Araçlara Kara Kutu Zorunluluğu Geliyor!

Her geçen gün araç ve sürücü güvenliğini arttıracak yeni bir uygulamanın devreye girdiğini görüyor, duyuyor veya tanık oluyoruz.

Elvan’nın verdiği bilgilere göre; bütün yollar fiber optikle internete bağlanacak ve yol güzergahındaki tabelalar akıllı olacak. Yeni uygulamadaki en önemli detay ise; sürücü hatalarının kontrol altında tutulmasını sağlayacak akıllı sistemler ile karakutu zorunluluğu olması. Böylece trafik kazalarında ciddi oranlarda azalma olacağını düşünülüyor. Türkiye’deki trafik kazaları ve nedenlerine bakıldığında en büyük etkinin sürücü hataları olduğu gözlemleniyor.

12 yılda 17 bin 615 kilometre yol yapıldığını söyleyen Elvan’ şimdi biz bu yolları teknolojiyle donatacaklarını ve yol güzergahı üzerindeki tüm akıllı sistemleri bir merkezde birleştireceklerini de sözlerine ekleyerek, planlanan değişikliklerle ilgili bilgi verdi.


İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç için Kontrolü ve Güvenliği Arttırıcı Uygulamalar

  • Karayollarımızdaki trafik levhalarını ve şerit çizgilerini uluslararası uygun standartlarda düzeltip fiber optik ve benzeri genişbant şebekelerini, karayollarımızın altyapısı boyunca yeterli olacak şekilde tamamlatacağız.
  • Trafikte kullanılan ışık ve işaretlerde de çevreci ve led teknolojisi gibi enerji verimliliğini artıracak teknolojiler kullanılacak.
  • Her ilde Trafik Yönetim Merkezleri kurularak karayolu üzerindeki kameralar ve algılayıcılar tarafından toplanan bilgiler, bu merkezlere iletilecek; toplanan tüm bilgiler, sürücüler ve yolcularla da paylaşılacak. Bunun yanında bir yolda yapım çalışması ya da sürücünün bilmesi gereken bir durum söz konusuysa, uyarıları üzerinde değişiklik yapılabilen levhalar üzerinden mesaj işaretleriyle sürücülerimizle paylaşılacak.
  • Trafik sıkışıklığı özellikle büyük şehirlerden en büyük sorun. Şehir içi ulaşımda araç yoğunluğuna göre trafik sinyalizasyonunu düzenleyen akıllı kavşak kontrol sistemleri ile trafik akışı hızlandırılabilecek.
  • Mevcut olan MOBESE/TEDES sistemleri ile yeni AUS mimarisiyle entegre edilece, sistemler üzerinden acil durumlara yetkili birimler anında müdahale edebilecek, trafik kuralı ihlali yapanlar olursa, emniyet teşkilatı tarafınfan tespit edilerek erekli işlemler yürütülebilecek.
  • Araçlar için ‘e-call’ cihazı zorunluluğu getirilecek. Bu cihaz sayesinde olası bir kaza durumunda olay yeri bilgisini acil durum ekiplerine gönderilebilecek. Bu uygulama hem trafik polislerinin hem de kazazede vatandaşların işlerini kolaylaştıracak.
  • Trafik kazaları azaltmaya yardımcı mobil uygulamalar yaygınlaştırılarak sürücülerin evden çıkmadan önce kullanacağı güzergaha dair trafik yoğunluğu, kaza, yol onarımı-bakımı, hava durumu ve benzeri bilgileri edinebilmesi sağlanacak. Bu uygulamalar sayesinde seyahat süreleri de kısaltılacak.
  • Sürücüyü destekleyen araç içi kontrol ve güvenlik sistemleri de geliştirilerek hangisinin zorunlu olması gerektiği belirlenecek. Örneğin şeritten ayrılma uyarı sistemi zorunlu hale getirildiğinde araç şeritten kaydığı anda bir uyarı ile sürücüyü uyaracak.

Mobil uygulamalar ve araç güvenlik sistemleri yolculuk güvenliği için destekleyici unsurlardır ancak kaza yaşandıktan sonra bir fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden zaman kaybetmeden trafik sigortanızı yaptırın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan destek alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları