Aşırı Sıcaklardan Nasıl Korunabiliriz?

Son yıllarda yazın görülen sıcaklıklar aşırı bir artış gösteriyor. Çevresel etkilere bağlı olarak dünyamızdaki ısı artıyor. Bu da hem kışın yağışları artırıyor, hem de yazın havaların daha çok ısınmasına yol açıyor. Ülkemizde her yıl aşırı sıcakların neden olduğu rahatsızlıklar sonucu bir çok kişi yaşamını yitiriyor. Diğer taraftan sıcaklar çocukları ve hamileleri de olumsuz etkiliyor. Aşırı sıcaklıkların ileriki yıllarda daha da olumsuz etkiler yapacağını öngören uzmanlar, bu nedenle yaşanan hastalıkların ve ölüm oranlarının artacağı konusunda da uyarılarda bulunuyorlar. 
 
İşte aşırı sıcak havalarda kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını korumanın bazı yolları:

Sıvı Kayıpları

 
Özellikle yaz aylarında daha fazla görülen ve çocukları etkileyen ishal ve kusma gibi nedenlerden dolayı vücut su kaybına uğramaktadır. 
 
Su kaybı ile birlikte vücutta baş gösteren elektrolit kaybı kalpte ciddi ritm bozukluklarına, kandaki sıvının azalmasına ve yoğunlaşan kanın damarları tıkamasına neden olabilmektedir. 
 
Sıvı kayıplarının mutlaka çok ciddiye alınması gerekmekte ve normal zamanda 2 litre olarak belirtilen sıvı alımının aşırı sıcak havalarda günlük 2 – 3 litre arasında olmasına özen gösterilmelidir.

Baş Ağrıları

 
Baş ağrıları da sıcak havalarda artan şikayetler arasında bulunuyor. Eğer kronik baş ağrısına sahipseniz, damarların sıcak havalarda genişlemesiyle birlikte ağrınız da artacaktır. Sıcak havalarda tansiyon da yükselmekte, yüksek tansiyon ise ensede ağrı olarak kendini göstermektedir. 
 
Kapalı alanlardaki klima kullanımı da baş ağrısı şikayetlerini artırmaktadır. Baş ağrısını önlemek ve azaltmak için ise şunlar yapılabilir:
 
oEn sıcak öğle saatlerinde dışarda iseniz, vücudunuzu koruyun. Çok uzun süreler dışarıda kalmamaya çalışın. 
oBaşınızı mutlaka şapka ve şemsiye ile koruyun. 
oAni ısı değişikliklerinden sakının. Dışarıdaki sıcak havadan, aşığı soğutulmuş klimalı ortamlara geçmeyin. Doğrudan klimadan gelen soğuk havaya maruz kalmayın.
oSerinletici sıvıların alımını artırın. Meyve suları, şeker hastaları için ayran ve genel olarak su tüketiminizi artırın.
oAlkolü azaltın. Aşırı sıcaklarda alkol tüketimi baş ağrılarını normalin üzerinde artırmaktadır. 
 

İshal ve Kusmalar


 
Özellikle tatillerde iyi bakım yapılmamış havuzlar ishal, konjonktivit ve cilt yaraları gibi birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Gıda alerjileri, virüsler, bakteriler, parazitler, gıda zehirlenmeleri gibi birçok neden ishal oluşturabilmektedir.
 
İshal olan hastalarda sıvı kaybı oldukça fazla olduğundan, dilde kuruma, tükürüğün ve idrarın azalması gibi belirtiler görülmektedir. 
 
Önüne geçilmediği takdirde özellikle çocuklarda ölümle sonuçlanacak kadar önemli bir hastalık olan ishalin tedavisi için mutlaka bir doktora başvurulmalı, bunun yanı sıra vücudun kaybettiği sıvının yerine konması gerekmektedir. 
 
İshal, kusma gibi hastalıkların bulaşmasını önlemek için en iyi yöntem el temizliğidir. Çocukların tuvalet sonrasında ve yemek öncesinde ellerini yıkamaya alıştırılmaları, hastalıklar konusunda oldukça koruyucudur. Yenilen gıdaların sağlıklı olduğundan emin olmak, açıkta satılan gıdaları tüketmemek de sıcak havalarda gıda zehirlenmelerinden kaynaklanan ishal ve kusmaları önleyecektir. 
 

Sıcak Çarpması 


Sıcak çarpması, sıcak havada aşırı terleme sonucunda ve ya çok fazla egzersiz yapıldığında vücudun aşırı miktarda su ve tuz kaybetmesine neden olmaktadır. 
 
Baş ağrısı, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, mide bulantısı gibi belirtilerin yanı sıra kızarma, terleyememe, kramplar ve vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkması şeklinde de görülebilir. 
 
Sıcak veya güneş çarpması yaşayan kişi için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir:
 
oKişiyi sıcaktan uzaklaştırıp, serin ve gölge bir yere götürün.
oYarı oturur pozisyonda üzerine soğuk ve ıslak bir çarşaf koyun. 
oVücut sıcaklığını 38 dereceye getirmeye çalışın. 
oSerin bir içecek verin. Bilinç yerinde değilse içecek verilmemelidir. 
oKusma mevcutsa kişi boğulmaya karşı yan veya yüzüstü yatırılmalıdır. 
oHasta olabildiğince kısa sürede hastaneye götürülmelidir.
 

Kalp Sağlığı
 


Aşırı sıcaklarda özellikle yaşlıların ve erkeklerin kalp sağlığına özel dikkat etmeleri gerekmektedir. Yazın kalp sağlığınızı korumak için yapabilecekleriniz:
 
oAğır yiyeceklerden uzak durmalı, mümkün olduğunca taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. 
oAlkol alımı kısıtlanmalıdır. Özellikle öğle saatlerinde ve açık havada alkol alınmamalıdır. 
oSu tüketimi kalp sağlığı için de çok önemlidir. Yazın 2 litrenin üzerinde su içilmelidir. Çay, kahve, soda gibi içecekler su miktarına dahil edilmemelidir. 
oAçık renkli, hafif , bol ve pamuklu giysiler giyilmelidir. 
oDenizde sabah erken veya akşam saatlerinde girilmelidir. Mevcut kalp rahatsızlığı olanlar güneşlenmekten kaçınmalı ve yüzerken açılmamalıdır. 
 
Sıcakların her yıl daha da artacağı dikkate alınarak, sağlığınız konusunda gerekli önemleri almanızı tavsiye ederiz. Tüm ailenizin sağlık güvencesi için özel sağlık sigortası yaptırarak, olası olumsuz durumlarda sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabilir, maddi durumunuzu koruyabilirsiniz. Özel sağlık sigortası konusunda Sigortam.net uzmanlarına ulaşmak için tıklayın.

Müşteri Yorumları