Cam Filmi Takılı Araç Sahipleri Yandı!

2016 yılında trafik cezalarının uygulama alanlarında ve maddi yaptırımlarında bir hayli artacağına 2016 trafik cezaları yaptırımları yazımızda değinmiştik. Bu cezalara bir yenisi daha eklendi, modifiyeli ve aracına film takılı araç sahipleri yandı.

Uygulama doğrultusunda polis, modifiye araçlara Karayolları Trafik Kanunu’nun üç ayrı maddesi için cezai işlem uygulayabilecek. Modifiyeli araç sürücüleri, 365 TL idari para cezasıyla birlikte ehliyet ceza puanıyla uyarı alacak.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Mevzuata Aykırı Modifiye Yapanlar Yandı

Trafik ekipleri, cezai yaptırım gerektiren araçların takibine başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü, modifiye araçlar konusunda gereken kontrolün sağlanması için 81 İl Emniyeti’ne yazılı talimat gönderdi. 
Uygulamaya geçilmesinde EGM’ye (Emniyet Genel Müdürlüğü) gelen şikayetler etkili oldu ve özellikle eski model araçların kaportalarında, egzozlarında, ışık donanımlarında ve lastik ebatlarında mevzuata aykırı değişiklik yapılarak modifiye edildiğinin tespit edildiği üzerinde duruldu.

Bu araçların araçlarını çevredekileri rahatsız edecek derecede kullanıldığına vurgu yapılan talimatta, “Sürücülerin hız, şerit izleme ve değiştirme ile kırmızı ışık gibi birçok trafik kuralı ihlalinde bulundukları ve zaman zaman da trafik kazalarına neden oldukları anlaşılıyor” denildi.

Film Çekilmiş Araçlara Para Cezası

Süreklilik arz edecek şekilde devamlı yapılması amaç edinen ve 81 İli kapsayan bu uygulama ile ilgili şu emir verildi: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve bağlı Yönetmeliğe hükümlerine aykırı olarak araçlarında teknik değişiklik yapanlar hakkında Kanu’nun 32. maddesine muhalefet etmekten 88 TL idari para cezası+10 ehliyet ceza puanı uygulayın.
Trafikte sıklıkla rastlanan camlarına film çekilmiş araçlarda bu cezanın kapsamında yer alıyor. Trafik polisleri, cam takılmış araçları tespit ettiğinde filmleri söktürerek ceza kesme yetkisine de sahip.

Trafik Sigortasını Unutmayın

Modifiyeli ve araç camı filmli araçlar gibi trafik sigortasız araçlar da trafikte bulunmaması gereken araçlar. Trafik sigortasını yaptırmamanın veya geciktirmenin maddi yaptırımları vardır. Bu yüzden hem ilk defa trafik sigortası yaptıracak, hem de trafik sigortası yenilemesi gelen sürücülerin dikkatli olması gerekir. Sigortam.net’ten trafik sigortası fiyatı almak isteyen sürücülerin trafik poliçesi sorgulaması yapması yeterlidir. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak da poliçenize sahip olabilirsiniz.

Müşteri Yorumları