı alınması gereken önlemleri bir araya getirdik.