Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası

02 Mayıs 2007

 

Sigortam.net “Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası” uygulamalarını araştırdı
 
Avrupa ülkelerinin büyük bölümünde zorunlu olan hekim sorumluluk sigortası, Türkiye’de büyük bir pazar olarak görünmesine karşın, özellikle kamudaki koşulların hekime yüklediği sorunlardan ötürü uygulamada sıkıntılı bir süreç yaratacağa benziyor.
Türkiye’de yeni uygulamaya konan ve 2008’de yasayla zorunlu kılınması tasarlanan hekim sorumluluk sigortası, pek çok Avrupa ülkesinde zorunlu. Ancak Türkiye’de özellikle kamu kurumlarında gerek sosyal güvenlik kurumlarının yaptığı kesinti, sağlık ortamının kötülüğünün tamamen hekime yüklenmesi bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Sigortam.net’in yaptığı araştırma, Avrupa ülkelerinde uygulamanın nasıl işlediğini ortaya koyarken, durumun Türkiye için pek çok açıdan yeni tartışmaları gündeme getireceği öngörülüyor.
Dünya sigorta sektörü içinde en önemli yerlerden birine sahip olan sorumluluk sigortalarından “Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası” Türkiye’de yeni uygulanmaya başlandı.
Türkiye’de çok yeni olan bu sigorta türünün, uygulamadaki ilk yıllarında sigortacılar, hukukçular, hekimler ve hastalar açısından birtakım problemleri de beraberinde getireceği öngörülüyor.
Hekim Mesleki Sorumluluk Sigorta poliçelerinin yaklaşık 20.000 - 30.000 arasında olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu sayı Türk Tabipleri Birliği’ne üye doktor sayısı ile karşılaştırıldığında (yaklaşık 365.000 kişi) alınması gereken çok yol olduğunu gösteriyor.
 
Hükümet belirliyor
Kamuda çalışan hekimlerin sigorta şirketini kendilerinin seçemeyecek olması ve sorunlardan kaynaklanan hatalardan hekimlerin mesul olması ilk anda tellafuz edilen olumsuzluklar. Hekimler, hata riskini en aza indirmek isteyen hekimlerin, tanı koymak için daha fazla tetkik isteyeceği, bunun da hasta maliyetini yükselteceği uyarısında bulunuyorlar.
 

Zorunlu Değil Ama Hepsi Sigortalı

Almanya, Avusturya, Belçika. Fransa, İtalya, Hollanda. İspanya, İsveç, İsviçre, Lüksemburg, Portekiz gibi ülkelerde hekimin sigorta yaptırması zorunlu değil. Ancak Almanya. Hollanda ve Lüksemburg’da hekimlere sigorta yaptırmadıkları takdirde çalışma ruhsatı verilmiyor.
Almanya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsviçre, Lüksemburg ve Norveç’te kendi kendine çalışan hekimlerin yüzde 100’ü sigortalı. Avusturya, Belçika, İspanya ve İsveç’te ise yüzde 90-95 oranında hekim sigorta sahibi. İtalya’da hekimlerin yaklaşık olarak yüzde 15’i kendi sorumluluk sigortalarına sahip. Portekiz’de 30.000 hekimin yüzde 65-75’i sigortalı. İngiltere’de ise hekimlerin çoğunluğu savunma organizasyonları tarafından sigortalıdırlar.

Okumaya Devam Edin

Sigortam.net'ten Yeni Konsept

20 Temmuz 2003, Pazar / Dünya

Türkiye'nin ilk karşılaştırmalı hizmet sunumunu gerçekleştiren şirketlerinden biri olarak nitelendirilen Sigortam.net, geliştirdiği teknoloji ve hiz­met sunum yaklaşımı ile sigorta sektöründeki değişimin başlatıcısı olduğuna inanıyor.

Gerçek Riske Online Poliçe

17 Mart 2003, Pazartesi / ITBusiness

Türkiye'nin finansal hizmetler alanın­daki ilk örneklerinden biri olan Sigortam.net ise, riske karşı 'yenilikçi hizmet su­numu yaklaşımı' ile Türkiye'de a-ticaret (Adaptive Commerce) uygulamasını ger­çekleştiriyor.

Sigortam.net ile Bireysel Emeklilik

05 Aralık 2003, Cuma / Nokta Dergisi

Türkiye'de internet aracılığı ile karşılaştırmalı sigorta alım hizmeti sunan ilk sigorta brokerı olan Sigortam.net, Bi­reysel Emeklilik Sistemi ile il­gili geniş ve kapsamlı bilgiler içeren www.besonline.net site­sini açtı.