444 24 00
7/24 Yanınızdayız

AXA 7. Defa Dünyanın En İyisi Oldu

12 Ekim 2015

Dünyanın en önemli marka danışmanlık şirketlerinden birisi olan İnterbrand tarafından her yıl düzenlenen en iyi dünya markaları sıralamasında AXA Grubu, geçen yıla göre 5 sıra daha yükselerek ilk 50 şirket arasına girmeyi başardı. Geçen yıla oranla marka değerinde %14’lük artış sağlayarak 9.25 milyar Dolar’a ulaşan AXA, bu verilerle Dünyanın da sigorta şirketleri arasında ilk sırada yer alan şirketi oldu.

Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
İhtiyacınız olan sigorta branşını seçin, en iyi fiyata 3 dakikada ulaşın!

İşte AXA’nın Sırrı

Interbrand’ın markaları finansal performans, müşterileri etkileme ve servis ve satın alma sürecindeki marka rolü olmak üzere 3 farklı kulvarda değerlendirdiği sıralamada, AXA’nın markasına yaptığı yatırımlarla şirketin sürdürülebilir büyümesinde büyük bir rol oynadığı vurgulandı.

“Başarımızdaki En Önemli Pay Çalışanlarımızın”

Kazandıkları bu büyük başarı sonrası değerlendirmelerde bulunan AXA Grup Operasyonlardan Sorumlu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyesi Véronique Weill, Axa Grubu olarak tüm Dünya’daki misyonlarının sigortalılarını korumak ve sigorta, varlık yönetiminde tecrübe ve uzmanlıklarının kolayca müşterilerine ulaşmasını sağlamak olduğunu belirterel, AXA markasının 30. yılında Dünyanın en önemli 50 şirketi arasına girmesinde gurur duyduklarını ifade etti. Elde ettikleri başarıda en önemli payın ise çalışanların olduğunu söyleyen Weill, ”Tüm çalışan ve dağıtım kanallarımıza teşekkür edeiyoruz.” dedi.

Axa Sigorta Ürünleri Sigortam.net’te

Dünyanın en önemli 50 şirketi arasında bulunan AXA’nın Türkiye’deki lokomotifi AXA Sigorta ürünlerine ise Sigortam ayrıcalıkları ve avantajları ulaşabilirsiniz. Axa Sigorta’nın trafik sigortası, kasko ve özel sağlık sigortası ürünlerine online sigorta sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolaylıkla sahip olabilirsiniz. 


Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.